czwartek, 17 lipca 2025

Grenlandia w dwa dni straciła 12 mld ton lodu, ale roztopy są przeciętne

W ciągu ostatnich kilku lat zaobserwowano, że Grenlandia nie traci tak dużo lodu, jak wcześniej. W  sezonie  1 września 2023 - 31 sierpnia 2024 (ostatni raport NOAA) Grenlandia straciła bardzo mało lodu jak na obecną sytuację klimatyczną. Dokładnie 55 mld ton. 

  Dzienny bilans strat/zysków grenlandzkiego lądolodu w przełożeniu na opady (ekwiwalent wody w mm) w milimetrach. Czerwony kolor oznacza straty, niebieski zyski. Mapa po lewej: stan na 16 lipca 2025 roku. Mapa po prawej: skumulowany od 1 września 2024 do 16 lipca 2025 bilans zysków i strat masy grenlandzkiego lądolodu. DMI/Polarportal

W sezonie 1 września 2022 - 31 sierpnia 2023 roku strata wyniosła 156 mld ton lodu. Jeszcze wcześniej - 146 mld ton. W sezonie 2020-2021 jedynie 85 mld ton. Tak więc jak widać w ostatnich latach, wyspa zdaje się opierać skutkom ocieplającego się klimatu. W rzeczywistości jest inaczej. Owszem, letnie roztopy wydają się być słabe, ale wyspa nadal traci lód, i w żadnym sezonie nie notuje się odzysku netto. W pewnym stopniu pomagają zimowe opady śniegu, których jest więcej właśnie ze względu na ocieplający się klimat. Chodzi o rosnącą ilość wilgoci w arktycznej atmosferze To na dłuższą metę nie pomoże. Teraz mamy dość intensywne roztopy, które obejmują aż trzy czwarte grenlandzkiego lądolodu.
 
Dzienne zmiany strat/zysków masy grenlandzkiego lądolodu wyrażonej w gigatonach w okresie 2024-2025, oraz skumulowany bilans masy powierzchniowej (SMB) od 1 września w zestawianiu ze zmianami z rekordowego okresu 2011/12. Wykres nie uwzględnia masy traconej, gdy lodowce cielą się i lód trafia do morza. DMI/Polarportal

W dwa dni wyspa straciła 12 mld ton lodu. To dość sporo, ale na razie trudno jest mówić o tym, by ten sezon był ekstremalny. W drugiej dekadzie czerwca topnienie było spore, początek sezonu silniejszy niż w ostatnich latach. Niemniej jednak od 1 czerwca do połowy lipca stopiło się ponad 60 mld ton lodu, a pamiętajmy, że średnia z ostatnich dwóch dekad to ponad 200 mld ton rocznie. Połowa lipca to szczyt topnienia na Grenlandii, ale ze względu na globalne ocieplenie okres silnych roztopów się wydłuża. Nie należy wykluczyć, że tak duże roztopy utrzymują się w kolejnych dniach. Także w sierpniu, kiedy topnienie zaczyna już wyraźnie słabnąć. Tu przykładem jest rok 2021. W skali roku straty były małe, ale szczyt przypadł na przełom lipca i sierpnia, i to były bardzo silne roztopy, jak na tę porę roku.

Temperatury na Grenlandii po południu czasu lokalnego 16 lipca 2025. Earthnet

Ostatnio na Grenlandii jest bardzo ciepło. Na wschodnim wybrzeżu 16 lipca było 10 st. C cieplej niż zwykle, miejscami anomalie sięgały 15 st. C. Taka sytuacja oznacza bardzo silne roztopy, które utrzymają się przez kolejne dni. Wysokie temperatury według prognoz mają utrzymać się nawet przez kolejne 7-8 dni. Na zdjęciu po lewej widać, jak topi się powierzchnia jednego z lodowców na wschodzie wyspy. Obecnie Grenlandia nie traci jeszcze tak dużych ilości lodu, by wpłynąć na wzrost poziomu mórz. Udział wyspy jest niewielki, bo wciąż wpływ na wzrost poziomu oceanów i mórz ma rozszerzalność cieplna. Należy pamiętać, że w dużej mierze to, co się stopi, wraca potem zimą w postaci śniegu, który w jakimś stopniu lądolód odbudowuje. Jedli jednak klimat będzie się ocieplać dalej, to owo ujemne sprzężenie zwrotne przestanie działać. 
 
 Zobacz także:
 

12 komentarzy:

  1. Wreszcie mamy coś o prawdziwej czapie lodowej, chociaż to słowo nie pada w artykule ani razu. Tekst jest niedopracowany, brak dbałości o szczegóły oraz gęsto usypany kolokwializmami. Często powtarzają się te same wyrażenia (np. „bardzo”). Są też wpadki językowe jak „Nie mniej jednak” zamiast „Niemniej jednak”, („nie ma ani jedno roku”) i inne dziwne kwiatki typu „ Jedli jednak klimat”. Naprawdę, z szacunku do czytelników warto byłoby choćby przepuścić tekst przez automat do korekty błędów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak będziesz tak narzekać to chłop wpadnie w depresję i przestanie prowadzić bloga, ja na to nie mam czasu a Ty?

      Usuń
    2. Doceniam, że Pan Hubert ma pasje i angażuje się w temat Arktyki i jej czapy :D, jednak konstruktywna krytyka jest zawsze wskazana. Moje uwagi nie mają charakteru narzekania, lecz mają na celu zmotywowanie autora do doskonalenia się.

      Usuń
    3. Póki co efektu brak, musisz podkręcić argumenty chyba🤦

      Usuń
  2. Do powstania dużej ilości śniegu nie wystarczą temperatury powietrzu i duża wilgotność

    OdpowiedzUsuń
  3. Od lat 60 xx wieku temperatury arktyce koncuwka czerwca do początku sierpnia przez ostatnie 75 lat temperatury nie zmieniły się są podobne lód na Grenlandii latach 60 też były duże rostopy

    OdpowiedzUsuń
  4. Największe anomalie temperatury są zimą, każdy kto choć trochę się interesuje Arktyka powinien to wiedzieć

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niemaz bladego pojęcia o Arktycie

      Usuń
    2. A ty o pisowni języka polskiego, zaśmiecasz bloga swoimi wypocinami i hańbisz nasz język ojczysty

      Usuń
  5. Porównałem ilość lodu arktyce a pogoda Polsce i Europie małe ma

    OdpowiedzUsuń
  6. Są zimne noce i poranki i deszczowa pogoda 90% taka będzie zima

    OdpowiedzUsuń