wtorek, 22 października 2013

Ciepło ponad normę

Temperatury przy powierzchni ziemi/morza w Arktyce wciąż utrzymują się powyżej normy. Dotyczy to niemal każdego obszaru tego regionu, łącznie z biegunem północnym. Nie oznacza to, że jest ciepło naprawdę, lecz to, że temperatura powietrza jest wyższa niż być powinna. Taki stan rzeczy utrzymuje się od września.

Odchylenia temperatur od normy na świecie - 21 październik 2013, NOAA

Wokół bieguna północnego, tylko na kilka dni temperatury obniżyły się dość mocno i w jego pobliżu wynosiły -20 do -22oC. Obecnie nastąpił tam wzrost i to bardzo znaczny. Temperatura rzędu -8 do -12oC w pobliżu bieguna robi wrażenie. Jest po prostu zbyt wysoka. 

Temperatury wokół bieguna północnego w 2013 roku, DMI/COI.

Powyższy wykres pokazuje, że lato w Arktyce nie było zbyt ciepłe, a jesień cechuje się temperaturami powyżej normy. Jeśli teraz spojrzymy na mapę u góry, to wyraźnie widać, że obszarów o ujemnych odchyleniach jest mniej niż tych o dodatnich. To dowód na to, że wciąż mamy globalne ocieplenie, a miejsc zimnych jest przez to niewiele. 


Temperatury w Arktyce i wokół niej, dla ciśnienia 850 hPa. Wetterzentrale.

Ameryka Północna, a dokładnie Kanada i Alaska cały czas cechują się  wysokimi jak na tę porę roku temperaturami. O ile w Rosji faktycznie jest zimno, to także i tam są miejsca, gdzie mróz nie do końca jest taki siarczysty. 

Anomalia termiczne wód na północ od 60-ego równoleżnika N, DMI.

Ocean Arktyczny nie pozbył się jeszcze całkowicie energii cieplnej, jaką zgromadził przez lato. Wciąż są miejsca, gdzie wody są z dodatnimi anomaliami, ciepłe jest jest Morze Barentsa i wody w pobliżu Svalbardu.

Temperatury powierzchniowe wód na północ od 60-ego równoleżnika N. Należy zwrócić uwagę, że biały kolor nie obejmuje tylko lodu, lecz także obszarów gdzie woda jest bliska punktu zamarzania. DMI.

Wniosek jest taki, że choć Arktyka objęta jest ujemnymi temperaturami, to nie wszędzie są to temperatury odpowiednio dla tego regionu niskie. Co więcej dodatnie anomalia termiczne, czy to wód czy to powietrza przekładają się na tempo regeneracji lodu. Czapa lodowa ciągle jest większa od tej z ostatnich trzech lat, ale zasięg lodu nie jest najważniejszym czynnikiem decydującym o stanie całej pokrywy lodowej. Dodatnie anomalia sprawią, że lód nie zregeneruje się w wystarczającym tempie, a to przełoży się na kolejne sezony topnienia. Jeśli w następnym roku pojawią się inne warunki dla topnienia, to czapa lodowa ponownie skurczy się do niewielkich rozmiarów. Ciepłe wody i zbyt słaby mróz sprawiają, że lód nie przyrasta tak jak powinien, jest podatny na pękanie i kruszenie, także w samym środku zimy. Nie należy więc cieszyć się tym, że na Syberii mamy - 25oC, podczas gdy kilkaset kilometrów dalej nad powierzchnią lodu czy wciąż wolnego od lodu morza jest zupełnie inna temperatura. Nie wystarczająca, by lód szybko i efektywnie przyrastał.


Zobacz także:

4 komentarze:

 1. Cieszyć się, że mamy -25 na Syberii? jacy my? Syberia jest nasza? nalezy raczej współczuć ludziom, którzy tam żyją.
  My się możemy cieszyc, że u nas jest na razie ciepło. Chociaż było by lepiej, gdyby nie było zimy na początku miesiąca, przyroda nie byłaby tak zniszczona.
  I troche mniej katastroficznych "na siłę" wpisów, blog bedzie lepszy. Nic się nie dzieje nadzwyczajnego.
  pozdr

  OdpowiedzUsuń
 2. Chodzi mi o osoby sceptyczne wobec teorii ocieplenia klimatu, które cieszą się, gdy pojawiają się informacje o zimie, mrozie, i śniegu, czyli o zjawiskach mijających się z globalnym ociepleniem. A nie o ludzi ogólnie
  Poza tym dla ludów żyjących na Syberii tęgie mrozy nie są niczym niezwykłym. Plemiona żyjące na Syberii wręcz związali swoją kulturę i życie z długą i mroźną zimą. Więc to dobrze, że mają mrozy, bo jest to ich część życia. Tak samo jak u Tuaregów częścią życia jest koczowniczy tryb życia i wypas wielbłądów.

  Nie wiem czy są na siłę takie wpisy. Są strony, blogi jeszcze straszniejsze i u nas i w za granicą. Ja i tak staram się zachować w miarę dystans.

  Syberyjska przyroda jest przystosowana do zimy. Jeśli klimat na Syberii ociepli się granica lasu przesunie się na północ, zajmie tundrę i co żyjącymi tam np. lisami polarnymi, które zostaną wyparte przez rude, czy niedźwiedziami polarnymi, które będą musiały konkurować ze swoimi silniejszymi kuzynami z południa. Przykładów można tu przedstawiać baaardzo dużo.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy jesteś pewien, że to globalne ocieplenie ?
  http://www.iup.uni-bremen.de:8084/amsr2/extent_s_running_mean_amsr2_regular.png

  OdpowiedzUsuń
 4. Spadek zasolenia wód powoduje wzrost zasięgu lodu morskiego. Im mniejsze zasolenie, tym wyższa temp. zamarzania.
  Spadek zasolenia jest spowodowany topnieniem lądolodu, które się nasila. Resztę ułóż se sam.

  http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-na-antarktydzie-przybywa-lodu-23

  OdpowiedzUsuń