sobota, 21 października 2023

Nagły wzrost tempa zamarzania i nagły spadek tempa wychładzania się Arktyki

W ciągu ostatnich dni tempo zamarzania znacząco przyspieszyło, ale jednocześnie w Arktyce spadło tempo wychładzania się całego regionu. Temperatury nawet wzrosły, co będzie miało wpływ na dalsze zamarzania tych wód, które nadal są wolne od lodu. 

Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. Sea Ice Denmark/AMSR2

Wciąć duże obszary arktycznych wód są wolne od lodu mimo dużego przyspieszenia. Szczególnie widać to w przypadku Morza Beauforta, które dopiero co zaczęło zamarzać, a Przejście Północno-Zachodnie jest de facto żeglowne. 

Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego w 2023 roku w zestawieniu ze zmianami z wybranych lat oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC

Dzienne przyrosty pokrywy lodowej przekroczyły ostatnio nawet 200 tys. 
km2. Średnia z ostatnich 7 dni ponad 140 tys. km2/dzień, to prawie 50 tys. km2/dzień więcej niż w latach 1981-2010. To dość spory przyrost. Warto jednak zauważyć, że jest to efekt wielkości czapy polarne. Małe rozmiary lodu pozostały małe bardzo długo. W końcu nagłe spadki temperatur nad Grenlandią, Syberią i istniejącą czapą polarną wywołały gwałtowne zamarzanie. Tak jak wcześniej zakładały prognozy, ciepłe masy powietrza znacznie spowolniły zamarzanie wód Morza Beauforta, co pokazuje przedstawiony po lewej wykres.
 
 
Zmiany średnich temperatur w Arktyce w 2023 roku względem lat poprzednich i średniej 1979-2000. Climate Reanalyzer

Ocean Arktyczny zamarza na tyle szybko, że większość ciepła znajdującego się w kilkunastometrowej górnej warstwie Oceanu Arktycznego zostaje teraz uwięziona. Temperatury są jednak wysokie, ale jest to efekt napływ ciepłych mas powietrza. 

Prognozowane uśrednione wartości odchyleń temperaturowych do 26 października 2023 roku w trzydniowych przedziałach czasowych. Climate Reanalyzer

W ciągu najbliższych dni rozłam w troposferycznym wirze polarnym doprowadzi do wzrostu odchyleń temperaturowych w Arktyce. Ciepłe masy powietrza, głównie znad Pacyfiku wejdą nad Ocean Arktyczny. Należy więc się spodziewać spadku tempa zamarzania, być może nawet cofania się granicy lodu.



Zobacz także:
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz