Toplista

Ranking Blogów

środa, 22 czerwca 2016

Sztorm i przyspieszenie topnienia

Pierwszy sztorm w Arktyce w okresie letnim. Głęboki niż (975 hPa) pojawił się 21 czerwca, jego czas trwania jest krótki, ale wystarczający, by wnieść swój wkład w topnienie czapy polarnej. Arktyka jest cieplejsza niż kiedyś, jest mniejsza powierzchnia lodu, więc ekstremalne zjawiska pogodowe stopniowo się nasilają. Powstające sztormy stają się dodatnim sprzężeniem zwrotnym topnienia lodu - silny wiatr ingeruje w pokrywę lodową, powstają fale łamiące krę, mieszają wodę, powodują powstawanie rozległych płoni wiatrowych, które potem się nagrzewają.

 Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. AMSR2, Uni Bremen

Mapa zasięgu lodu pokazuje, że sztorm wywarł już wpływ na część czapy polarnej. Jednocześnie szybko topi się lód na Morzu Karskim.

 Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2016 roku na tle wybranych lat. NSIDC

Tempo spadku zasięgu lodu przyspieszyło. 10,19 mln km2 21 czerwca 2016, co razem z 2010 rokiem oznacza ex aequo pierwsze miejsce. Na drugim miejscu jest rok 2012 - 10,33 mln km2

Zmiany grubości arktycznego lodu morskiego w okresie 11-20 czerwca 2016. HYCOM

Widoczne są zmiany w grubości lodu. Działanie ciepłych wód morskich, a teraz sztormu, być może za kilka dni wyżu barycznego (wysokie nasłonecznienie) przyspieszy dalsze topnienie lodu nie tylko pod względem zmian powierzchni, ale i grubości. 

Realizm szybko pogarszającego się stanu lodu morskiego, oddają zdjęcia satelitarne.

Kra lodowa widoczna między chmurami - pogranicze Morza Łaptiewów, Wschodniosyberyjskiego i Basenu Arktycznego. NASA Worldview

Przejście Północno-Zachodnie 21 czerwca 2016 roku. NASA Worldview

Drugie zdjęcie przedstawia cieśniny Przejścia Północno-Zachodniego, gdzie intensywnie topi się lód. Prawdopodobieństwo, że Przejście Północno-Zachodnie będzie żeglowne do końca lipca jest wciąż wysokie. Duże jest też prawdopodobieństwo, że zasięg lodu do końca sierpnia spadnie poniżej 4 mln km2. Trudno jest jednak powiedzieć, czy padnie rekord. Wszystko zależy od pogody, jaka będzie w lipcu. 

Zobacz także:

12 komentarzy:

 1. Co do Golfsztromu naukowcy nie wiedzą tak naprawdę sami co się stanie a tu mamy ciekawy naukowy artykuł http://klimatdlaziemi.pl/index.php?id=122&lng=pl Jedno jest pewne lodowce w Europie rosną chodzi o Skandynawię szczególnie. Jest tam też bardzo fajne zdanie. Nasze przewidywania co do zmian cyrkulacji prądów oceanicznych, w tym Golfsztromu, są tak niedokładne, że najprawdopodobniej o tym, że coś się stanie, dowiemy się dopiero, kiedy już się wydarzy. Naukowcy z IPCC czy Hubert mogą rzucać swoimi teoriami a fakt jest taki że jak osłabnie jak tysiące lat temu temperatura w Europie spadnie o ok 10 jak to miało miejsce kiedyś. W tamtych okresach temperatura globalna i co2 też rosło i prądy oceaniczne zadcecydowały o klimacie i słońce. Obecnie jest ciepło ale praktycznie zawsze przed taką zmianą pierw jest ciepło potem bardzo zimno. Ciekaw jestem jak dajmy na to dekadę Hubert zobaczy sunące lodowce na Europę z powodu osłabnięcia Golfsztromu pewnie to nasza wina to areozole czy coś innego wymyślą tak jak po wojnie jak temperatura spadała mimo wzrostu co2. A zmiany będą gwałtowne i szybkie po osłabnięciu tych prądów i dowiemy się jak już się to stanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czego 10?????
   "Hubert zobaczy sunące lodowce na Europę z powodu osłabnięcia Golfsztromu pewnie to nasza wina to areozole czy coś innego wymyślą tak jak po wojnie jak temperatura spadała mimo wzrostu co2."
   Mam rozumieć Zatoki Meksykańskiej.A w Polsce by był równik.To by był niezły dowcip.
   "Nasze przewidywania co do zmian cyrkulacji prądów oceanicznych, w tym Golfsztromu, są tak niedokładne, że najprawdopodobniej o tym, że coś się stanie, dowiemy się dopiero, kiedy już się wydarzy."
   Twoje przewidywania z pewnością.Na tyle że uważasz że z Zatoki Meksykańskiej nadciągać będą góry lodowe a na Arktyce będzie lodowiec o grubości kilku kilometrów.Lepiej napisz czym się szprycujesz że masz takie wizje.

