sobota, 2 listopada 2013

W okowach lodu

Morze Beauforta już zamarzło. W ostatnich dniach na północy Kanady znacznie się ochłodziło. Także na Alasce zima rozgościła się na dobre, gdzie w jej północnej części temperatury przez całą dobę są ujemne, często schodząc do -15oC, a nawet -20oC.

Stan lodu na Morzu Beauforta, 01.11.2013, AMSR2, (ICDC Uni Hamburg).

Rok temu Morze Beauforta było jeszcze w znacznym stopniu wolne od lodu, obecnie jest praktycznie całe pokryte jest lodem. W 2011 roku i wcześniej morze te było zamarznięte 1 listopada w znacznym stopniu, lub w całości jak teraz. Tylko w 2012 roku, 1 listopada wolny od lodu był pas o szerokości około 500 km, jednak kilka dni później wody szybko zamarzły.

Fakt ten oznacza, że Przejście Północno-Zachodnie jest definitywnie zamknięte. Definitywnie, gdyż jego południowa część poniekąd w tym roku była otwarta. Zablokowany zaś był jego główny odcinek łączący Morze Beauforta z Morzem Baffina.

Zamarznięte Morze Beauforta, widok z Webcam Barrow, 1 listopada 2013 roku.

U wybrzeży gdzie znajduje się osada Barrow na północnym krańcu Alaski, lód pojawił się 1 listopada. W Barrow jest -12oC, a w ciągu dnia temperatura podnosi się do -7 - -10oC. Najzimniejszymi miejscami Arktyki są teraz (poza Grenlandią) północne krańce środkowej części Syberii z Półwyspem Tajmyr na czele. Temperatury nocą spadają tam do -30oC


Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz