piątek, 26 listopada 2021

Silny wzrost temperatur i ulewy na Grenlandii

Grenlandia znów zaskakuje. Sezon topnienia przez większość lata był bardzo słaby, potem sytuacja radykalnie się zmieniła. Wystąpiły opady deszczu. Jesień okazała się być bardzo sucha, a teraz południowa część wyspy doświadcza niezwykle silnej adwekcji ciepła, która będzie oznaczać nie tylko temperatury przekraczające zero stopni, ale intensywne opady... deszczu. A pamiętajmy, że Arktyka wchodzi w szczyt nocy polarnej. 

Dzienne zmiany strat/zysków masy grenlandzkiego lądolodu wyrażonej w gigatonach w okresie 2020-2021, oraz skumulowany bilans masy powierzchniowej (SMB) od 1 września w zestawianiu ze zmianami z rekordowego okresu 2011/12. Wykres nie uwzględnia masy traconej, gdy lodowce cielą się i lód trafia do morza. DMI/Polarportal

Mimo słabego czerwca i lipca, zmiany z przełomu lipca/sierpnia, a potem w połowie sierpnia sprawiły, że sezon roztopów był powyższej średniej. Potem przyszła jesień, która okazała się być dość sucha. Pokazuje to powyższy wykres - akumulacja nowego lodu z racji opadów śniegu, szczególnie w listopadzie była bardzo słaba, choć nie rekordowo słaba. Mapa obok przedstawia odchylenia średniej dziennej wartości opadów w okresie 1 października - 20 listopada 2021 w stosunku do okresu 1981-2010. Na południu wyspy panowała dosłownie susza. Przyczyną tego stanu rzeczy był rozległy, silny wyż, który obejmował praktycznie całą wyspę. Układ ten przyniósł także niskie temperatury.

Odchylenia temperatur od średniej 1979-2000 w Arktyce dziś i jutro. Climate Renalyzer

Grenlandia ma doświadczyć teraz ogromnego ocieplenia. Temperatury będą miejscami nawet 30oC wyższe od średniej. Pokazuje to powyższa animacja. W praktyce oznacza to wzrost z typowych -30oC na południu wyspy do 0, a w strefie nadbrzeżnej nawet do +5oC, co przedstawia mapa obok (kliknij, aby powiększyć). U nas teraz jest +5oC. Oczywiście nad lądolodem będzie to wyglądać inaczej. Ale pamiętajmy jedną rzecz - lądolód na wyspie jest jak ogromny płaskowyż, jak w Tybecie, a nie obszar nizinny.

Dzisiejsze warunki pogodowe w Europie i nad północnym Atlantykiem. Wetterzentrale

Za zaistniałą sytuację odpowiedzialny jest bardzo silny wyż rozlokowany nad sporą częścią Oceanu Atlantyckiego. Jego obecność jest związana w dużej mierze z dość wysokimi temperaturami północnego Atlantyku, co sprzyja powstawaniu takich układów barycznych - mała różnica temperatur między północą a południem. Wyż obracając się z ruchem wskazówek zegara, zaciąga ciepłe i wilgotne przy tym masy powietrza. 

Dzisiejsze i prognozowane do 28 listopada wartości i rodzaj opadów na Grenlandii. Windy.com

Warto też przypomnieć, że racji późnego zamarzania Morza Baffina, i ciepłej jesieni na Labradorze transfer ciepła jest dość mocny. No i rzecz jasna - globalne ocieplenie - temperatury rosną. Z racji rosnących temperatur w atmosferze jest więcej pary wodnej, o czym ostatnio przekonali się mieszkańcy zachodniej Kanady. To samo będzie teraz widać na Grenlandii. Tam opady są jak najbardziej wskazane, bo generalnie jest to śnieg, który pomaga hamować tempo utraty masy lądolodu. I tym razem tak będzie, ale na uwagę powinny zwrócić także silne, wręcz ulewne opady deszczu, co pokazuje animacja. Na szczęście deszcz co najwyżej otrze się o lądolód, bo im dalej na północ i wyżej jednocześnie, tym niższe temperatury, które nawet przy takiej adwekcji ciepła szybko spadają poniżej zera. 
 
W przyszłości jednak, wraz ze wzrostem temperatury z racji postępującej zmiany klimatu deszcz będzie obejmować obszar lądolodu nawet w czasie nocy polarnej, a nie tylko latem.

Zobacz także:

7 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedy będzie następny wpis o Arktyce?. W bo w Arktyce jak widać naprawdę jest dużo lodu jak na ostatnie lata 😃

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1 grudnia (wieczorem) będzie raport, potem NSIDC raport, potem PIOMAS. Jak się coś stanie, bo pomiędzy nimi news. W tym miesiącu już nie. Jest 10 wpisów na listopad, starczy.

   Usuń
 3. Witam, coś bardzo nie dobrego przyjdzie na wschodzie w Grudniu gdzieś koło połowy.
  Ale nie u nas na szczęście.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na 99% powierzchni Grenlandii jest ponizej -10 stopni. Deszcz pada tylko na brzegu na krancu pld wyspy gdzie oplywa sobie lad golfstrom. Nie ma to znaczenia na nic. Lepiej sie zainteresowac i robic zakłady czy w tym sezonie Grenlandia polaczy się z Islandia stałym lodem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przyszłości to się zmieni.

   Przy silnym wywozie lodu przez cieśninę Fram i silnych wiatrach od Grenlandii jest to możliwe. I nie stałym lodem, a krą, która zniknie pod koniec kwietnia.

   Usuń