środa, 19 grudnia 2018

NOAA Arctic Report Card 2018 cz.1

Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) opublikowała kolejny raport na temat stanu arktycznej kriosfery i klimatu Arktyki. Raport ten przedstawia obraz zmian, jakie zaszły w Arktyce w ciągu ostatnich miesięcy, oraz to, jak ma się bieżąca sytuacja względem XX wieku. Efekty ocieplania się klimatu Arktyki stają się coraz bardziej dostrzegalne. Nawet jeśli akurat letni sezon topnienia nie jest spektakularny. Po za tym skutki zmian w Arktyce są widoczne poza nią.

Wciąż mamy do czynienia z amplifikacją arktyczną (inaczej arktyczne wzmocnienie), a 2018 rok według raportu NOAA okazał się być w Arktyce drugim najcieplejszym w historii (licząc od 1900 roku). 


Co stwierdza raport?

Temperatury powietrza: W dalszym ciągu Arktyka cechuje się dwukrotnie wyższym wzrostem temperatur niż w pozostałych częściach globu. Temperatury powietrza w ciągu ostatnich lat (okres 2014-2018) przekroczyły wszystkie wcześniejsze rekordy licząc od 1900 roku. Średnia temperatura powierzchniowa była o 1,7oC wyższa od średniej 1981-2010 w okresie październik 2017 - wrzesień 2018. Choć sezon roztopów nie był spektakularny, to letnie temperatury całościowo były wyższe niż wynosi średnia wieloletnia. Czytaj dalej.

Temperatury arktycznych wód:   Tempo zmian w pokrywie lodowej w czasie letnich roztopów, wraz z działaniem regionalnych temperatur powietrza i adwekcją wód spoza Oceanu Arktycznego, są powiązane z przestrzennymi wzorcami temperatury powierzchni morza w późnym lecie. Sierpniowe uśrednione temperatury powierzchni morza w 2018 roku pokazują statystycznie istotne tendencje ocieplania w okresie 1982-2018 w większości regionów Oceanu Arktycznego, które w sierpniu są wolne od lodu. Czytaj dalej.

Czapa polarna Arktyki:  W 2018 roku nie zanotowano rekordów jeśli chodzi o marcowe maksimum i wrześniowe minimum. Jednak  12 najniższych poziomów zlodzenia zmierzonych dzięki satelitom miało miejsce w ciągu ostatnich 12 lat. To co zasługuje na uwagę, to nie ogólny zasięg lodu, lecz to, ile pozostało lodu wieloletniego. W 2018 roku stary lód stanowił mniej niż 1% udziału, co oznacza, że wieloletni lód zmniejszył swój udział o 95% w ciągu ostatnich 33 lat. Czytaj dalej.

Lądolód Grenlandii: Topnienie na Grenlandii nie było w 2018 roku silne, czego przyczyną było duże zachmurzenie. Także albedo powierzchni nie było zbyt niskie, co oznacza małą ilość pochłanianych promieni słonecznych. 9 maja temperatura w centralnej części wyspy spadła do - 46,3oC. To rekord zimna. Maksymalne roztopy miały miejsce na przełomie lipca i sierpnia. Czytaj dalej.

Pokrywa śnieżna: W 2018 roku ilość śniegu, obszar przezeń zajmowany były większe niż zwykle. Jednak trend spadkowy, szczególnie w czerwcu jest w dalszym ciągu widoczny. Szybkie topnienie śniegu przekłada się na wyższe temperatury, dłuższy tym samym sezon wegetacyjny i wcześniejsze zazielenianie tundry. Także zwiększa się ryzyko pożarów i rozmarzania wiecznej zmarzliny. Czytaj dalej.

