wtorek, 30 czerwca 2020

Potworne upały na północy Syberii

Północna Syberia doświadcza rekordowej fali upałów. W ciągu ostatnich dni padło kilka rekordów temperatur. To co się tam dzieje jest sytuacją surrealistyczną, gdyż upały występują za kołem polarnym i nie są zjawiskiem incydentalnym. Pojawiły się też pożary tajgi, a nawet tundry - bardzo blisko wybrzeży Oceanu Arktycznego. Do tej pory w Jakucji spłonęło ponad 800 tys. hektarów terenu. 

https://1.bp.blogspot.com/-bMxtNR85jT4/XvsmXTSly7I/AAAAAAAA7yM/RW_r7pRwnwcXHD89P79WqhOCqwvUpQLlgCLcBGAsYHQ/s1900/fires-siberia02020.jpg
 Zlokalizowany za kołem polarnym pożar tajgi w odległości 50 km od wybrzeży Oceanu Arktycznego (Morze Łaptiewów), 29 czerwca 2020 roku. Sentinel-2

To jest katastrofa klimatyczna, ponieważ pożary choć występują na Syberii, to zwykle mają miejsce na południu regionu. Rzadko kiedy dochodzi do pożarów w pobliżu koła polarnego, a tym bardziej na północ md niego. W ostatnich latach co roku występują pożary czy to tajgi czy to też tundry, co w tyn drugim przypadku budzi poważne obawy.  


Średnia dobowa temperatura w na Syberii i nad Oceanem Arktycznym 30 czerwca 2020 roku, oraz odchylenia temperatury od średniej z okresu 1979-2000. Climate Reanalyzer

Ostatnio Syberia, szczególnie jej północna część doświadcza temperatur, które u nas w Polsce są rzadkością. Ocieplenie klimatu na Ziemi zapędziło się już na tyle daleko, że co najmniej 3 dni z rzędu charakteryzują się wartościami typowymi dla południa Europy. Pokazuje to powyższa mapa, gdzie średnia dobowa temperatura na północy Syberii. Przykładowo w Wierchojańsku leżącym na 67oN przez 15 dni z rzędu średnia dobowa temperatura wynosiła 20oC lub więcej, sięgając 26 czerwca 25,6oC - to są wartości typowe dla lata w krajach śródziemnomorskich, a nie północy Syberii. W Chatanga na południu półwyspu Tajmyr 29 czerwca temperatura wzrosła do 33,1oC, ustanawiając tym samym nowy rekord. Animacja obok ilustruje przemieszczanie się mas powietrza i zmiany ich temperatur w dniach 27-30 czerwca 2020. 


Odchylenia temperatur od średniej 1981-2010 w syberyjskiej Arktyce w okresie 1-27 czerwca 2020 roku. NOAA/ESRL
 
Wysokie temperatury na Syberii utrzymują się już od maja. Według europejskiej instytucji meteorologicznej Copernicus Climate Change Service (C3S) średnia temperatura w maju w zachodniej części Syberii była o 10oC wyższa niż zwykle. Martin Stendel z Duńskiego Instytutu Meteorologicznego powiedział, że takie temperatury w maju obserwowane w północno-zachodniej Syberii prawdopodobnie miałyby miejsce w normalnych warunkach, czyli bez antropogenicznego globalnego ocieplenia, jedynie raz na 100 000 lat. W czerwcu jest podobnie, co pokazuje powyższa mapa - temperatury w czerwcu były nad Morzem Łaptiewów i na północy Syberii nawet 8oC wyższe od średniej. Mapa obok pokazuje odchylenia temperatur na Ziemi w maju.


