piątek, 11 października 2013

Ciepło w Kanadzie, lodowato na Syberii

Podczas gdy znaczna część Syberii pokryta jest śniegiem, to w Kanadzie śniegu jest jak na lekarstwo. Ogromne są także różnice z temperaturze, gdzie na północy Rosji i płn. części Kraju Chabarowskiego oraz Jakucji jest mroźno nawet w dzień. Tymczasem w Kanadzie mrozy ograniczają się do nocnych godzin, a są miejsca gdzie  temperatura na plusie jest także i w nocy.


Sytuacja baryczna i termiczna na półkuli północnej i w samej Arktyce (p-klik, aby powiększyć) 11 października 2013 roku. Temperatury podane są dla ciśnienia 850 hPa (około 1,5 km nad poziomem morza), Wetterzentrale.

Układ cyrkulacji mas powietrza na półkuli północnej ułożył się tak, że do Kanady zima wkracza z opóźnieniem. Choć ostatnio w USA zdarzyły się już lokalne ataki zimy, tak samo jak ostatnio w Rumunii czy teraz w Austrii, co nie jest niczym niezwykłym. 


Warunki atmosferyczne obecnie i w najbliższych dniach w dwóch przykładowych miejscach Kanady.

Mapy z Google Maps pokazują sytuację jaka ma miejsce w Kanadzie. Wokół Zatoki Hudsona jest ciepło, oczywiście jak na tamte regiony przystało. Temperatura w dzień utrzymuje się powyżej zera i wciąż będzie się utrzymywać. Nocami w zależności od miejsca panuje bardzo lekki mróz, lub nie ma go wcale. Ciepło dociera miejscami nawet do północnych wybrzeży Kanady. Taka sytuacja będzie się utrzymywać, co nie znaczy, że zimy w Ameryce Północnej nie będzie. Będzie, ale nie będzie surowa, możliwe, że nawet nie będzie w normie, a być może będzie lekka jak prognozują Amerykanie. Tymczasem w Rosji prawie na pewno będzie surowa, co już można zaobserwować i dlatego też sami Rosjanie prognozują, że będzie surowa. Pytanie tylko, jaka będzie zima u nas?


Warunki atmosferyczne w Orotukanie na Dalekim Wschodzie.

W Rosji, choć jeszcze nie całej, panują mrozy. Najzimniej jest na półwyspie Tajmyr i tradycyjnie na Dalekim Wschodzie. W ciągu dnia w wielu miejscach Syberii panuje mróz, tak samo jest w nocy z tą różnica, że temperatury spadają nawet poniżej -20oC. Tak jest na przykład w Orotukanie na Dalekim Wschodzie, gdzie nocami panuje siarczysty mróz. Są jednak wciąż miejsca, nie tylko na zachodzie Rosji, ale na południu, gdzie wciąż jest ciepło. Taki stan rzeczy nie potrwa długo i w końcu zima rozgości się w całej Rosji. Co w tym czasie będzie działo się w Kanadzie? Zima tam też przyjdzie, ale później niż zwykle i nie będzie taka sama jak w Rosji.

Zasięg występowania śniegu na półkuli północnej obecnie, Wetterpool.

Na tej mapie widać rozmieszczenie pokrywy śnieżnej. Jest ogromna różnica między Ameryką Północną, a Eurazją. Są miejsca na Dalekim Wschodzie, gdzie pokrywa śnieżna ma kilkadziesiąt centymetrów grubości. Podczas gdy na północy Kanady leży raptem parę centymetrów białego puchu. 

Sytuacja na Syberii nie jest czymś, co można by nazwać przejawem nadchodzącej epoki lodowcowej, czy ogólnie długofalowego ochłodzenia. Po prostu większość zimna przeniosła się nad Rosję, co pokazują dwie pierwsze mapy. Ciepło i zimno nie zostało równomiernie rozłożone, więc w jednym miejscu jest zbyt ciepło, a w innym zbyt zimno.


Zobacz także:
  • Śnieg zajmuje północ, środa, 25 września 2013 Zima rozprzestrzenia się na kolejne obszary arktycznej Syberii i Alaski. Mapa Wetterpool pokazuje zasięg śniegu na półkuli północnej. W ciągu ostatnich dni liczba obszarów pokrytych śniegiem powiększyła się. To jest dopiero początek zimy, kilkadziesiąt godzin temu rozpoczęła się noc polarna. Na biegunie północnym słońce już się nie pokazuje, choć...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz