piątek, 18 października 2013

Barrow - coraz dłuższa noc

Noc polarna trwa już prawie miesiąc, ale wiele regionów Arktyki jeszcze jest oświetlane przez słońce. Tak jest m.in. w Barrow leżącym nad Morzem Beauforta. Barrow położone jest na 71oN, czyli 5 stopni za kołem polarnym. 

Osada Barrow na Alasce. Film pokazujący animację trzech dni w połowie października bieżącego roku.

Dzień w Barrow jest jeszcze w miarę długi, ale zauważalnie krótszy, podobnie jak u nas. Jednak już za kilka tygodni będzie krótszy niż na niższych szerokościach geograficznych. Jako, że słońce świeci tam pod innym kątem, zmierzch i świt są dłuższe niż u nas. Samo zaś słońce w południe świeci nisko, obecnie mniej więcej tyle co u nas w styczniu. Za kilka tygodni w Barrow, jak i innych miejscach w Arktyce zrobi się naprawdę ciemno, gdzie słońce nie będzie się pokazywać przez 24 godziny na dobę.

Prawdziwe ciemności panują na biegunie północnym i w jego rejonie, między 85 a 90oN. Dlatego właśnie nie są dostępne zdjęcia z dryfujących stacji, które były pokazywane kilka razy.

Obóz Summit we wnętrzu Grenlandii.

W wielu miejscach Arktyki wciąż trwa dzień, gdyż od równonocy minął niecały miesiąc. Tak jest też w Summit we wnętrzu Grenlandii, gdzie dzięki wyżowej pogodzie zmrok zapada później. Summit leży na 72oN. 

Illulisat w zachodniej Grenlandii, widok w kierunku Cieśniny Davisa.

Podobnie jest także w Illulisat na zachodnim wybrzeżu Grenlandii. Illulisat leży na 69oN. W listopadzie i grudniu słońce zajdzie tam za horyzont, choć z racji, że miasto to leży nieco bliżej koła polarnego, to w południe widoczna będzie poświata typowa dla zmierzchu. Na 69oN słońce 22 grudnia w południe świeci tam 3 stopnie pod linią horyzontu, dla przykładu u nas to 14-15 stopni nad linią horyzontu.

W listopadzie, kiedy słońce obniży się jeszcze bardziej w tym trzech miejscach noc stanie się bardzo długa. W grudniu i pierwszej połowie stycznia, będą tam panować ciemności, do czasu, aż słońce w swym pozornym ruchu ponownie zacznie się wznosić nad tą zimną i póki co lodową krainą, jaką jest Arktyka. 


Zobacz także:
  • Barrow - koniec lata, poniedziałek, 23 września 2013 Do Barrow, niewielkiej osady nad Morzem Beauforta zawitała zima. Ostatnie dni były tam podobne do tych jakie występują u nas pod koniec listopada, czy na początku grudnia. Temperatura w dzień ledwie przekraczała zero stopni, a nocą panował lekki mróz od -1 do -3oC. Obecnie rozgościła się tam na dobre zima, gdzie przez całą dobę panuje mróz od około -8oC w nocy do -2oC w dzień. Przez większość...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz