Zamarzanie arktycznych wód ponownie zwolniło, tym razem na dobre. Wysokie temperatury skutecznie hamują rozrost lodu morskiego w Arktyce.
Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2024 roku w stosunku do wybranych lat i średnich dekadowych. JAXA
Według dziennych pomiarów publikowanych przez JAXA, 12 grudnia zasięg lodu morskiego wyniósł 10,5 mln km2. To rekordowo mało dla tego dnia. Biorąc pod uwagę ostatnie zmiany pokazane na wykresie oraz prognozowane warunki atmosferyczne, taka sytuacja utrzyma się przez co najmniej kilka dni. Niewykluczone, że w grudniu średnia miesięczna będzie rekordowa. Różnica do rekordowego wtedy 2016 roku jest spora, bo wynosi 350 tys. km2. Braki w lodzie są niemal wszędzie, szczególnie widać to w Zatoce Hudsona. Stanęło też zamarzanie wód Morza Beringa. Mapa po lewej ilustruje obraz lodu morskiego w zestawieniu z medianą lat 90. XX wieku.
Zmiany powierzchni lodu morskiego w 2024 roku w zestawieniu z latami poprzednimi. JAXA/AMSR2
Powierzchnia lodu nie jest jeszcze rekordowo mała, ale kilka dni może się to zmienić. Zmiany idą w parze z zasięgiem, co świadczy o tym, że w grę wchodzą wysokie temperatury.
Zmiany średnich temperatur wokół bieguna północnego (80-90°N) w 2024 roku względem średniej z lat 1958-2002. DMI
W centralnej części Oceanu Arktycznego temperatury są zauważalne wyższe od średniej, co ilustruje powyższy wykres. Pierwsza połowa sezonu zamarzania jest w tym roku niezwykle ciepła. Temperatury w grudniu są tam do tej pory o 5 st. C wyższe w stosunku do średniej. Mniejsze odchylenia występują w całej Arktyce ze względu na niskie ostatnio wartości na Grenlandii. Mimo tego faktu nieustannie odchylenia temperatury wykraczają poza górną granicę odchylenia standardowego. Innymi słowy, w Arktyce jest bardzo ciepło.
Odchylenia temperatur od średniej 1991-2020 w dniach 1-10 grudnia 2024 oraz aktualne odchylenia (okres bazowy 1979-2000). NOAA/ESRL/Climate Reanalyzer
Pierwsze 10 dni grudnia były w Arktyce bardzo ciepłe. Duża część Oceanu Arktycznego doświadczyła temperatur od 3 do nawet 6 st. C wyższych niż zwykle. Maksymalne odchylenia sięgały 9 st. C. W praktyce oznacza to słaby mróz, a słaby mróz to nie tylko słaby przyrost powierzchni lodu, ale wolniejsze tempo zwiększania się grubości lodu. W obu tych zmiennych wpłynie to na objętość lodu.
Prognozowane uśrednione wartości temperatur i ich odchyleń w Arktyce na 13-15 i 16-18 grudnia 2024. Climate Reanalyzer
W kolejnych dniach według prognoz sytuacja się nie zmieni. Temperatury wciąż będą wyższe od średniej, co będzie oznaczało niedostateczny mróz hamujący dalsze zamarzanie i przyrost lodu.
https://geekweek.interia.pl/przyroda/news-zamrazaja-ponownie-arktyke-naukowcy-ostrzegaja,nId,20355778
OdpowiedzUsuńBędą zwiększać gaży ciepralniane
OdpowiedzUsuńNaucz się pisać człowieku, chyba że to robisz specjalnie ale ani to śmieszne ani efektowne.
UsuńPisanie jest mało ważne mam pamięć fotograficzną wszystko mnie interesuje i zapamiętuję automatycznie pisanie nie jest mi donicego potrzebne ważne są spomnienia notatek nie robię
Usuńhttps://zielony.onet.pl/klimat/protokol-montrealski-dziala-dziura-ozonowa-maleje/281jew0, Dziura ozonowa w tym roku osiągnęła 22mln km2 co jest najmniejszym wynikiem od pięciu lat. Jeszcze 2 lata temu miała 25. Dzięki Protokołowi Montrealskiemu, według prognoz ONZ, warstwa ozonowa może się całkowicie zregenerować do 2060 roku.
OdpowiedzUsuńWyścig kto pierwszy będzie kosmosie i na księżycu ile rakiet było kosmosie zaburzyło warstwy atmosfery
OdpowiedzUsuńW którym to 0,04% człowiek ma jakiś tam udział
OdpowiedzUsuńJadnak pomyliłem się ok 4 mld lat temu było atmosferze ziemskiej
Usuńgazu Co ,2 tylko 20 000,000 razy więcej niż 2024 roku