sobota, 19 października 2019

Rekordowo niski zasięg lodu w Arktyce - sytuacja może się pogorszyć

Tempo zamarzania Oceanu Arktycznego przyspieszyło w drugiej połowie października w stosunku do pierwszej. To niewiele pomogło, gdyż zasięg lodu morskiego (extent) zdążył wejść na rekordowe wartości. Tylko lepiej jest w przypadku powierzchni (area), która urosła dzięki obecności wiru polarnego i dzięki temu nie jest rekordowo mała. Istnieje też wysokie prawdopodobieństwo, że Morze Czukockie nie zamarznie w tym roku całkowicie

 Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2019 roku i projekcje zmian do końca października. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC

Jak pokazuje wykres, zasięg lodu pływającego jest wyraźnie mniejszy niż w 2012 roku, w którym padł rekord wrześniowego minimum. W ciągu kilku tygodni sytuacja się odwróciła. 18 października według danych NSIDC zasięg lodu morskiego liczył 5,31 mln km2, to 0,54 mln km2 mniej niż w roku 2012 i ponad 3 mln km2 mniej niż wynosi średnia 1981-2010.

 Powierzchnia lodu morskiego w 2019 roku względem wybranych lat. Dane NSIDC, wykres Nico Sun

Nieco lepiej wygląda sytuacja z powierzchnią, która we wrześniu rosła szybciej w stosunku do wzrostu zasięgu, czego przyczyną było wysokie ciśnienie i tym samym szybkie zamarzanie najdalej na północ znajdujących się miejsc. Teraz powierzchnia podąża w tym samym tempie co zasięg. Jest to związane z obecnością wiru polarnego, który daje możliwości łatwego zamarzania obszarów leżących w okolicy 80oN, oraz płytkich, słabo zasolonych wód u wybrzeży Syberii. Nie zmienia to jednak postaci rzeczy - sytuacja w Arktyce jest katastrofalna. Powierzchnia lodu choć jest o 0,12 mln km2 większa niż w 2016 roku, to jednocześnie jest o blisko 0,4 mln km2 mniejsza niż w 2012 roku. Mapa obok pokazuje odchylenia powierzchni lodu względem średniej 2007-2016.

https://1.bp.blogspot.com/-Foe9_iWmjvw/XasOlwC62BI/AAAAAAAA5Y4/WCpIYOtE9Es2gG5DiQ6WDl-T5SI7KTCcgCLcBGAsYHQ/s2722/2012-2019-1018.gif
Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego w 2012, 2016 i 2019 roku dla 18 października. AMSR2, University of Bremen

Tempo zamarzania (wzrost powierzchni) jest podobne do tego z 2016 roku. Mniejsza powierzchnia lodu wtedy wiązała się z większą presją ze strony pogody. Październik póki co jest dosyć spokojny. Nie było jak na razie dodatniego dipola arktycznego,  ani silnych adwekcji ciepła związanych z anormalnym zachowaniem się prądu strumieniowego. Wir polarny daje względny spokój w Arktyce i próbuje wyrobić normalne tempo zamarzania powierzchni Oceanu Arktycznego. Tu jednak diabeł tkwi w szczegółach. Po pierwsze, jak wygląda czapa polarna? Powyższe zestawienie map pokazuje to jasno. Jak dużo lodu jest po stronie pacyficznej? Sytuacji nie trzeba komentować Po drugie, temperatury powierzchni wód wciąż są wysokie. Morze Czukockie jest absurdalnie ciepłe, ma u wybrzeży Alaski nawet 7oC

Prognozowane odchylenia temperatur od średniej 1979-2000 w Arktyce na 20-23 października 2019 roku. Climate Reanalyzer

Na razie nie przewiduje się silnego spływu ciepła z południa, ale ciepłe wody będą powoli oddawać ciepło do atmosfery. Tam gdzie nie ma lodu, odchylenia będą sięgać 10-12oC, a ciepło będzie miało ograniczone możliwości ucieczki ze względu na zachmurzenie. Mapa obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje, jak duże jest zachmurzenie po stronie Oceanu Spokojnego. Tempo zamarzania w najlepszym razie utrzyma się, ale nie przyspieszy. Zwłaszcza że tworzy się dodatni dipol arktyczny. Ostatecznie za kilka dni, tempo zamarzania może zacząć ponownie zwalniać i umocnić rekordowe wartości zasięgu lodu. Powierzchnia także wtedy może wejść na rekord. 

Będzie to kolejny kamień milowy na drodze, której końcem jest wolna od lodu Arktyka.


Zobacz także:

30 komentarzy:

 1. A no właśnie. Już rok temu pisałem o tym, że najgorsze nadchodzi od strony Cieśniny Beringa. Jest to arcyciekawa sprawa. Golfsztrom już nie jest tym kluczowym elementem dostarczającym ogromną ilość energii w Central Basin. Ciekawe co będzie z Morzem Beringa?
  W poniedziałek wracam z pól naftowych. Polska to piękny kraj.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co ty i licha robiłeś na polach naftowych???

   Usuń
  2. Długa historia. Ani chwili wytchnienia. Ale już niedługo znów góry :-).

   Usuń
 2. Widzę że odchylenia na Antarktydzie są jeszcze wyższe, rzędu 3.C, coś ciekawego tam się dzieje?

  OdpowiedzUsuń
 3. Sprawy nie mają się najgorzej, choć nadal lepiej mieć rękę na pulsie. Dobrze, że Pan to robi. W tej chwili wypada rzec: wirze, dobrze że jesteś!

