wtorek, 29 października 2013

Zima w Kanadzie

Z dużym opóźnieniem, ale w końcu zimowa aura zawitała do Kanady, choć jeszcze niecałej. Znaczna powierzchnia kraju pokryta jest cienką warstwą śniegu, jednakże jest to na razie tylko jej niezgrabny początek. Cała południowa część Kanady cechuje się jeszcze nie do końca zimowymi warunkami termicznymi. Dla przykładu w Moonsonee nad Zatoką Hudsona w północnej części Ontario temperatury w dzień oscylują w okolicy zera. W najbliższych dniach będzie tam jeszcze na plusie, gdzie tylko nocą temperatura może obniżać się nieco poniżej zera. W Terytorium Północno-Zachodnim jest i jeszcze przez kilka następnych dni temperatury będą powyżej normy. Panują tam wszakże mrozy, ale nie takie, jakimi ten region się normalnie cechuje.  


Zasięg występowania pokrywy śnieżnej na półkuli północnej, Wetterpool.

Ostre warunki zimowe panują w Rosji, gdzie śniegu jest w bród, na Dalekim Wschodzie warstwa białego puchu ma 30 cm. To efekt nieustannego spływu zimnych, arktycznych mas powietrza. Przyniosły one na Syberię silne mrozy i obfite opady śniegu. Zima rozgościła się także na północy Skandynawii.

Zima w Kanadzie rozkręci się w najbliższych tygodniach, ale nie będzie ciężka, gdyż obecny układ mas powietrza wokół Arktyki pozostaje jak dotąd niezmienny. To oznacza, że taki stan rzeczy powinien otrzymać się już do wiosny. Chyba, że coś się zmieni, czyli nastąpi zmiana w cyrkulacji mas powietrza, co jest możliwe.

Obszary leżące na południe od Zatoki Hudsona, 28.10.2013, Terra-Modis.

Zatoka Hudsona

Zachodnia część Kanady.

Są jeszcze miejsca w Kanadzie, gdzie zimy nie ma w ogóle. To jej zachodnia część, gdzie śnieg pokrywa obszary na zachód od Zatoki Hudsona, a dalej zima ogranicza się tylko do obszaru Kordylierów.

Co z Polską? W przypadku Polski z zimą będzie tak samo jak w Kanadzie. Owszem śnieg za pewne spadnie, ale tym razem nie należy spodziewać się kolejnej powtórki z 2010 czy 2011 roku. Obecne warunki, jakie są nad Europą i dawno niewidziane wichury nie wróżą nam surowej zimy. Ale pamiętajmy, że wszystko może się  zmienić. Dlatego nie będziemy tu snuć żadnych prognoz co do zimy czy też wiosny w przyszłym roku.


Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz