piątek, 19 kwietnia 2013

Pęknięty

Po niemalże bezprecedensowym topnieniu lodu, nastała chwilowa ulga, gdzie 18 kwietnia przybyło 100 tys. km2 lodu. To nie jest zbyt optymistyczna informacja, wystarczy spojrzeć na mapę koncentracji, by przekonać się, że stan lodu nie do końca jest dobry.
Koncentracja lodu (Uni Bremen, Polar View), aby przyjrzeć się dokładnie, zdjęcie trzeba sobie zapisać na dysku


Koncentracja lodu na tle ostatnich na tle ostatnich lat wygląda dobrze, w skali ostatnich 30 czy 100 lat sytuacja jest zła.  Na uwagę zwracają tu dwie rzeczy. Pierwsze to wielkie pęknięcie, właściwie wyrwa w lodzie u wybrzeży Syberii. Wyrwa cięgnie się od okolic półwyspu Tajmyr (środkowa część Syberii), przez północne wybrzeże Wysp Nowosyberyjskich, na Wyspie Wrangla kończąc.  

Zdjęcie Terra-Modis 18 kwietnia 2013To co pokazuje zdjęcie Terra może budzić grozę w oczach klimatologów. Nic dziwnego dynamika zachowania się lodu jest coraz większa. Z roku na rok intensywność szczelinowania rośnie, więc to co kiedyś było anomalią, teraz staje się normą, gdyż czapa lodowa jest coraz bardziej podatna na szczelinowanie i kruszenie.


Szybko topniejący lód na Morzu Beringa. Terra-Modis, NASA

Na Morzu Beringa i w cieśninie o tej samej nazwie, jest podobnie. Nie ulega wątpliwości, że w tym roku może coś się stać. Ostatnie dane PIOMAS tylko wodzą za nas tych, którzy oczekują dobrych wieści. Prawdziwy dramat w Arktyce może zacząć się maju i czerwcu, kiedy topnienie lodu będzie płynne, bez fluktuacji jak teraz w kwietniu. Jedyne co może działać uspokajająco, to możliwość powtórki z 2008.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz