wtorek, 3 lipca 2018

Furia

Potworna fala ciepła wędruje przez wschodnią część Syberii i uderzy w wybrzeże Oceanu Arktycznego. Ciepłe masy powietrza wedrą się dalej na północ, nad rosyjskie akweny Oceanu Arktycznego. Będzie to miało poważny wpływ na topnienie lodu, które za sprawą dipola arktycznego zaczęło przyspieszać. Mapa obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje obecny zasięg lodu morskiego.


Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2018 roku względem wybranych lat, oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC

Letnie wycofywanie się lodu morskiego przyspieszyło, co pokazują dane NSIDC. Pokrywa lodowa ma 9,87 mln km2 i jest o 0,93 mln km2 mniejsza od średniej 1981-2010, to 8,6% mniej. Dipol arktyczny doprowadził do przyspieszenia tempa topnienia lodu. Mapa obok pokazuje, że dodatni dipol arktyczny jest jeszcze obecny, ale zaczyna już zanikać. 


Prognozowane warunki pogodowe w Arktyce na 4-7 lipca 2018 roku. Tropical Tidbits

Nie znaczy to jednak, że sytuacja w Arktyce się poprawi. Na Syberii jest upalnie, a ciepło wdziera się nad północne wybrzeże Rosji. Zestawienie map pokazuje, że niż baryczny z okolic półwyspu Tajmyr będzie przenosił ciepło na północ, pomocne będą przesuwające się w stronę Oceanu Arktycznego lądowe wyże znad wschodniej Syberii. Animacja obok przedstawia prognozowane ruchy mas powietrza w Arktyce i wokół niej. Zmiany we wschodniej Syberii są imponujące i groźne. 


Prognozowane temperatury nad Oceanem Arktycznym w chwili uderzenia fali ciepła znad Syberii. Earthnet

4 lipca upały zawitają nie tylko do wschodniej części USA. Jak pokazuje mapa, upały przekroczą nie tylko koło polarne, co w normalnej sytuacji nie ma prawa się zdarzyć, sięgną, a nawet przekroczą 70oN. To już istne szaleństwo, ale nie powinno być zaskoczeniem. Na leżących na północ od 70oN Wyspach Nowosyberyjskich przewiduje się wzrost temperatury nawet do 27oC

Prognozowane w Arktyce odchylenia temperatur od średniej dla 4-7 lipca 2018. Climate Reanalyzer

Temperatury na północnych krańcach Syberii będą 10-15oC wyższe niż być powinny. Nad samym Oceanem Arktycznym od 1 do 5oC wyższe. Na Syberii trwa lato. W ciągu najbliższych godzin i dni na wybrzeżu Oceanu Arktycznego wystąpią warunki typowe dla Lazurowego Wybrzeża - obszaru leżącego w klimacie podzwrotnikowym. Animacja obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje prognozowane temperatury na wysokości 2 metrów. To będzie piekło. Już 2 lipca w Tiksi na Morzem Łaptiewów zanotowano 24oC


Morze Wschodniosyberyjskie po lewej i Łaptiewów po prawej 2 lipca 2018 roku. NASA Worldview

W związku z potężną falą ciepła należy oczekiwać poważnych zmian w pokrywie lodowej Oceanu Arktycznego. Jak pokazuje zdjęcie, stan lodu po stronie rosyjskiej nie wygląda dobrze.

Pożary tajgi w środkowej części Syberii. NASA Worldview

Upały sprawiają, że na Syberii wybuchają pożary lasów. Coraz częstsze burze z piorunami sprawiają, że o pożary łatwopalnych drzew nie jest trudno. Niedawno na południu Syberii przetoczyły się burze, które niczym nie różniły się od tych, jakie występują np. na południu Azji czy środkowego zachodu USA. Dym z pożarów może dotrzeć nad topniejącą czapę polarną Arktyki, zmienić jej albedo, i tym samym przyspieszając topnienie lodu. 

Tymczasem w związku z pogarszającą się sytuacją planetarnego klimatu i zmian w Arktyce, Polska doświadcza najgorszej od tysięcy lat suszy. Spodziewane są straty w rolnictwie, spadek plonów o 30-40%, a nawet więcej. Chociaż eksperci nie spodziewają się wzrostu cen żywności, bo ratuje nas wolny rynek UE, to nie oznacza, że problem nie istnieje. Sytuacja może się pogorszyć na świecie, np. w USA, Chinach czy Indiach, a to wtedy może odbić się na Polsce.

Zobacz także:

21 komentarzy:

 1. Armageddon ale bez przesady ;-)
  Faktycznie trochę się ociepli ale jeszcze bym się wstrzymał z kupowaniem ziemi pod uroczy hotel pod palmami. Początek lipca jest niebezpieczny ale im dalej tym anomalie dodatnie będą wygasać. Ciepło na szczęście nie uderzy w Nową Ziemię. Sytuacja jest bardzo dynamiczna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaki hotel? Głód i susza. Nie daje się czytać tych głupstw.

   Usuń
  2. Hotel na Wyspie Wrangla Andrzeju! ;-)
   Zorza polarna pod palmami!
   To jeszcze niewinne żarty ale za 100 lat... kto wie?

