poniedziałek, 27 stycznia 2014

Arktyczne ocieplenie

Anomalia temperatur w Arktyce i nowe wzorce pogodowe powoli stają się normą w klimacie naszej planety. Coraz częściej będziemy świadkami radykalnych zmian w pogodzie, gdzie szeroko pojęte ekstrema będą zdarzać się coraz częściej.

Anomalia termiczne na świecie  dla 27 stycznia 2014 (pierwsza mapa) i 25 stycznia 2014 roku (druga mapa, pokazująca odniesienie dla okresu 1981-2010). NOAA

Arktyka to najszybciej ocieplający się region na Ziemi, niezwykle czuły na zmiany klimatu. Obecnie mamy możliwość (po raz enty z kolei) przekonania się, jak te zmiany wyglądają. Dwie mapy powyżej pokazują anomalia termiczne na Ziemi. W Arktyce temperatury w ciągu ostatnich dni znacząco wzrosły, co pokazuje zestawienie dwóch map NOAA. Jeden i drugi model w oparciu o dwa okresy odniesienia pokazuje duży wzrost temperatur. Mimo, że klimat na Ziemi się ociepla, to wciąż będziemy obserwować miejsca, które są zbyt zimne. A także miejsca, gdzie zimno nie powinno się pojawiać w ogóle. 


Sytuacja baryczna w Arktyce i w regionach leżących wokół niej dla 27 stycznia 2014 roku. Wetterzentrale

Przyczyna: globalne ocieplenie, które przyczynia się do ocieplania klimatu w Arktyce i zmian powierzchni lodu. To prowadzi do zaburzeń zachowania się prądów strumieniowych, gdzie konsekwencją są anormalne zachowania układów barycznych. Końcowym efektem jest m.in. ekstremalna zima w środkowej i wschodniej części USA i ekstremalna susza w zachodniej części kraju, szczególnie w Kalifornii.

W wyniku zmian w Arktyce dochodzi do takich sytuacji, jaką pokazuje powyższa mapa. Silnie meandrujący prąd strumieniowy zrzuca zimne, arktyczne masy powietrza nad Nowy Jork, Chicago, a nawet nad takie stany jak Alabama, czy nawet Floryda. W tym czasie na Alasce jest praktycznie tak samo jak obecnie w Polsce. Alaska to region subpolarny, gdzie na północy tego stanu USA zimą na porządku dziennym są temperatury rzędu -30 do -40oC. Tymczasem w Barrow, czy w innych osadach jest tak samo jak w Polsce - panuje kilkunastostopniowy mróz, a są miejsca, gdzie jest tylko kilka stopni poniżej zera. I nie mówimy tu o południu Alaski, tylko o środkowych i północnych rejonach tego stanu. Co więcej, nad Cieśniną Beringa słupki rtęci pokazują temperaturę powyżej zera. Jest tam cieplej niż u nas. Nawet na Wyspie Wrangla jest mniej więcej tak samo jak na wschodzie Polski. To pokazuje, jak potężne zachodzą zmiany. Oczywiście, ktoś powie, że tak mogło być jakiś czas temu. Sceptycy ocieplenia klimatu przytoczą pewnie nawet jakieś konkretne daty. Ale nie zmienia to faktu, że tego typu sytuacje zdarzają się coraz częściej. 

Prognozowane na najbliższe dni anomalia termiczne w Arktyce. Pogoda i klimat - meteomodel.pl

Obecna sytuacja w Arktyce ma się utrzymać przez co najmniej 3-4 dni, jeśli nie dłużej. Pokazuje to mapa prognozowanych anomalii termicznych. Wysokie temperatury w Arktyce nie mają znaczącego wpływu na czapę lodową, o ile nie utrzymują się zbyt długo. Teraz jest noc polarna, a nad powierzchnią lodu (poza lodami na Morzu Beringa) temperatury nie sięgają zera stopni. Taki stan rzeczy nie powinien mieć negatywnego wpływu na lód. Ale jeśli taka sytuacja stanie się permanentna, to bez wpływu na arktyczny lód się nie obędzie. Na razie powierzchnia lodu i jego grubość przedstawiają się stosunkowo dobrze, rzecz jasna na tle ostatnich lat. Istnieje możliwość, że zajdą negatywne zmiany. Ale o tym przyjdzie nam się przekonać za jakiś czas.


Zobacz także:

1 komentarz:

 1. Oczywiście, że takie sytuacje pogodowe miały miejsce w przeszłości. Arktyka ociepla i ochładza się cyklicznie co kilkadziesiąt lat. Całe szczęście zachowały się dane na ten temat w piśmiennictwie. Te cykliczne zmiany temperatury występują w skali globalnej, ale najsilniej objawiają się w Arktyce i pewnie też na Antarktydzie (brak danych historycznych).
  Poniżej miesięczny raport pogodowy: listopad 1922r.
  http://docs.lib.noaa.gov/rescue/mwr/050/mwr-050-11-0589a.pdf
  Bardzo bym prosił kogoś o przetłumaczenie tekstu o Arktyce.

  Jurek

  OdpowiedzUsuń