wtorek, 5 sierpnia 2014

Przejście Północno-Wschodnie otwartePrzejście Północno-Wschodnie jest otwarte. Arktyczny szlak morski wiodący wzdłuż wybrzeży Rosji otworzył się 4 sierpnia. Na mapie anomalii termicznych wód widzimy, że wolne od lodu wody po rosyjskiej stronie mają w większości dodatnie odchylenia termiczne. Pokrywa lodowa po rosyjskiej stronie topnieje szybciej niż w roku ubiegłym. Wyjątek stanowi lód na Morzu Barentsa, którego granica wychodzi poza linię między Svalbardem, a Ziemią Franciszka Józefa.
Rosyjska część pokrywy lodowej Arktyki 4 sierpnia 2014 roku. AMSR2, Arctische Pinguin

Mapa AMSR2 pokazuje, że szlak morski jest otwarty. Pozostaje jedynie kwestia jego żeglowności, gdyż na północ od wyspy Komsomolec znajduje się wąski przesmyk między pakiem lodowym a wyspą. Obszar ten wypełnia rozdrobniona kra lodowa. 

Wyspy Ziemi Północnej i widoczna spomiędzy chmur kra lodowa, 4 sierpnia 2014 roku. NASA

Na zdjęciu satelitarnym widzimy obszar na północ od wyspy Komsomolec. Znajdujący się tam lód ma postać kry lodowej, która powinna zniknąć w ciągu najbliższych kilku dni. Cieśnina Wilkickiego, leżącą między wyspami Ziemi Północnej i kontynentem wciąż jeszcze pozostaje zablokowana. Jednak w przeciwieństwie do poprzedniego roku, lód na tamtym obszarze jest pokruszony. Być może za kilkanaście dni także przejście między Morzem Karskim a Łaptiewów zostanie otwarte.

Morze Wschodniosyberyjskie.

Dalej za wyspami Ziemi Północnej kwestia żeglowności jest raczej bezsporna, choć na zdjęciu pokazującym Morze Wschodniosyberyjskie widzimy drobną krę lodową. Ostatecznie (mamy początek sierpnia) Przejście Północno-Wschodnie zostanie całkowicie otwarte dla wszelkich możliwych jednostek morskich. Na razie szlak ten mogą pokonywać jedynie duże jednostki morskie.


Zobacz także:
 • Lody w Cieśninie Wilkickiego puszczają, czwartek, 8 sierpnia 2013 Wyjątkowo długo w tym roku pokryte lodem są wschodnie krańce Morza Karskiego i Cieśnina Wilkickiego. To zła wiadomość dla wszystkich tych, co chcą płynąć wodami Przejścia Północno-Wschodniego. Przejście Północno-Wschodnie wiedzie wzdłuż brzegów Rosji i kończy się u stóp Cieśniny Beringa, gdzie dalej ciągnie się Przejście Północno-Zachodnie...

3 komentarze:

 1. A co z tym drugim legendarnym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pod koniec sierpnia, albo na początku września

   Usuń
  2. Grubość czapy polarnej prezentuje się dość dobrze,to zapowiada że odtworzenie zasięgu,w przyszłych latach z 1979 będzie tylko kwestią czasu.

   Usuń