poniedziałek, 21 lipca 2025

W Arktyce zapanował silny układ wysokiego ciśnienia - topnienie zaczęło przyspieszać

Warunki atmosferyczne w Arktyce diametralnie się zmieniły w ciągu ostatnich kilku dni. Dwie trzecie Oceanu Arktycznego zostało zdominowane przez układ wysokiego ciśnienia. Wyż baryczny spowodował, że topnienie lodu (spadek jego zasięgu) ponownie przyspieszyło.

Warunki atmosferyczne w Arktyce w dniach 18-21 lipca 2025 roku. Tropical Tidbits

Wyż baryczny w pacyficznym sektorze Oceanu Arktycznego powstał 17 lipca i nadal się utrzymuje. Ciśnienie wewnątrz układu wzrosło na tyle, że zachmurzanie zostało mocno zredukowane. To pierwsza w tym roku sytuacja, kiedy układ wysokiego ciśnienia o dużych rozmiarach, obejmujący co najmniej połowę obszaru O. Arktycznego, utrzymuje się dłużej niż trzy dni.

Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2025 roku w stosunku do wybranych lat i średnich dekadowych. JAXA

Zmiana pogody w Arktyce przyspieszyła topnienie lodu, które wcześniej było powolne. 20 lipca czapa polarna O. Arktycznego skurczyła się ponad 100 tys. 
km2. Zasięg lodu wynosi aktualnie 7,13 mln kmi jest piątym najmniejszym w historii pomiarów. W trzeciej dekadzie lipca tempo topnienia lodu zaczyna spowalniać, gdyż wszystkie łatwe do stopienia obszary lodu już znikają. Zostaje już tylko lód grubszy, który do stopienia wymaga więcej czasu. Warunki atmosferyczne mogą sprawić, że obecne tempo topnienia się utrzyma.
 
Zmiany zasięgu i koncentracji arktycznego lodu morskiego w dnia 17-20 lipca 2025 roku. 

Efekty działania wyżu barycznego widać na animacji. Antycyklon obejmując dużą część O. Arktycznego spowodował, że granica lodu morskiego przesunęła się na znacznym obszarze - od Morza Beauforta przez Czukockie po Łaptiewów.

Prognozowane warunki atmosferyczne w Arktyce na 22-25 lipca 2025 roku. Tropical Tidbits

Z prognoz wynika, że utrzymujący się od kilku dni antycyklon będzie trwać nadal. Nadal będzie obejmował znaczny obszar O. Arktycznego, nawet 2/3 jego powierzchni. Słońce się obniża, ale wciąż świeci wysoko, więc lód morski w wyniku działania wyżu (brak chmur) będzie się roztapiać. Temperatura utrzyma się na poziomie zera stopni, ale miejscami będzie dochodziło do wzrostu do +1 st. C.  

Lód morski na Morzu Wschodniosyberyjskim 20 lipca 2025 roku. NASA Worldview
 
Lód morski na 82 st. N od strony O. Spokojnego 20 lipca 2025 roku. NASA Worldview

Do końca lipca wyż baryczny poprzez wysokie nasłonecznienie powoduje, że czapa polarna na O. Arktycznym szybko się topi. W sierpniu ten efekt zaczyna powoli zanikać, choć nie od razu. Przez pierwsze dni sierpnia Słońce nadal jeszcze świeci mocno, nagrzewając wodę. Dopiero po 10 sierpnia efekt się kończy, gdyż wysokość Słońca nad horyzontem jest już niska. Między 70 a 80 st. N pojawia się noc, więc zaczyna działać efekt oddawania ciepła. 

Biorąc pod uwagę obecne i prognozowane warunki pogodowe w Arktyce, należy oczekiwać, że topnienie lodu będzie postępowało szybko. Z drugiej jednak strony nie ma możliwości, by został pobity rekord ze względu na pochmurne warunki, jakie panowały w czerwcu. 
 

7 komentarzy:

  1. Jak to możliwe że temperatura domniemam że 2m nad pokrywa lodową ma od O do 1° na plusie jak słońce świeci a cienia nie ma.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę,że pokrywa lodowa,odbija bardzo dużo promieni słonecznych i wolno się nagrzewa.

      Temperatura powietrza nad pokrywą lodową,nie może być z kolei nadto wysoko,kiedy pokrywa lodowa topiąc się,schładza powietrze nad tą pokrywą lodową,wraz z unoszącą się do góry, chłodną parą wodną.

      Czy dobrze udało mi się to wyjaśnić? Jesteś zadowolony z tego,co przyszło mi do głowy?

      Usuń
    2. Ponieważ cała dodatkowa energia zostaje zużywana na topnienie. Zmieszaj sobie wodę z lodem i postaw w ciepłym pokoju, temperatura tej mieszanki nie wzrośnie powyżej 0 C, dopóki cały lód się nie stopi.

      Usuń
  2. To nie jest kwestia mojego zadowolenia ale albedo oraz chłodna para wodna ma sens

    OdpowiedzUsuń
  3. Większym problemem niż CO2 jest zastąpiony CFC przez HFC. Co prawda dziura ozonowa nad Antarktyda się regeneruje ale pasowałoby coś zrobić z tym HFC również bo dziura ozonowa to jedno a ocieplenie to drugie. Czekam na Protokołów Montrealski 2.0 i to trzeba działać piorunem.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mi z kolei przyszło do łba, że gazy cieplarniane jak CO2 czy CH4 mają mniejsze znaczenie bo występują naturalnie w atmosferze czy stratosferze ok. Problemem jest pompowanie gazów które tam wcześniej nie były a teraz są i to z nimi Ziemia sama sobie nie poradzi.

    OdpowiedzUsuń
  5. Lód morski to nie czapa polarna, a poza tym:

    Wyż baryczny spowodował, że topnienie lodu (spadek jego zasięgu) ponownie przyspieszyło - nie do końca prawda, wyż współpracuje z niżem nad półwyspem Tajmyr pompując bardzo ciepłe powietrze nad Ocean Arktyczny. Poza tym większość efektu w tak krótkim czasie wynika z transportu lodu od wybrzeży, a nie topnienia in situ.

    To pierwsza w tym roku sytuacja, kiedy układ wysokiego ciśnienia o dużych rozmiarach, obejmujący co najmniej połowę obszaru O. Arktycznego, utrzymuje się dłużej niż trzy dni - to nie prawda

    Biorąc pod uwagę obecne i prognozowane warunki pogodowe w Arktyce, należy oczekiwać, że topnienie lodu będzie postępowało szybko. Z drugiej jednak strony nie ma możliwości, by został pobity rekord ze względu na pochmurne warunki, jakie panowały w czerwcu - po pierwsze to nie prawda jeżeli chodzi o pochmurne warunki w czerwcu (Poza Łaptiewem, a po drugie jeszcze kilka dni temu pisał Pan, że lód wygląda fatalnie, więc spodziewajmy się wielkiego topnienia po zmianie warunków:
    A jako że stan lodu, a dokładnie jego grubość wygląda bardzo źle, to ewentualna zmiana warunków może bardzo szybko uruchomić szybkie topnienie. Tym bardziej że wiele do życzenia pozostawia też koncentracja lodu

    OdpowiedzUsuń