piątek, 20 grudnia 2024

Kolejny kamień milowy - Zatoka Hudsona jeszcze nie zamarzła

Arktyka ustanawia kolejny kamień milowy jeśli chodzi o rozmiary czapy polarnej. Tym razem stawkę podbiła Zatoka Hudsona, która powinna być już całkowicie pokryta lodem.

Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2024 roku w stosunku do wybranych lat i średnich dekadowych. Mapa przedstawia zasięg w zestawieniu ze średnią lat 90. XX wieku. JAXA

Według danych JAXA zasięg lodu morskiego 19 grudnia wyniósł 11,09 mln km2. Jest to wartość rekordowa. 0,27 mln km2 poniżej rekordowego wtedy 2016 roku, kiedy panowały ekstremalnie ciepłe warunki. Wszystkie akweny morskie, które są wliczane w pomiar zlodzenia wód, mają tego lodu mniej niż zwykle. Granica lodu znajduje się dalej niż chociażby w latach 90. XX wieku. Z punktu widzenia zmian klimatu - okresu zupełnie nieodległego. 

Zmiany powierzchni lodu morskiego w Zatoce Hudsona w 2024 roku w zestawieniu z latami poprzednimi. JAXA/AMSR2

Ze względu na ulegające poprawie warunki dla zamarzania, zasięg lodu w ciągu najbliższych dni powinien przestać być rekordowo niski. Teoretycznie. Wpływ na taką sytuację ma w szczególności Zatoka Hudsona. Lód zajmuje tam niecałe 0,54 mln 
km2. To 45% tego, co powinno być już pokryte lodem, czyli niemal cały obszar Zatoki Hudsona. Zwykle o tej porze lód pokrywa około 95-97% powierzchni Zatoki Hudsona. Reszta to niewielkie ubytki i pęknięcia tworzące się na świeżym lodzie.

Zatoka Hudsona 19 grudnia 2024 roku. NASA Worldview

Ten obszar morski nie ma znaczenia dla Arktyki jeśli chodzi o zmiany klimatyczne, bo nie ma zbyt dużych rozmiarów i znajduje się poza Oceanem Arktycznym. To jednak ważny dla arktycznej fauny obszar, gdzie znajduje się duża populacja niedźwiedzi polarnych. Pozbawione dostępu do lodu zwierzęta atakują mieszkańców osad położonych nad brzegami Zatoki. W pierwszej połowie grudnia niemal cała Zatoka Hudsona doświadczała temperatur co najmniej 2 st. C wyższych niż zwykle. W praktyce oznacza to, że mróz był tam słabszy niż zwykle, co odkładało moment pojawienia się lodu.



 

3 komentarze:

  1. A 30 lipca 2024 pisałem , że nadchodzi coś bardzo niszczącego i kosztownego dla naszej gospodarki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dość ciepła Jakucja w tym roku

    OdpowiedzUsuń
  3. https://tvn24.pl/tvnmeteo/swiat/atak-zimy-w-japonii-pociagi-stanely-st8233705
    Tak może być u nas.

    OdpowiedzUsuń