Marcowe śniegi na Ziemi szybko zaczęły się topić, ale inaczej to wygląda, kiedy spojrzy się na ilość śniegu. Choć ta też bardzo szybko się kurczy z każdym kolejnym dniem.
Zmiany powierzchni pokrywy śnieżnej na półkuli północnej dla marca w latach 1975-2022. Rutgers University/GSL
Według danych Globaln Snow Lab z Uniwersytetu Rutgersa średnia powierzchnia pokrywy śnieżnej w marcu 2022 roku wyniosła 40,04 mln km2, a więc tyle samo ile wynosi średnia 1981-2010. Jest tutaj jedno "ale", co pokazuje powyższy wykres. Obserwowany jest od lat trend spadkowy, który w XXI wieku został mocno zahamowany na skutek globalnych zmian klimatycznych, jak i tych w Arktyce.
Zmiany masy śniegu w gigatonach na półkuli północnej w sezonie 2021/22 w stosunku do średniej 1982-2012. Finnish Meteorological Institute
Globalne zmiany klimatyczne polegają na wzroście ilości pary wodnej, co w porze zimowej uwydatnia się zwiększonymi opadami atmosferycznymi, które na ogół mają postać śniegu. Pokazuje to powyższy wykres - ilość śniegu jest większa niż wynosi średnia wieloletnia. Podobny wykres obok (kliknij, aby powiększyć) ilustruje ilość śniegu na półkuli północnej w ekwiwalencie wody w 2021/22 roku. Innym czynnikiem są zmiany w prądzie strumieniowym związane z ocieplaniem się klimatu Arktyki, co wymusza opady śniegu w miejscach, w których występują one rzadko.
Powierzchnia pokrywy śnieżnej w 2022 roku dla Ameryki Północnej, Europy i Azji w zestawieniu ze średnią 2000-2019. NSIDC, grafika Nico Sun
Śniegu jest więc dużo, dlatego w marcu trend spadkowy nie jest wyraźny, ale patrząc na powyższy wykres, widać, że powierzchnia śniegu szybko się kurczy. Presja temperaturowa jest spora. W pierwszych dniach kwietnia duża część lądowych obszarów wokół Arktyki cechowała się wyższymi, niż zwykle temperaturami. Wyjątek stanowiła Europa i część Alaski. Bardzo ciepło było na zachodzie Syberii, także w Kandzie. W praktyce taka sytuacja oznacza wcześniejszą odwilż, a tym samym szybsze topnienie śniegu. W innych miejscach występujące od kilku dni dodatnie temperatury były wyższe, co wpływało na tempo roztopów.
Zobacz także:
- Duże ilości śniegu na Ziemi - nie wszędzie, wtorek, 8 marca 2022 W ciągu ostatnich kilkunastu lat zaobserwowano, że powierzchnia pokrywy śnieżnej w okresie zimowym nie maleje, nie obserwuje się trendu spadkowego.
- Na Ziemi przybywa śniegu, ale ten rok mocno spowolnił trend, środa, 8 grudnia 2021
- Śnieg w maju szybko się topił, poniedziałek, 14 czerwca 2021
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz