Toplista

Ranking Blogów

sobota, 15 lutego 2014

Arktyka z bliska - 14 lutego 2014

Za nieco ponad miesiąc skończy się noc polarna, a zacznie dzień polarny. Jednak już teraz możemy ujrzeć zewnętrzne obszary Arktyki i lodu pokrywającego Ocean Arktyczny. Wraz z kolejnym mijającym dniem słońce będzie świecić coraz wyżej, a jego promienie będą docierać coraz bliżej bieguna północnego. Obecnie na biegunie północnym jest jeszcze ciemno, a nad obszarami takimi jak Morze Czukockie trwa 7-8 godzinny dzień.

Wszystkie poniższe zdjęcia, jak w tytule, zostały wykonane 14 lutego 2014 roku.  

Alaska i Morze Czukockie, Terra-Modis NASA

Na pierwszym zdjęciu widzimy zachodnią Alaskę i zamarznięte Morze Czukockie. Widoczne szczeliny powstały pod wpływem wiatru, który popycha lód w stronę Cieśniny Beringa.

Cieśnina Beringa

Drugie zdjęcie pokazuje nam Cieśninę Beringa w dużym powiększeniu. Silnie spękany lód przemieszcza się z Oceanu Arktycznego do Spokojnego na wody Morza Beringa. Ostatnio lód na Morzu Beringa zwiększa swój zasięg, a temperatury w tamtym rejonie spadają miejscami poniżej -20oC.

Zatoka Bajdarycka  (Morze Karskie)

Także rosyjskie tereny Arktyki powoli się odsłaniają. Obecnie nad Morzem Wschodniosyberyjskim jest pochmurno, dlatego przenosimy się nad Morze Karskie, a dokładnie nad Zatokę Bajdaracką. W ostatnich dniach w tym rejonie rosyjskiej Arktykę panuje słoneczna wyżowa pogoda, gdzie wiatr przyczynił się do powstania licznych szczelin i pęknięć. Po zachodniej stronie zatoki lód nawet odsunął się na kilka kilometrów od wybrzeża. Po wschodniej zaś stronie widać, że wcześniej wolne od lodu wody ponownie zamarły. Szary kolor oznacza cienki kilkucentymetrowy lód, który wkrótce powinien się pogrubić.

Lód ciągnący się wzdłuż wschodniego wybrzeża Grenlandii, dokładnie Ziemi Chrystiana X-tego.

Najciekawiej prezentuje się chyba zdjęcie płynącego wzdłuż wschodnich wybrzeży Grenlandii lodu. Płynący wzdłuż Grenlandii lód pęka i kruszy się, lecz jego zasięg nie powiększa się za sprawą działania ciepłych wód Oceanu Atlantyckiego. Zdjęcie jest na tyle dokładne, że możemy zobaczyć długie cienie rzucane przez góry ciągnące się wzdłuż wybrzeży Grenlandii. Słońce świeci tam teraz mniej więcej tak jak u nas w grudniu i na początku stycznia.To obszar leżący za kołem polarnym

A jak się ma sama Arktyka? Temperatury od września są powyżej normy, a ostatnio nad znacznymi obszarami Oceanu Arktycznego - ponad 20oC powyżej normy. Sytuacja z samym lodem zdaje się poprawiać, 14 lutego zasięg lodu zwiększył się, ale wciąż jest dla tego dnia najmniejszym w historii pomiarów. 

Warto zajrzeć do postów poniżej, gdzie pokazane są zdjęcia satelitarne z poprzedniego roku. 


Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz