Sytuacja co do ilości lodu morskiego w stosunku do października niewiele się zmieniła. Nieznaczne przyspieszenie przyrostu lodu było efektem szybkiego zamarzania w listopadzie, a następnie spadku temperatury. Nie wypłynęło to jednak na ogólną ilość lodu. Szczególnie w obszarze amerykańskiej części Basenu Arktycznego.
Objętość lodu w Arktyce w 2024 roku względem wartości z ostatnich lat i średnich z minionych dekad. PIOMAS
Objętość lodu morskiego w Arktyce 30 listopada 2024 wyniosła 9988 km3, co stanowi trzecią najmniejszą w historii pomiarów wartość. Poprawa stanu sprzed miesiąca prawie w ogóle nie nastąpiła. W dużej mierze jest to efekt przyrostu powierzchni lodu (area), co sumarycznie wpłynęło na spadek pozycji z drugiej na trzecią. Od początku sezonu zamarzania powierzchnia lodu zwiększyła się o 3% więcej niż w ciągu ostatnich 10 lat. Podczas gdy objętość wzrosła o 6% mniej niż wynosi średnia z ostatnich 10 lat. To pokazuje, że wpływ na przyrost grubości, a tym samym ilości lodu miały stale utrzymujące się podwyższone temperatury. Temperatury te wielokrotnie przekraczały średnią wieloletnią o kilka stopni. Tabela obok (kliknij, aby powiększyć) przedstawia dokładną rozpiskę objętości lodu na 30 listopada. W kolumnach przedstawione są różnice względem poprzednich lat i średnich dekadowych, także ich procentowe wartości. Miejsca zaznaczone na różowo, to lata, kiedy ilość lodu była większa niż w tym roku.
Grubość lodu morskiego w listopada 2024 roku i jej odchylenia w stosunku do średniej 1981-2010. PIOMAS/Zachary Labe
Spadek temperatur, jaki miał miejsce w listopadzie, spowodował szybkie pokrycie lodem takich miejsc jak Morze Łaptiewów czy Wschodniosyberyjskie. Jednak tam, gdzie znajduje się stała pokrywa lodowa, wciąż widoczne są ubytki w stosunku do tego, co było wcześniej. Temperatury nie są dostatecznie niskie, by zwiększyć grubość lodu. Poza tym najprawdopodobniej to temperatury wód odgrywają coraz większą rolę w powstrzymywaniu przyrostu lodu. Wykres obok ilustrujący tempo przyrostu lodu pokazuje, że zmiany w listopadzie były szybkie, ale wiązało się to z powstaniem lodu sezonowego, który i tak przyszłym roku zniknie.
Zmiany średniej miesięcznej ilości lodu morskiego w Arktyce dla listopada w latach 1979-2024. Dane PIOMAS
Patrząc na zmiany, to trudno jest stwierdzić, że to już koniec, że lód w Arktyce zniknie. Chodzi oczywiście o zmiany z ostatnich 10 lat. Ta pauza, zastój na wykresie to efekt zmian wywołanych przez zmiany klimatyczne, a więc zmiana wzorców pogodowych w regionie. Ponadto w grę wchodzą zmiany cykliczne w dipolu arktycznym, który przez ostatnie lata nie sprzyjał intensyfikacji transportu wody atlantyckiej. Według analiz naukowych to się zaczyna stopniowo zmieniać. Pozostaje kwestia AMCOC, ale zmiany w AMOC liczy się bardziej w dekadach niż w latach, więc tych zmian nie należy obecnie brać pod uwagę.
Zobacz także:
- PIOMAS (październik 2024) - w tym roku miało miejsce magatopnienie jak w 2012, 9 listopada 2024 Nowe dane z modelu Pan-Arctic Ice Ocean Modeling and Assimilation System (PIOMAS), pokazują jasno, Arktyka jesienią doświadczyła zmiany takiej jak w 2012 roku. Stało się to mimo stosunkowo słabego jak na ostatnie lata sezonu topnienia.
- PIOMAS (wrzesień 2024) - o krok do katastrofy, 9 października 2024
A PIOMAS lodu morskiego Antarktydy?
OdpowiedzUsuńPanie Hubercie, cytuję: ,,Normalnego procesu rozwoju zimy u nas nie ma,, proszę opisać ten proces, pozdrawiam
OdpowiedzUsuńhttps://wydarzenia.interia.pl/dolnoslaskie/news-zima-bedzie-trwala-caly-rok,nId,1262866
OdpowiedzUsuńPóki co potraktujmy to jak opowieść z gatunku science fiction 🙂
UsuńPiękny artykuł sprzed 13 lat 🤣🤣🤣
UsuńPrzepowiednia spełniła się w 100%, wszyscy cierpieliśmy niedawno przez lipcowe śnieżyce 🤣🤣🤣
Ten komentarz został usunięty przez autora.
UsuńPrzez ostatnie 15 lat promieniowanie slonecne docierające do ziemi było 40% większe niż latach 80 xx wieku
Usuńhttps://www.tvp.info/82436655/rpa-snieg-sparalizowal-wschodnie-wybrzeze-kierowcy-utkneli-w-samochodach
UsuńOjej, na POŁUDNIOWEJ PÓŁKULI, gdzie teraz jest zima spadł śnieg? NIEMOŻLIWE! 😱
UsuńPoza tym to co ma zamarznąć, Europa czy Afryka tysiące kilometrów stąd?
Zbliżeniu około 50 dni promieniowanie slonecne spadło donierajace do ziemi na całej półkula Północna i nie tylko temperatury spadły bajorka mogą zasypać półkule Północna śniegiem.
OdpowiedzUsuń70% zostanie na niskimi promieniowaniu slonecnym.
Naprawdę nie interesowaliście promieniowaniem slonecnym tyle było dużo na zagranicznych blogach.
OdpowiedzUsuńPodam 1 nie dawno pisali
Czaly układ slonecny dam przykład mamy koło z oponą pompujemy do pewnego czasu kompresor pracuje dalej dalej dalej
Pompuje dalej na pusto niema efektu
Koło to czaly układ słoneczny dokont sięga głównie hodzi o cząsteczki wiatru slonecnego i reste śmieci ze słońca układ slonecny tak się zatkał i zatyka się dalej skrócie problem planami slonecnymi i wiatrem slonecnym docierającymi do ziemi dłuższym okresie utrudnione będzie opuscenie wyzutu materi poza pole magnetyczne słońca te śmieci nie potrafią wydostać się poza układ sloneczny
Ile brakuje do dużego o chłodzenia
Ha ha, jak od lat to musi w końcu przyjść
Usuń