środa, 29 stycznia 2014

Gorąca Alaska

Postępujące zmiany klimatyczne wywierają wpływ na pogodę wielu regionów świata. Podczas gdy Polska czy USA mają problemy z zimą i śniegiem, na Alasce w ostatnich dniach panowała zupełnie inna aura.

Temperatury w Arktyce i wokół niej 27 stycznia 2014 roku. Kiedy u nas panuje zima i ponownie na nią narzekamy, na Alasce występują warunki typowe dla naszego marca. Wetterzentrale

Potężne anomalia w zachowaniu prądów strumieniowych wywołane przez ocieplenie klimatu w Arktyce prowadzą do rekordów temperatur. Na Alasce padł szereg rekordów ciepła. 62oF czyli 16,7oC tyle 27 stycznia 2014 roku zanotowano w Port Alsworth. Te niewielkie miasto leży wszakże na południu Alaski, ale takie temperatury są tam czymś zupełnie surrealistycznym o tej porze roku. Nie tylko to miejsce, ale inne obszary Alaski przez kilka dni były ekstremalnie ciepłe. W Nome leżącym nad Cieśniną Beringa, zanotowano 10,6oC. Ciepło było także w interiorze Alaski, daleko od łagodzącego klimat oceanu. W Fairbanks zanotowano 7,2oC. Okres tych "upałów: trwał jedynie kilka dni i już się kończy, choć temperatury cały czas są powyżej normy. Te wartości termiczne to temperatury, jakie notuje się w drugiej połowie marca i na początku kwietnia w Polsce. Na Alasce, nawet na południu zimą mrozy są codziennością, a w głębi lądu temperatury spadają bardzo często do -30oC. 


Wschodnia część Morza Beringa i kra lodowa, 28 stycznia 2014 roku. Terra-Modis, NASA

W tym czasie dochodzi do zmian na polu samej Arktyki, a dokładnie lodu. Zasięg i powierzchnia wciąż są duże, ale ta dość krótkotrwała zmiana pogodowa ma wpływ na pokrywę lodową Arktyki. W tym przypadku na lody pokrywające Morze Beringa. Sytuacja na Morzu Beringa, co widać na zdjęciu nie jest czymś nadzwyczajnym. Obraz ten uświadamia nam, co może się stać z całym lodem w przyszłości, kiedy takie anomalia się nasilą i będą obejmować cała Arktykę, a nie tylko jej część. Wzrost temperatury i bardziej ekstremalne warunki pogodowe będą przyspieszać topnienie lodu. To ostatecznie, być może już w tej dekadzie doprowadzi do sytuacji, kiedy w ogóle zniknie cały lód. Na razie wszystkie parametry lodu arktycznego są uspokajające, ale kto wie, czy po wielkim przyroście lodu nie nastąpi wielkie topnienie.


Zobacz także:

4 komentarze:

 1. Jeśli kiedyś dojdzie do tego, że stopi się cały lód Arktyki, to ustabilizuje to temperaturę w tym regionie. To właśnie pokrywa lodowa wpływa na te wszystkie ekstrema pogodowe. Temperatury nad akwenami wodnymi charakteryzują się stabilnością.
  Bardzo ładnie widać to na http://ocean.dmi.dk/arctic/meant80n.uk.php gdzie w okresie letnim średnie temperatury w Arktyce na przestrzeni dowolnego roku nie wykazują większych wahań. Z drugiej strony, w okresie zimowym zawsze występują znaczne wahania średniej temperatury. Poza kilkoma wyjątkami, corocznie kilkukrotnie dochodzi do gwałtownych zmian średniej temperatury dla obszaru powyżej 80 równoleżnika. Piszę gwałtownych, bo są to zmiany rzędu 10 i więcej °C w 10 dni.

  Jurek

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta mapka z temperaturami jest fałszywa. Fakt jestem za tym że klimat się ociepla. Ale 27.01.14 r w zachodniej Rosji nie było -5 st tylko -15-(-20 st) w dzien i ok -25 st nocami. To samo tyczy się środowej Rosjii skąd te -35 st. Od kilku dni mamy tam odpowiednio -45- (-54) dzień oraz -58 - (-48 ) nocami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to są temperatury na wysokości 850hPa, a nie 2 metrów.

   Jurek

   Usuń
  2. Dlatego daję tę mapę, bo wysokość 850 hPa w znacznym stopniu niweluje różnice między dniem i nocą. W przypadku zimnych mas powietrza trzeba sobie odjąć jakieś 10oC, bo zimne powietrze 1,5 km na powierzchnią ziemi jest cieplejsze. A w przypadku ciepłych mas powietrza trzeba dodać. Czyli w przypadku Rosji odejmujemy i wychodzi nam -45 czy lokalnie jest - 50oC W przypadku Alaski dodajemy 10oC do tych 2-3oC. Choć też będą pewne nieścisłości. W przypadku 2m musiałbym dać po dwie mapy. tak by uwzględnić noc i dzień. Ta mapa jest też dość ogólna, więc nie należy jej studiować, by odkryć, że nad Ojmiakonem jest -50oC. No i trzeba wziąć pod uwagę obecność gór i wyżyn. Np. Ojmiakon leży ponad 700 m.n.p.m.

   Usuń