środa, 27 sierpnia 2014

Granica lodu rekordowo blisko bieguna północnego

Nie będzie rekordowo małego zasięgu lodu, i tym bardziej jego objętości, jak w 2012 roku. Jest za to zjawisko o rekordowym znaczeniu. Po raz pierwszy w historii pomiarów granica paku lodowego zbliżyła się tak blisko bieguna północnego, 70 km za 80oN, jeszcze w sierpniu. Do podobnej sytuacji doszło w 2007 roku, ale dopiero we wrześniu. Podobnie było w 2012 roku, kiedy to niewielki fragment obszaru wolnego od lodu nieznacznie przekroczył 85oN. Wtedy też na 87oN powstała długa na 200 km połynia. Wycinek mapy AMSR2 obok pokazuje sytuację dla 26 sierpnia 2007 roku, kiedy to granica lodu nie przekroczyła jeszcze 85oN. Tak samo było też w 2013 roku, ale także dopiero po szóstym września. Granica lodu od strony Ziemi Franciszka Józefa przekroczyła 85 równoleżnik nieco dalej niż obecnie.

Mapa po lewej pokazuje sytuację 12 września 2012 roku. Wtedy niewielki obszar wolny od lodu przekroczył granicę  85oN. Bliżej bieguna północnego powstała olbrzymia dziura w lodzie o wymiarach 200x100 km.

Zmiany w pokrywie lodowej Arktyki między biegunem północnym a Wyspami Nowosyberyjskimi, między 20 a 26 sierpnia 2014 roku. AMSR2, Arctische Pinguin

Wcięcie w czapie lodowej Arktyki ewoluowało od końca czerwca, kiedy na Morzu Łaptiewów powstała potężna wyrwa w lodzie. Zdjęcie satelitarne NASA pokazuje wolne od lodu Morze Łaptiewów i część Basenu Arktycznego.

Wolne od lodu Morze Łaptiewów i część Basenu Arktycznego. Obszar w dużym stopniu przesłonięty przez chmury. Zdjęcie NASA

Możliwe, że do wrześniowego minimum granica lodu przesunie się jeszcze o 10-20 km bliżej bieguna, co będzie równoznaczne z rekordem. Nigdy wcześniej w historii pomiarów granica lodu w Arktyce nie przemieściła się tak daleko na północ. Jednocześnie jednak obserwujemy odwrotne zjawisko na Morzu Barentsa (patrz animacja w poprzednim temacie), gdzie granica lodu przemieściła się daleko na południe.

Zaistniała sytuacja nie będzie mieć wpływu na bilans energetyczny wód Oceanu Arktycznego, gdyż zasięg lodu nie jest rekordowo niski, jak w 2007, 2011 czy 2012 roku. Jednak zjawisko to robi wrażenie. Obecnie czapa polarna wg danych JAXA ma  5,28 mln km2 i jest o niecałe 50 tys. km2 mniejsza niż rok temu. Jednocześnie powierzchnia lodu jest większa ze względu na wyższą koncentrację lodu morskiego.

3 komentarze:

 1. Kuriozalne stwierdzenia ciąg dalszy, niektórzy gw-naukowcy twierdzą, że w arktyce było drugie najcieplejsze lato w historii, oczywiście bzdury, bo temperatury mierzone w niczym nie oddają stanu lodu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym roku lato było chłodne nad Oceanem Arktycznym, ale wokół niego było inaczej.

   Usuń
 2. Ocieplenie ma to do siebie, że jest zawsze, a pogoda zmienia się, no może nawet odmienić opinie o GW, jak u wujka sama, przybyło miliony sceptyków w tym roku.

  OdpowiedzUsuń