 Zmiany powierzchni lodu morskiego na Morzu Łaptiewów i Wschodniosyberyjskim w roku 2020. NSIDC

Tymczasem z powodu warunków jakie panują na Syberii notuje się rekordowe wartości powierzchni lodu morskiego na Wschodnim Syberyjskim Szelfie Kontynentalnym. Nad dnie rosyjskich mórz znajdują się ogromne ilości metanu uwięzione w hydratach. Ponieważ lód znika tam szybko, to akweny te zaczynają się nagrzewać, co pokazuje mapa obok. Dno tych płytkich morz ogrzewa się, co powoduje uwalnianie się metanu do atmosfery. Global Biogeochemical Cycles poinformowało, że w latach 2014-2017 nastąpił bardzo silny wzrost koncentracji atmosferycznego metanu. W streszczeniu pracy autorzy napisali: Wzrost poziomu koncentracji atmosferycznego metanu, który rozpoczął się w 2007 roku., przyspieszył po 2014  na całym świecie, zwłaszcza na północnych szerokościach geograficznych


https://1.bp.blogspot.com/-YuFTlA5qVEc/Xvs2CD44NSI/AAAAAAAA7zk/ra9UD3dXxM8c2D2EurO4edE88lgIIqjwQCLcBGAsYHQ/s1900/siberia-lena-202006.jpg
Północne krańce Syberii z widoczną w środku zdjęcia deltą Leny 29 czerwca 2020 roku. NASA Worldview


https://1.bp.blogspot.com/-fAIXBcEBP3g/Xvs2KupBkcI/AAAAAAAA7zw/sduo6fXsJE0jhM4Tpt0sLzzqqKdo9d26gCPcBGAYYCw/s1900/siberia-tajmy-202006.jpg
Półwysep Tajmyr 29 czerwca 2020 roku, w prawym górnym rogu widoczne Morze Łaptiewów. NASA Worldview

Zmiany na Morzu Łaptiewów i Wschodniosyberyjskim przybliżają świat do przekroczenia punktu krytycznego destabilizacji hydratów metanu. Ta perspektywa wciąż wydaje się być odległa, ale nie wiadomo czy tak jest na pewno. Jakie byłyby konsekwencje wyzwolenia metanu z kilku procent hydratów metanu leżących pod dnem Oceanu Arktycznego w krótkim okresie czasowym – powiedzmy dekady? Koszt następstw destabilizacji podmorskich złóż i emisji do atmosfery 50 GtC metanu wywołałby katastrofę klimatyczną klimatyczną, która kosztowałaby świat dużo więcej niż pandemia COVID-10 na którą możemy zapanować. Na destabilizacją hydratów metanu nie da się zapanować, gdy zacznie już do niej dochodzić. 

Zobacz także:

14 komentarzy:

 1. żadne tam rekordy - w czerwcu 1957 roku (bodajże około 20 czerwca) przez tydzień czasu temperatura sięgała tam 40 stopni i nikt z tego powodu nie jęczał... tam roczna amplituda temperatur wynosi ponad 100 stopni - zimą jest około -70, a latem spokojnie potrafi dobić do 40 kresek... można zresztą sprawdzić wszystko na ogimet.com - tam mają spis stacji meteo z danymi od 1929 roku, więc najpierw trzeba sprawdzać, a dopiero potem pisać, bo nie dzieje się nic niezwykłego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.pogodaiklimat.ru/monitor.php?id=20891&month=6&year=1957 Chatanga - nie ma
   http://www.pogodaiklimat.ru/monitor.php?id=24266&month=6&year=1957 Wierchojańsk - nie ma

   Dawniej fale upałów zdarzały się co kilka lat tam. W tym wieku prawie co roku.

   Jak będę miał czas, to zrobię wykres dla danego miejsca i się zdziwisz jak bardzo zmieniły się temperatury. Hm, zaraz ma już, tule że z zimy https://arcticicesea.blogspot.com/2020/02/styczen-2020-spokojny-sezon-zamarzania.html W XXI wieku strzeliło do góry, nie ma co.

   40oC to pewnie chodzi ci o region Bajkału (południe Syberii), a ja tu mówię o miejscach za kołem polarnym.

   W każdym bądź razie, teraz to już co roku będą takie fale upałów.

