Toplista

Ranking Blogów

wtorek, 20 grudnia 2016

NOAA Arctic Report Card 2016 cz.1

Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) opublikowała doroczny raport na temat stanu czapy polarnej i klimatu Arktyki. Raport ten przedstawia obraz zmian, jakie zaszły w Arktyce w ciągu ostatnich miesięcy, oraz to, jak ma się bieżąca sytuacja względem XX wieku. Utrzymujący się megatrend zmian w klimacie arktycznym, powodowany przez ocieplający się klimat, nasila globalne zmiany w klimacie. Obserwacje potwierdzają utrzymywanie się tego megatrendu, choć w 2016 roku nie padł rekord, to zmiany jakie zaszły w Arktyce, zdarzenia były bezprecedensowe w historii pomiarów. Co stwierdza raport?

Temperatury powietrza: Temperatury w Arktyce rosną, w tym roku wyszły one poza bieg liniowy. Średnia temperatura powierzchniowa była o 2oC wyższa od średniej 1981-2010 w okresie październik 2015 - wrzesień 2016. Od początku XX wieku sumaryczny więc wzrost wyniósł 3,5oC. Poza krótkim, letnim okresem przez cały czas w Arktyce dominowały dodatnie odchylenia temperatur. Zima 2015/16 była w Arktyce rekordowo ciepła. Czytaj dalej.

Pokrywa śnieżna: Śnieg bardzo szybko roztapiał się wiosną 2016 roku. Wyraźne zmiany trendu spadkowego widoczne są od roku 2005. W kwietniu i maju śnieg w Ameryce Północnej wycofywał się wystarczająco szybko, by ustanowić następny rekord w historii pomiarów prowadzonych od 1967 roku. Całościowa powierzchnia pokrywy śnieżnej była w czerwcu trzecią najmniejszą w historii pomiarów. Czytaj dalej.

Czapa polarna Arktyki: Chłodne lato, szczególnie czerwiec, uratowało Arktykę przed kolejnym rekordowym topnieniem. Zważywszy na to, co działo się wiosną i zimą 2016 roku. W związku w rekordowo niskim zasięgiem lodu w lutym, 7% mniejszym niż wynosi średnia wieloletnia, pojawiły się sugestie dotyczące nieuchronnej perspektywy kolejnego rekordowego topnienia. Rekord nie padł, ale biorąc pod uwagę pochmurną pogodę latem 2016, istnieją obawy co do letniego przetrwania czapy polarnej w kolejnych latach - gdyż zasięg lodu był drugim najmniejszym w historii pomiarów, podobnym do tego z 2007 roku. Zasięg lodu w czasie wrześniowego minimum był o 33% mniejszy niż wynosi średnia 1981-2010. Arktyka traci także wieloletni lód, którego udział wynosi jedynie 22% całościowej powierzchni. Czytaj dalej.

Temperatury arktycznych wód: Woda także staje się coraz cieplejsza. Według obserwacji NOAA najszybciej ocieplającymi się akwenami, bo w tempie wynoszącym 0,5oC na dekadę są: Morze Czukockie, część Morza Beringa (północno-zachodni odcinek Alaski), wschodnia część Zatoki (morza) Baffina, oraz wody wzdłuż zachodniego wybrzeża Grenlandii. W sierpniu 2016 roku najbardziej ogrzane były wody Morza Barentsa i Czukockiego, oraz wschodniego i zachodniego wybrzeża Grenlandii - nawet 5oC powyżej średniej 1981-2010. Czytaj dalej.

Lądolód Grenlandii: Skala topnienia na Grenlandii była duża. Silna utrata lodu w związku z topnieniem miała miejsce w północno-wschodniej i południowo-zachodniej części wyspy. Topnienie na Grenlandii rozpoczęło się bardzo wcześnie, zasięg występowania topnienia powierzchni lądolodu w kwietniu był drugi po 2012 roku największym w historii pomiarów. Czytaj dalej.

Na podstawie: NOAA Arctic Report Card 2016

Zobacz także:


1 komentarz:

  1. Strażnik Bentosu21 grudnia 2016 11:23

    Myślę, że minister Szyszko powinien skomentować tę sytuację wskazując na dostawę świeżej wody do systemu hydrologicznego planety jako pożądane zjawisko wobec niedoboru wody na wielu obszarach planety, w tym także w Polsce. ;)

    OdpowiedzUsuń