   Usuń
  2. Widzę że kolega nie umie czytać. Gdzie napisałem że będą lodowce w zatoce Meksykańskiej? Mówię o przykładzie ochłodzenia klimatu spowodowanej słabnięciem Golfsztromu co jest możliwe wręcz pewne że się ochłodzi poczekajmy jak się to stanie a jak Grenlandia się szybko ociepli to będzie katastrofa ale nie z powodu upałów i ocieplenia o kilka stopni tylko odwrotnie przykład Młodszy Dryas. Nie wiem co brałeś ale nie napisałem o lodowcach w Zatoce Meksykańskiej widocznie to co brałeś jest silne skoro tam widzisz lodowce i na równiku :-) Taka rada odstaw te proszki :-) :-) :-)

   Usuń
  3. Zdecydowanie umiem.Tylko nie wiem jakim cudem miałyby płynąć z tamtego kierunku jeżeli by ich nie było w tej zatoce???Nie napisałeś prawie nic o czym powinieneś.Grenlandia się ocieplić może ale dlaczego gdzie indziej miałoby się oziębić???Szybkie ocieplenie Grenlandii nie spowoduje znaczącego oziębienia na ogromnym terenie.Ale te bzdury wciskasz.

   Usuń
 2. Przeciwnicy GO chyba wam płacą za to bredzenie o ochłodzeniu. Byc może to własnie skutek ocieplenie i przegrzania mózgu.#3 możliwość, po prostu lubicie trolować :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekaw jestem ile płacą takim jak Ty co uważają że słońce i wszystko inne nie wpływa na klimat tylko co2 Co2 jego poziom rośnie od ostatniej małej epoki lodowcowej jak wiemy jak temperatura rośnie rośnie co2 nie odwrotnie to wzrost temperatury powoduje wzrost co2 nie odwrotnie ale denialiści mają swoją naukę Tacy jak Ty mówili w latach 70 ubiegłego wieku że temperatura spada przez człowieka no tak jakby inaczej zmiany orbity ziemi słońce ,oceany prądy morskie wulkany , ruchy tektoniczne i wiele więcej na klimat nie wpływają według takich denialistów jak Ty tylko człowiek ostatnie zlodowacenie też spowodował człowiek przyszłe pewnie tez będzie naszą winą prawda? Bo naturalnych zmian już brak a człowiek włada światem i słoncem mamy więcej energii niż słońce według takich denialistów jak Ty. Mam nadzieje że osłabnie jeszcze Golfsztrom jak za cxasów Młodszego Dryasu i stanie się to samo co nie raz miało miejsce ciekaw jestem co powie Hubert? Hmm pewnie to nasza wina.

   Usuń
  2. Jak Golfsztrom zniknie z powodu zbyt nadmiernego topnienia lodowców, tak jak miało to miejsce 120 tys. lat temu, to jego rolę przejmą sztormy. Ale takie zwykłe sztormy, tylko prawdziwe cyklony, które będą zaciągać ciepło a południa przez Europę do Arktyki. Takie coś było na sylwestra 2015. Od topniejących lodowców schłodziła się część Atlantyku i taka była epoka lodowcowa, ze w Arktyce było na plusie w środku zimy, a u nas taka zima, że pożal się panie Boże.

   A co to tego, że nie człowiek przyczynił się do ocieplenia klimatu, to już nic nie powiem, bo szkoda gadać. Skoro aktywność Słońca spadła przez ostatnie 20 lat, to czemu temperatura globalna wzrosła przez te ostatnie 20 lat i kto sfałszować dane z boi Argo, gdzie pomiary wskazują na wzrost energii cieplnej w oceanach? Księżyc może Słońce zastąpił, czy co? A może Czarodziejka z Księżyca?

