czwartek, 24 października 2013

Północne krańce Europy pod śniegiem

Północna Skandynawia i Rosja są pokryte śniegiem. W Rosji, a dokładnie na Syberii śnieg leży już od dawna. W ostatnich dniach zima zawitała do północnych krańców Europy, co widać na najnowszej mapie Wetterpool. 

Zasięg występowania pokrywy śnieżnej w Europie, 24.10.2013, Wetterpool.

Śnieg leży w praktycznie całej Norwegii i w północnej części Szwecji, zimo i śnieżnie jest także w Finlandii. Skąd ten śnieg? Od kilkunastu dni nad Morzem Karskim i Barentsa krążą niże, które pierw nad Rosję a następnie nad Skandynawię ściągały i cały czas ściągają zimne, arktyczne powietrze i chmury z których pada śnieg. Obecnie sporych rozmiarów niż znajduje się w pobliżu bieguna, który cały czas ściąga na południe zimne powietrze z nad arktycznej pokrywy lodowej. 

Temperatury w Europie, Wetterpool.

Na tej mapie widać jeden z efektów działań potężnych arktycznych ośrodków niżowych. Zrobiło się zimno, gdzie na północy Skandynawii przez całą dobę utrzymują się ujemne temperatury, a najzimniej jest na Półwyspie Kolskim. Tam też leży najwięcej śniegu. W tym czasie siarczyste mrozy panują na Grenlandii, a jednocześnie utrzymuje się tam wyżowa aura czego skutkiem jest małe, lub całkowity brak zachmurzenia. Na Grenlandii temperatury spadają do -30oC. Nawet na południowych krańcach panuje mróz, który utrzymuje się przez całą dobę. W innym miejscu, bo w zachodniej części Kanady wciąż jest ciepło. Cieplej, ale wciąż na minusie zrobiło się we wschodniej części Syberii, podczas gdy na półwyspie Tajmyr i dalej na południe panują silne mrozy. Całe te zestawienie danych reprezentuje nam układ cyrkulacji mas powietrza na półkuli północnej i przemieszczanie się prądów strumieniowych. To sprawia, że w Skandynawii pada śnieg i jest zimno, w zachodniej części Kanady nie.

Poniższe dwa zdjęcia pokazują, jak wygląda sytuacja w północnej Europie widziana oczami satelity.

Północno-zachodnie krańce Rosji, u góry widoczne Morze Białe, 23.10.2013. Terra-Modis.

Norwegia, po prawej Szwecja, 23.10.2013. Terra-Modis.  Zobacz także:
  •  Ciepło w Kanadzie, lodowato na Syberii, piątek, 11 października 2013
    Podczas gdy znaczna część Syberii pokryta jest śniegiem, to w Kanadzie śniegu jest jak na lekarstwo. Ogromne są także różnice z temperaturze, gdzie na północy Rosji i płn. części Kraju Chabarowskiego oraz Jakucji jest mroźno nawet w dzień. Tymczasem w Kanadzie mrozy ograniczają...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz