czwartek, 25 czerwca 2020

Topnienie na Grenlandii rozkręciło się, ale pozostaje w granicach średniej

Przez ostatnie dni i tygodnie szybko roztapiał się lód morski po stronie rosyjskiej. Po stronie amerykańskiej było spokojnie, także na Grenlandii niewiele się działo. Teraz to się zmienia. Ostatnio nasiliło się topnienie lodu w cieśninach wysp Archipelagu Arktycznego i grenlandzkiego lądolodu. Mapa obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje aktualny zasięg lodu morskiego.

  Zasięg topnienia grenlandzkiego lądolodu w procentach jego powierzchni w 2020 roku względem średniej 1981-2010. NSIDC

W tym roku sezon roztopów na Grenlandii zaczął się z poślizgiem, ale było to związane z dużymi opadami, które wpływały na bilans zysków i strat grenlandzkiego lądolodu. W trzeciej dekadzie czerwca warunki pogodowe w regionie uległy zmianie, w wyniku roztopy zaczęły narastać. Wystarczająco mocno, by przebić wartości opadów.  W dniach 18-22 czerwca nad Grenlandią dominował wyż. Wnętrze pozostało zimne, ale na obrzeżach temperatury były wysokie. W północno-wschodniej części wyspy nawet 4oC wyższe od średniej wieloletniej. Jedna ze stacji PROMICE na północnym wschodzie wyspy zanotowała wartość 4,01oC, co jest wartością sporą jak na tę część Grenlandii. 

  Dzienny bilans strat/zysków grenlandzkiego lądolodu w przełożeniu na opady (ekwiwalent wody w mm) w milimetrach. Czerwony kolor oznacza straty, niebieski zyski. Mapa po lewej: stan na 24 czerwca 2020 roku. Mapa po prawej: skumulowany od 1 września 2019 do 24 czerwca 2020 bilans zysków i strat masy grenlandzkiego lądolodu. DMI/Polarportal

Wzrósł nie tylko zasięg roztopów, który objął 1/3 powierzchni lądolodu. Wzrosły także straty na wyspie, co pokazuje powyższa mapa DMI, oraz wykres poniżej. Silne roztopy występują tradycyjnie po zachodniej stronie wyspy, ale sporo ubywa także na północnym wybrzeżu. Wciąż siłę topnienia niwelują opady - pogoda na Grenlandii była w ostatnich tygodniach dość wilgotna. W dniach 1-22 czerwca zanotowano ponadprzeciętną wartość opadów, co pokazuje mapa obok. Z tego też powodu powodu na razie bilans strat co pokazuje powyżej prawa mapa z DMI jest na razie słaby.

Dzienne zmiany strat/zysków masy grenlandzkiego lądolodu wyrażonej w gigatonach w okresie 2019-2020, oraz skumulowany bilans masy powierzchniowej (SMB) od 1 września w zestawianiu ze zmianami z rekordowego okresu 2011/12. Wykres nie uwzględnia masy traconej, gdy lodowce cielą się i lód trafia do morza. DMI/Polarportal

Opady, nie tylko deszczu, który zresztą był marznący w takich warunkach według pomiarów DMI dawały zysk. Przez 20 dni czerwca prawie w ogólnie nie wykazywano strat na wyspie, dopiero od kilu dni lądolód wyraźnie traci masę. Największa strata jak do tej pory miała miejsce 22 czerwca, wyspa straciła ponad 3 gigatony lodu. Ogólnie patrząc na ostatnie dni, to na razie sezon roztopów na wyspie jest przeciętny. 

Prognozowane na 25-29 czerwca temperatury na Grenlandii i wyspach Archipelagu Arktycznego, oraz odchylenia temperatur od średniej 1979-2000. Climate Reanalyzer

Roztopy na Grenlandii mogą jednak nie być spokojne. Według prognoz prawie wszystkie strefy nadbrzeżne ogarną dodatnie temperatury. To będzie miało wpływ na topnienie. Ale być może, ze względu na opady w południowo-wschodniej części wyspy, ta skala strat nie będzie tak duża.  

 Powierzchnia lodu morskiego w 2020 roku względem wybranych lat. Dane NSIDC, wykres Nico Sun 

Z kolei czapa polarna na Oceanie Arktycznym konsekwentnie się kurczy. Po silnych roztopach nastąpił krótki przyrost, ale teraz znów notowane duże straty. Na razie powierzchnia lodu przestała podążać śladem wartości z 2012 roku, różnice na razie są niewielkie. 

Prognozowane na 26-27 czerwca temperatury powietrza w Arktyce. Meteologix

Po ogromnych roztopach po stronie rosyjskiej teraz do gry wejdzie strona amerykańska z cieśninami Archipelagu Arktycznego na czele. Na wyspach kanadyjskiego archipelagu temperatury miejscami ostatnio wzrosły nawet do 20oC i tego poziomu będą się trzymać. 

Topniejący pak lodowy w cieśninach Archipelagu Arktycznego 24 czerwca 2020 roku. NASA Worldview

Na zdjęciach satelitarnych widać, że lód został pokryty wodą, która oczywiście może zamarznąć. Tyle tylko, że nie w ciągu najbliższych godzin i dni. Zatem znajdujący się tam lód będzie podlegać topnieniu.

Północne wybrzeże Grenlandii i Cieśnina Naresa 24 czerwca 2020 roku.

Podobnie jest w Cieśninie Naresa i lodowcach, które do niej schodzą. Ocieplenia doświadcza więc cały region, a to przełoży się na topnienie lodowców i lodu morskiego. Szczególnie obszaru czapy polarnej, gdzie znajduje się gruby pak lodowy, który wzmocnił się po mroźnej zimie 2019/2020. 
 
 
Zobacz także:
 

2 komentarze:

  1. Duży wyż za parę dni nad Arktyką się rozgości. Ciekawe jak wpłynie to na tempo topnienia?

    OdpowiedzUsuń