   Usuń
  2. Hubert ma rację. Gdyby to nie była Rosja to już bym przymierzał się do zakupu solidnej działki na Wyspie Wrangla. Kto wie? Może za jakiś czas tylko tam będą normalne zimy (śnieżne i mroźne) oraz normalne lata (do 25 st.C.)?

   Usuń
  3. "tam roczna amplituda temperatur wynosi ponad 100 stopni..." Tam to znaczy gdzie dokładnie?

   Usuń
  4. Ja też nie wiem co znaczy słowo"tam".

   Usuń
  5. "Gdyby to nie była Rosja to już bym przymierzał się do zakupu solidnej działki na Wyspie Wrangla."
   A co się w Rosji nie podoba?Przecież tam nie ma przynajmniej takiego elektrosmogu jak w Polsce.W razie czego się tam przeprowadzę albo przynajmniej Białorusi bo w UE to jest tyle tego syfu że szkoda gadać.To gorsze niż ten smog londyński.

   Usuń
 2. Znacznie gorsza katastrofa jest w Polsce.Chodzi o katastrofę elektrosmogową i winni jej są ci co zwykle czyli ci z wiejskiej w Warszawie.Albo skasuje się te nadajniki 5g albo kupujcie trumny.Ja już mam problemy ale nie wiem co z tym zrobić.To już wolę ten wzrost temperatury o 5 stopni.To jakoś przeżyję.Średnia roczna 15 stopni w Polsce to jeszcze nie katastrofa.A ten elektrosmog jest znacznie groźniejszy.Oczywiście są przygłupy co twierdzą ze to niegroźne ale nie znam takiego co by siedział przy tych nadajnikach z miesiąc i wrócił żywy.Bez względu na cokolwiek radze przygotować blachy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodam że te promieniowanie wywołuje objawy jak w przypadku rzekomego koronawirusa.Żadnej epidemii nie ma.Do tego większość "danych" jest sfałszowanych.Sam ostatnio sporo kaszlę ale nie mam innych objawów zakażenia czyli to sprawka czego innego niż mikrobów.I przy okazji dodam ze konowały mają manię zwalania winy chorób na mikroby.Oczywiście wina powstania tej"epidemii" tych co zwykle.

   Usuń
  2. Może Rosja to piękny kraj, który jednak na pierwszym miejscu, stawia naród, a nie pieniądz, i obcokrajowcowi,a zwłaszcza Polakowi(chyba nie przepadają, za nami, jak Putin, co chwila obwinia nas, o wybuch 2 wojny światowej) trudno byłoby, o zakup działki, by tam zamieszkać.

   Jeśli zaś idzie o elektrosmog, to nie wierzę, by Rosjanie mocno odstawali, od innych, i kto wie, czy 5G,nie będzie nawet, nad Oceanem Arktycznym(mieli wszak, zbudować światłowód, wokół Oceanu Arktycznego)?

   Usuń
  3. Czapeczka foliowa wystarczy na 5g, pod warunkiem że jest namoczona minimum 12 godzin w soku z cytryny. Cytrynian (zjonizowana forma kwasu cytrynowego) odbija fale 5g, już kilka badań to pokazało. Ale na upały nie znaleziono jeszcze takiego sposobu..

   Usuń
  4. Putin może zarzucać co prawda nie polskiemu narodowi ale rządzącym że zadbali o to aby zaatakował Polskę a nie Francję,Co do promieniowania-wątpię aby to wystarczyło.Natomiast o ile chodzi o ocieplenie to raczej głównie zimy by się ociepliły a w lato upały by byłyby co prawda silne jak na nasze okolice ale 40 stopni w cieniu można przetrwać o ile władza pozwoli.Bo jeżeli będą gonić do pracy w upale 40 stopniowym to gorzej.

   Usuń
 3. Dodam jeszcze ze wymieniony rekord z Chatangi jest słaby.Poprzedni jest co prawda niższy ale jest z 18 czerwca czyli jest bardziej ekstremalny pod względem odchyłu.Ale ogólnie przyznam że upały jak na tamte okolice spore.

  OdpowiedzUsuń