   Usuń
  3. Ja co prawda uznaje ocieplenie klimatu ale mam pewne wątpliwości co do przyczyn ze względu na brak solidnych ,zrozumiałych empirycznych dowodów na to.Ale najbardziej irytują mnie sprawy polityczne i handel emisjami itp.W tej sprawie zwykle tzw. denialiści mają rację że ktoś na tym się chce dorobić.
   "Jak Golfsztrom zniknie z powodu zbyt nadmiernego topnienia lodowców, tak jak miało to miejsce 120 tys. lat temu, to jego rolę przejmą sztormy."
   Raczej wątpię aby to była główna rola.Przede wszystkim Arktyka będzie na tyle ciepła że w lato energia się zmagazynuje w takiej ilości że dużo nie będzie trzeba energii aby nawet w styczniu na biegunie północnym była średnia 0 stopni czyli tyle co w zachodniej Polsce.

   Usuń
 3. Hubert cytat Takie coś było na sylwestra 2015. Od topniejących lodowców schłodziła się część Atlantyku i taka była epoka lodowcowa. Hubert czy w 2015 roku Golfsztrom osłabł jak tysiące lat temu? Z Twojego zdania próbujesz sugerować że tak. Albo nie wiesz co piszesz albo nie wiem , gdy stanie się o co tysiące lat temu to nie będzie miało co transportować ciepła do Europy miedzy innymi i dorze o tym wiesz. Chyba nie wiesz jaką rolę pełni Golfsztrom. W skrócie role grzejnika bez niego Morze Bałtyckie obecnie by przypominało zatokę Hudsona i dobrze o tym wiesz i jeśli się to stanie temperatura spadnie zimą , latem większy wpływ ma siln a operacja słoneczna będzie taki klimat kontynetalny za x lat jak się to stanie z letnimi upałami i silnymi mrozami , sumy opadw już spadają a lato staje się takie kontynetalne a zima też na razie w Ameryce północnej czują coraz większe zimno przypomnę w lutym 2014 zostały pobite nowe rekordy zimna na wschodnim wybrzeżu Ameryki północnej ,czyli nie tak dawno nie 100 lat temu czy dalej. Przekonasz się Hubert sam jestem tylko ciekaw co powiesz jak Morze bałtyckie będzie jak zatoka Hudsona w okresie zimowym w przyszłości jeśli Golfsztrom znacznie osłabnie. Pewnie powiesz to chwilowe czy coś innego. Już nie mówić o Antarktydzie gdzie klimat nie ociepla się w żadnym stopniu a co2 na biegunie południowym przekroczyło magiczne 400ppm

  OdpowiedzUsuń
 4. Co za brednie!To że lód oziębił nieco ocean na południe od Grenlandii to nie znaczy że nawet przeniesienie całego lodu z Grenlandii do oceanu jest w stanie wywołać epokę lodowcową!!!A tym bardziej szybkie topnienie lodu na Grenlandii!Rzygam już od tego typu tekstów!Rozumiem że można podważać antropogeniczność globalnego ocieplenia bo sam nie widziałem dowodów na to ale te brednie to zupełny odlot.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest chyba znany Ren i bredzi, co mu ślina na język przyniesie

   Usuń
  2. Dodam że dość łatwo oszacować temperaturę wody po wymieszaniu lodu z Grenlandii z oceanem Atlantyckim.Samo to że wody w Oceanie Atlantyckim jest znacznie więcej niż lodu na Grenlandii o czymś świadczy.Gdybym chciał to bym mógł łatwo udowodnić te bzdury.Nawet gdyby woda nagle osiągnęła w tej chwili w Oceanie Atlantyckim do głębokości 100 metrów od 30 równoleżnika na północ 0 stopni to szybko uległaby ogrzaniu a znaczący efekt by był widoczny z 10 lat ale jedynie spowodowałoby to bardzo zimne zimy w okolicach tego oceanu i obniżenie temperatury średniej tego lata średnio z 5 stopni w Polsce i z 7 w Irlandii.Oczywiście w Irlandii by był to duży problem ale to nie jest jednoznaczne z epoką lodowcową.

   Usuń