Zmiany środowiskowe: Reakcją na cieplejszy klimat Arktyki jest nasilony proces zielenienia tundry, obserwowany od kilkunastu lat. Co ciekawe warto zwrócić uwagę na zmiany w Oceanie Arktycznym i wodach doń przylegających.  Wzrosty temperatur wód pokrywają się z ekspansją szkodliwych toksycznych zakwitów glonów. Czytaj dalej


Zobacz także:

10 komentarzy:

 1. Może nie do końca na temat artykułu,lecz napewno na temat arktyki,i jej wpływu na pogodę w Polsce.
  Otóż na blog mwteomodel dowiedziałem się,o rozwoju SSW(Sudden Stratospheric Warming

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nagłe Ocieplenie Stratosferyczne-na przełomie grudnia i stycznia-które ma być widoczne przy Ziemi na przełomie stycznia i lutego).Podobno, nie będzie najsilniejsze.Chciałbym by ocenił pan,doświadczonym okiem ,patrząc na prognozy,jakie konkretnie będzie?
   Ps.Przepraszam za to,że na szybko,przez nieuwagę, źle kliknąłem i zrobiłem 2 wiadmości,zamiast jednej.

   Usuń
 2. Masakra jeszcze tyle zimy -15 już zanotowałem w listopadzie oby do kwietnia i żadne co2 nie pomaga człowiek niszczy środowisko ale co2 nigdy nie był czynnikiem zmieniającym temperature naszej planety nie trzeba daleko szukać interglacjał Emski znacznie cieplejszy i z duża mniejsza ilością lodu niż obecnie. Co do śniegu na półkuli północnej śniegu przybywa To że lodu morskiego jest mniej ale śniegu więcej a on też obija światlo słonecznie tak jak lód. Pod koniec interglacjału Emskiego też pierw śniegu przybywało potem lodu i skończyło się zlodowaceniem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na zachodzie Polski zimy nie ma. Wątpię, żebym kiedyś zobaczył zimę. Chyba już nie.

   Usuń
  2. Za zimą czas ruszyć w góry. Niziny to już łabędzi śpiew zimy.

   Usuń
 3. "W 2018 roku stary lód stanowił mniej niż 1% udziału, co oznacza, że wieloletni lód zmniejszył swój udział o 95% w ciągu ostatnich 33 lat."
  Kluczowe zdanie całej analizy :-(

  OdpowiedzUsuń
 4. Przejęzyczył się pan pisząc,że ,,arktyka charakteryzuje się,dwukrotnie wyższymi temperaturami,niż w pozostałych częściach globu"-powinno być:,,arktyka charakteryzuje się dwukrotnie wyższym wzrostem temperatur,aniżeli pozostałe części globu".Inaczej ociepla się dwa razy szybciej,lecz nie jest dwa razy cieplejsza,niż reszta świata.
  Jeśli zaś chodzi o rekordowo ciepły okres październik-wrzesień-w oryginale jest napisane,że najcieplejszy był okres pażdziernik 2015-wrzesień 2016.Taka ciekawostka statystyczna.
  Pozdrawiam serdecznie,i jeszcze raz gorąco, proszę o wypowiedź, w sprawie nagłego ocieplenia stratosferycznego,jakie się rozwija,i którego maksimum ma być,z tego co zrozumiałem ,z blog meteomodel-na przełomie grudnia i stycznia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Kurde, zawsze coś się musi wgryźć. Zwłaszcza że ten raport jest spory.

   Jeśli chodzi o ocieplenie stratosferyczne, to jest prognozowane. Ale nie ma się co dziwić. Temperatury są w Arktyce wysokie, są więc zakłócenia. To już nie pierwszy raz, a zjawisko to coraz częstsze. W lutym i marcu tego roku było podobnie. Wir polarny się rozpadł.

   Usuń
  2. Ocieplajaca się Arktyka oddaje ostatnie tchnienia zimna można powiedzieć ;) dzięki temu mamy takie nagle epizody ostrej zimy choć zwykle bezśniezne zauważyłem u nas, ale nie zawsze oczywiście (przełom zima/wiosna 2013 śnieżny)

   Usuń
  3. To gdzie ta ciepła kołderka z CO2, skoro ciepło ucieka do stratosfery? SSW to niebezpieczne zjawisko dla nas.

   Usuń