Toplista

Ranking Blogów

piątek, 21 lutego 2014

Rekord powierzchni lodu w Arktyce, znowu

Tylko parę dni, ponownie powierzchnia lodu jest najmniejszą w historii pomiarów dokonywanych od 1979 roku. Zasięg lodu wciąż jest duży, lecz główną przyczyną odgrywa tu bardziej wiatr niż sam chłód. Pomimo zwiększenia się obszaru występowania lodu, rzeczywista powierzchnia znów spadła. Możliwe, że dojdzie jeszcze do kolejnego spadku, gdyż dane Cryosphere Today kończą się na 19 lutym. Mapa poniżej pokazuje stan lodu na 20 lutego, gdzie od strony Atlantyku spadła koncentracja lodu.

Powierzchnia lodu w Arktyce w 2014 roku (żółta linia) i na tle ostatnich lat i wyszczególnienie. Cryosphere Today

Główny wykres Cryosphere Today i poniżej wyszczególnienie pokazują zmiany powierzchni lodu w 2014 roku. Znów mamy rekord, tym razem dla 19 lutego. Powierzchnia lodu liczyła 12,82 mln km2 i jest o około 70 tysięcy km2 mniejsza od rekordowego 19 lutego 2005 roku. To niewiele, ale należy wziąć pod uwagę to, że w 2005 roku grubość i objętość lodu była znacznie mniejsza. Masa lodu dla 31 stycznia była o ponad 2600 km3 większa niż tego roku, a grubość lodu o 19 cm mniejsza niż obecnie. To oznacza, że stan arktycznej czapy lodowej jest znacznie gorszy niż jeszcze kilka lat temu.


Zasięg i koncentracja lodu od strony Oceanu Atlantyckiego dla 20.02.2014. AMSR2, Arctische Pinguin

Mapa AMSR2 pokazuje obszar jaki zajmuje lód i jego koncentracja, przedstawia przyczynę spadku powierzchni lodu. To masy ciepła, a przede wszystkim ciepłe wody Atlantyku topią pokrywę lodową Oceanu Arktycznego. Nie jest to zjawisko nowe, ale proces megatrendu spadku lodu postępuje, a 2013 rok był jedynie pozytywną fluktuacją.


 Odchylenie od normy 1979-2008 powierzchni lodu w Arktyce, Cryosphre Today

Wykres powyżej pokazuje trend spadku powierzchni lodu od 1979 roku do dziś. 1,17 mln km2 mniej lodu niż średnia dla okresu, który kończy się na 2008 roku. Wszystko to pokazuje, że z powodu globalnego ocieplenia czapa lodowa Arktyki może zniknąć już w ciągu najbliższych paru lat.


Zobacz także:
 

2 komentarze:

 1. To tylko jeden z wielu modeli.
  Dla kontrastu daję link do innego:
  http://arctic-roos.org/observations/satellite-data/sea-ice/observation_images/ssmi1_ice_area.png

  Jurek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy ten model jest dobry, pierwszy raz go widzę, korzystam z tych najbardziej znanych. I one pokrywają się mapami.

   Usuń