  OdpowiedzUsuń
 4. Akurat powierzchnia jest ważniejsza od zasięgu.Ale pewnie później już tak bardzo nie będzie się zwiększać jeżeli woda jest bardzo ciepła w okolicach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A gdzie ta zima ,która miała nadejsc pod koniec października i trwać do kwietnia ? Jak na razie nadal 20 ciepła.

   Usuń
  2. Ja na przykład mówiłem,że zima może być ostrzejsza,niz zazwyczaj.
   Nie miałem jednak na myśli,aż tak ostrej zimy-od końca pażdziernika, do kwietnia.

   Aż tak ostra zima,wskazywała chyba -na zmianę,globalnego trendu-z ocieplenia,na ochłodzenie.

   A może być przecież ostrzejsza zima,w warunkach globalnego ocieplenia-gdy dojdzie ,do załamania prądu strumieniowego,a sznase na to rosną,gdy jest rekordowo niski zasięg lodu,w czasie nocy polarnej,w arktyce.

   Usuń
  3. Artur nie pomyliły Ci się pory roku? Od kiedy zima jest w październiku? Pomyliło Ci się z Syberią ZIMA TO GRUDIEŃ , STYCZEŃ LUTY

   Usuń
  4. Ostatnie lata to już głównie styczeń luty ewentualnie początek marca...

   Usuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  6. AAle użytkownik -Unknown ten od teorii ochłodzenia w wyniku zaniku prądu Golfsztrom pisał tydzień temu że już od końca października zima wiec pytam gdzie. Mnie się nic nie pomyliło.

   Usuń
  7. @Artur32 "A gdzie ta zima ,która miała nadejsc pod koniec października i trwać do kwietnia ?" może tu jest ta zima :)
   https://www.windy.com/pl/-Temperatura-temp?temp,2019-10-30-06,54.358,18.653,5,m:e37agJe

   Usuń
  8. Kompromitujesz się .Szkoda .

   Usuń
  9. Kto ja? A dlaczego? Pomyliłem się w czymś? Czasem pomyłki chodzą po ludziach. Ale nie tym razem :)

   Usuń
  10. "A gdzie ta zima ,która miała nadejsc pod koniec października i trwać do kwietnia ?"
   Pytaj się tego co to zapowiadał BO NIC O TYM NIE PISAŁEM.

   Usuń
  11. "Ja na przykład mówiłem,że zima może być ostrzejsza,niz zazwyczaj."
   Wystarczy rewolucja i akcja z gilotynami jak to było we Francji.

   Usuń
 5. Ja tylko dodam że w Europie znowi rekordy ciepła jakby było ich mało w tym roku.Dzisiaj na Węgrzech nawet 28 stopni .To jest jakiś koszmar z tym gorącem .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. E tam, wrzesień był zimniejszy, rekordy zimna były, teraz trochę się wyrówna, aby średnia miała z czego żyć :)

   Usuń
  2. Wrzesień był zmniejszy ? A gdzie ?

   Usuń
  3. Aż strach pomyśleć co będą pisać tacy artyści jak Albert gdy faktycznie jakiś rok trafi się poniżej normy skoro takie brednie wypisują gdy idziemy na rekord.

   Usuń
  4. Oceanku zamarzanie Arktyki od tygodnia jest lepsze niż średnia, ale zaznaczam, że jestem w mniejszości na tym forum, i "lepiej niż średnia" to dla mnie znaczy, że zamarza więcej niż średnia :) a nie mniej. Zatem rekordu bardzo "z dawna oczekiwanego" - jak to w każdej religii bywa - nie będzie :)

   Usuń
  5. Rozumiem,że można czegoś nie rozumieć,i nie krytykuje Cię za to,że nie rozumiesz walki z GO.

   Są jednak jakieś granice-jak można dyskutować z danymi,i mówić,że rekordu nie będzie,kiedy on już jest,i szybko nie zniknie,kiedy zasięg- jest około 0.5 mln km2 mniejszy,niż w rekordowym do tej pory,Roku.

   Choć chwilowo, rzeczywiście zamarzanie,wykracza poza średnią.

   Usuń
  6. New Eocen .Taki rok poniżej średniej już się nie trafi co najwyzej pojedyncze miesiące lub ewentualnie okresy 2-3 miesięczne ,chociaż i tu będą to wydarzenia bardzo rzadkie.Natomiast zupełnie już mi sie nie chce polemizowac z tymi którzy po 2 czy 3-chłodniejszych tygodniach snują wnioski o odwróceniu trendów czy o tym że GO to mit itp.Nie wiem o co takim ludziom chodzi i już nie chce wiedziec.

   Usuń
  7. Też zakładam, że już się nie trafi ale jakby się trafił to ta banda durni napisze, że już lądolód ku nam zmierza. Też kończę tą konwersację.

   Usuń
  8. "Też zakładam, że już się nie trafi ale jakby się trafił to ta banda durni napisze, "że już Arktyka niedługo cała będzie wolna od lodu." Też kończę tą konwersację." {testowo}

   Usuń
  9. "Dzisiaj na Węgrzech nawet 28 stopni "
   W Polsce w listopadzie poprzedniego roku był większy odlot.Może trochę zimniej ale w porze i miejscu zwykle zimniejszym niż Węgry.

   Usuń
  10. "Natomiast zupełnie już mi sie nie chce polemizowac z tymi którzy po 2 czy 3-chłodniejszych tygodniach snują wnioski o odwróceniu trendów czy o tym że GO to mit itp"
   I byś mógł nie mieć racji.Mogłoby to zapowiadać kilkuletnie oziębienie spowodowane np. wybuchem superwulkanu a raczej jego następstwami.

   Usuń
 6. A pogoda swoje...

  https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/prognoza,45/jesienny-upal-na-wegrzech-rekordowo-wysokie-temperatury,305612,1,0.html

  OdpowiedzUsuń