czwartek, 18 kwietnia 2013

Nieprawdopodobne - lód topi się jak latem

Od kilku dni lód w Arktyce topi się z nienaturalnym dla tego okresu tempie. Początkowo wydawało się, że to tylko wyjątek, jeden, dwa dni. Jednak sukcesywne topnienie trwa nieprzerwanie od siedmiu dni i co więcej jest bardzo szybkie. Tempo (widać to na wykresie, czerwona linia) jest zadziwiająco szybkie jak na kwiecień. Średnia prędkość ubywania lodu to 60 000 km2 dziennie. Ale w ciągu tych ostatnich siedmiu dni mieliśmy spadki grubo ponad 100 000 km2. Np. w 16 kwietnia ubyło aż 151 250 km2- połowa wielkości Polski.

Wykres przyrostu/ubytku w pokrywie lodowej – czerwona linia oznacza trend dla 2013 roku.

Zaznaczony w kółku obszar to sytuacja jak ma miejsce  w kwietniu. Na wykresie widać czerwoną linię pokazującą trend spadku zasięgu pokrywy lodowej. Sytuacja jest niepokojąca, ale możliwe, że jest to stan chwilowy i topnienie wyhamuje. Z drugiej strony im bliżej lata, tym tempo topnienia będzie szybsze. Czy więc należy oczekiwać spowolnienia?  Co więcej patrząc na pozostałe linie, to ten rok jest pierwszy, jeśli chodzi o taki trend ubywania lodu. Jest on po prostu za szybki. Tego typu trend zaniku czapy lodowej obserwuje się co najmniej na początku czerwca, a nie w połowie kwietnia, kiedy proces topnienia dopiero co się zaczął.

Topnienie lodu na Morzu Beringa (17.04.2013)  
Swoista "tragedia" ma miejsce także w Przejściu Północno-Zachodnim, gdzie koncentracja lodu spadła do 80%.  Ponieważ obszar ten zasnuty jest chmurami, nie widać go przy  pomocy zdjęć Terra-Modis.
Podsumowując - proces topnienia lodu w Arktyce w tym roku zaczął się wręcz w „wielkim stylu” i ciekawe w jakim się też skończy.
 1 komentarz:

 1. Sam wykres to trochę za mało, ważne są przyczyny. Próbuję znaleźć jakąś dobrą stronę z bieżącymi anomaliami temperatury wody i powietrza. Na razie jeśli chodzi o wodę to znalazłem tygodniowe mapki (w tym również kwiecień) na stronie:

  http://www.ncdc.noaa.gov/oa/climate/research/sst/weekly-sst.php?year=2004&month=11&wed=10&submit_form=Submit&_submit_check=1#form

  oraz codzienne (trochę dziwnie kolory dobrane...):
  http://weather.unisys.com/surface/sfc_daily.php?plot=ssa&inv=0&t=cur

  Natomiast co do lądów NA WIELU stronach są mapki z MARCA, np.:

  http://pogodawpolsce.bloog.pl/id,334005305,title,ANOMALIE-TEMPERATUROWE-W-MARCUEUROPA-ZIMNIEJSZAGRENLANDIA-CIEPLEJSZA,index.html

  Jak ktoś ma ciekawsze linki to proszę o zapodanie :-).

  Jakby nie patrzeć w okolicach Arktyki zarówno woda jak i powietrze jest cieplejsze niż "normalnie". No i lód się topi...

  OdpowiedzUsuń