poniedziałek, 7 października 2013

Ciepło w Arktyce jeszcze trzyma

Noc polarna rozszerza się z każdym dniem w kierunku niższych szerokości geograficznych, ale w Arktyce wciąż jest ciepło. Temperatura w rejonie bieguna północnego obniża się, ale cały czas jest powyżej normy. Obecne na w rejonie bieguna północnego temperatura spadła do niemal -15oC.

 Zmiany temperatur w rejonie bieguna północnego w 2013 roku, DMI.

Może się to wydać dużym mrozem, ale tak nie jest. Zwłaszcza, że nad Oceanem Arktycznym są miejsca gdzie panuje lekki mróz, a nawet wciąż występują jeszcze dodatnie wartości.


 Możliwe odchylenia temperatur od normy w najbliższych dniach i poniżej temperatury powietrza na poziomie 2 m. Pogoda i klimat, meteomodel.pl.

Pierwsza mapa pokazuje prognozy odchyleń temperatur w Arktyce. Poza Syberią, gdzie jest bardzo zimno, temperatury będą wyższe nić być powinny. Ze względu na kryzysową sytuację w USA, mapa anomalii przedstawiana przez NOAA jest niestety niedostępna. Jednakże te powyższe prognozy nie są obarczone zbyt dużym błędem i dają nam odzwierciedlenie sytuacji, jaka panuje w Arktyce. Wbrew pozorom nie jest tam aż tak zimno, jak mogłoby się nam wydawać. Druga mapa pokazuje możliwe temperatury powietrza, jakie będą się kształtować w najbliższych dniach. 


Anomalia termiczne wód w Arktyce i temperatury powierzchniowe, 7 października 2013 roku, DMI/COI.

Ocean Arktyczny od strony Cieśniny Beringa, w szczególnie od strony Morza Wschodniosyberyjskiego mocno się wychłodził i tam właśnie najszybciej przyrasta lód. Tymczasem wody w Morzu Barentsa i Karskim są ciepłe, co pokazuje druga mapa. Średnie temperatury tych mórz, to 2-3oC. Jeszcze cieplejsze są wody wokół Svalbardu, są miejsca gdzie woda ma 10oC. Ten rejon Arktyki to teraz obszary zakwitu glonów, co pokazuje zdjęcie wykonane przez satelitę Terra.


 Zakwit glonów (wg tego co przedstawia blog Arctic News) lub planktonu wokół Svalbardu, 6 października 2013 roku, Terra-Modis. 

Cieplejsze wody w przyszłości mogą przyczynić się do zmian w ekosystemie Arktyki i doprowadzać do takich zmian m.in., jak te pokazane na tym zdjęciu. Trudno jest dokładnie ocenić, jaki wpływ będzie miało ocieplenie klimatu w Arktyce. Wiadomo, że wyginie większość rodzimej fauny, a jej miejsce zajmą gatunki, które obecnie występują na niższych szerokościach geograficznych. Do takiego zjawiska już zaczyna dochodzić. Zmianom ulegną morza i cały ekosystem Arktyki. Ponadto takie szybkie ocieplanie wód morskich spowoduje rozmarznięcie ogromnych zasobów przydennych osadów zwanych hydratami metanu. W tym roku, po raz kolejny emisja metanu była wyjątkowo duża, a w przyszłości będzie jeszcze większa, co przyspieszy ocieplenie klimatu.Zobacz także:
  •  Sytuacja termiczna w Arktyce - ciepło nad oceanem, poniedziałek, 23 września 2013 Ocieplanie się powietrza nad Oceanem Arktycznym jest naturalną koleją rzeczy po okresie topnienia. Jednak w ostatnich latach zjawisko to przybiera na sile, co jest związane z globalnym ociepleniem. Im więcej się stopi lodu tym więcej jest powierzchni wód, które się ogrzeją, a co za tym idzie, więcej ocean oddaje ciepła, które zgromadził w czasie okresu letniego...Brak komentarzy:

Prześlij komentarz