   Usuń
 2. ciekawe jak będzie wyglądało zamarzanie Morza Łaptiewów jesienią. Co chwila uderzają tam kolejne fale ciepła więc powinno się nieźle nagrzać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fale ciepła z powietrza to jedno ale jeśli otworzy się droga za Ziemią Północną to do Morza Łaptiewów bardzo szybko wleją się wody Golfsztromu.

   Usuń
 3. Próbowałem znaleźć pod linkowaną stroną http://www.susza.iung.pulawy.pl informacji na temat obecnej "najgorszej od tysięcy lat suszy". Bez skutku. Proszę o weryfikację źródła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A nie ma katastrofalnej suszy od kilku miesięcy w Polsce i Europie Północnej ?

   Usuń
  2. Ostatnia taka susza była za czasów Konrada Mazowieckiego. Nie jest dobrze ;-/

   Usuń
  3. W mojej okolicy (północne Mazowsze), z powodu wysokich temperatur wczesną wiosną zbiór traw i zbóż na kiszonkę był dużo wcześniej niż w latach poprzednich. Pierwsza trawa zawsze wyda dobry plon ze względu na to że rośliny korzystają z wody zgromadzonej w gruncie po zimie. Jednak druga trawa nie rośnie i już powinna być skoszona jednak z powodu braku odpowiednich opadów nie ma właściwie co kosić. Wydaje się że trawy są najbardziej odporne na suszę i to one są takim miernikiem skali suszy. Zboża ozime z powodu dużych wahań temperatury (bez odpowiedniej pokrywy śnieżnej) są w wielu miejscach bardzo osłabione (wymarzły). Stan kukurydzy jest słaby. Tylko w lepszych stanowiskach kukurydza się nie skręca z braku wody. W niektórych miejscach wzrost kukurydzy jest wręcz niewielki. Ostatnio były niewielkie opady, ale jeżeli nie będzie kolejnych to nie na wiele to pomoże. Wysokie temperatury powodują że zbiór zbóż będzie wcześniejszy, ale czy plon już będzie odpowiedni to się okaże.

   Usuń
 4. W zachodniopomorskim okolice Koszalina przez ostatnie 3 miesiące może mąż 10 dni było z deszczem przelotnym - masakra, wszystko zdycha.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z tą najgorszą od tysięcy lat suszą to lekka przesada. U mnie w Wielkopolsce uprawy dojrzewają znacznie szybciej, ale nie zauważyłem specjalnych spadków plonów - mieszkam na wsi. Jest to w dużej mierze agitacja rządu, który przed wyborami samorządowymi chce się przypodobać mieszkańcom prowincji.

  OdpowiedzUsuń
 6. ciekawe jak te upały wpłyną na emisje metanu z wiecznej zmarzliny. Ma ktoś może linki do strony gdzie można śledzić aktualne stężenia metanu?

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak tak dalej będzie, to kto wie, czy przewidywania NOAA, które do tej pory były raczej zawyżone, nie okażą się wyjątkowo trafne. Gdy się patrzy na dane, bez uśredniania, ostatniej doby ubyło raptem 41 tys km2.Było 9.631 mln km2,a jest 9,59 mln km2.To chyba bardzo mało, jak na początek lipca, i ekstremalne temperatury nad Oceanem Arktycznym, o których mówi obecny artykuł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla porównania z 30 czerwca na 1 lipca 2013 Roku ubyło 349 tys km2 lodu(spadek z 10.015 na 9.666 mln km2).Oczywiście chodzi o dane, bez uśredniania, dostępne na stronie(po G zero, by się nikomu nie pomyliło,tak jak mi gdy pierwszy raz wpisywałem adres tej strony):
   ftp://sidads.colorado.edu/DATASETS/NOAA/G02135/seaice_analysis/

   Usuń
  2. I bardzo dobrze! To co najbardziej cieszy to wielka powierzchnia na jakiej albedo bliższe jest 1 niż 0 :-) choć Słońca tam niewiele.
   Arktyka się dzielnie broni a zimne i pochmurne niże będą się nad nią przetaczać przez najbliższe dwa tygodnie.
   Szkoda, że rykoszetem dostajemy my (susza).

   Usuń
 8. takie warunki jakie są teraz są za słabe żeby padł rekord , tu musiały być takie warunki jak w 2012

  OdpowiedzUsuń
 9. trzeba przyznać że Morze Wschodniosyberyjskie mocno oberwało, a przecież ta fala upałów od 2 dni tam jest. Koncentracja lodu poleciała na głowę

  OdpowiedzUsuń
 10. Na arctic sea ice pisza o stopieniu lodu juz za 10dni. O co chodzi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Entuzjaści stopienia lodu, znaleźli prognozę długoterminową, która wskazuje na mega sprzyjające warunki do topienia, i gorąco w nią wierzą, choć prognozy długoterminowe rzadko kiedy się sprawdzają.
   Poza tym jeśli nawet przyjdą mega sprzyjające warunki do topienia, znając realia Arktyki, przyjdą na krótko. Trudno bowiem wierzyć, by nagle wszystko się odmieniło, w pogodzie, by mega sprzyjające warunki, mogły zostać na dłużej. Minął wszak już czas przesilenia letniego, i coraz ciężej o trwałą zmianę warunków pogodowych na takie, które by wybitnie sprzyjały topnieniu.

   Usuń