piątek, 8 sierpnia 2014

Gwałtowne uderzenie

Nad Oceanem Arktycznym powstał olbrzymi ośrodek wysokiego ciśnienia, który sprowadził nad Ocean Arktyczny ciepło i bezchmurną pogodę. Do tego wiatr wiejący od strony Pacyfiku zaczął spychać lód w kierunku Oceanu Atlantyckiego. Jednocześnie pod pokrywę lodową dostała się ciepła woda. Zasięg lodu na razie nie spadł znacząco, ale sytuacja jak na ten miesiąc jest niecodzienna. W sierpniu zazwyczaj warunki pogodowe się pogarszają i nie ma tendencji do tworzenia się dużych wyżów barycznych.


Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego 7 sierpnia 2014 roku. AMSR2

Koncentracja lodu w Arktyce gwałtownie spadła, jest to największa zmiana w strukturze czapy lodowej tego lata. Mapa Uniwersytetu Bremen AMSR2 pokazuje znaczący spadek koncentracji lodu morskiego na Morzu Wschodniosyberyjskim i Basenie Arktycznym (Morze Arktyczne).

http://map2.vis.earthdata.nasa.gov/imagegen/index.php?TIME=2014219&extent=-1576256,753280,-195904,1977984&epsg=3413&layers=MODIS_Terra_CorrectedReflectance_TrueColor&format=image/jpeg&width=2696&height=2392
Topniejąca pokrywa lodowa na Morzu Wschodniosyberyjskim i Basenie Arktycznym 7 sierpnia 2014 roku. Zdjęcie NASA

Zdjęcie satelitarne (kliknij, aby powiększyć) pokazuje pokrywę lodową Arktyki w miejscu gdzie nastąpił duży spadek koncentracji lodu. Mapa Duńskiego Instytutu Meteorologicznego pokazuje, że obszary wód wzdłuż Syberii i zachodniej Alaski są nagrzane, także w bezpośredniej styczności z lodem, gdzie ciepła woda została wepchana pod pokrywę lodową. Nagrzane są także wody Morza Łaptiewów i znajdujących się dalej na północy wód Basenu Arktycznego. W najbliższych dniach wysokie ciśnienie w Arktyce  się utrzyma, a ciepło będzie mogło bez przeszkód wędrować do wnętrza Arktyki. Spodziewany jest szybki spadek zasięgu i powierzchni arktycznego lodu morskiego. Jednak ze względu na porę roku, tempo roztopów nie powinno być znaczące. Niemniej jednak w zaistniałej sytuacji do przyrostu czapy lodowej względem 2013 roku może nie dojść do skutku.


Zobacz także:

42 komentarze:

 1. Jak widać jeszcze nic straconego,wielu już straszyło że lodu będzie więcej niż rok temu a teraz nie jest już to tak pewne,najlepiej by było gdyby stopił się gruby lód na morzu beauforta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czemu masz takie złe intencje?

   Usuń
  2. Raczej to ja odnoszę wrażenie że wolałbyś żeby było o 1 000km2 mniej niż w zeszłym roku,niż o 1 000km2 więcej.

   Usuń
  3. Jak będzie przyrost o te 1000 km2 to będzie. W 2019 względem 2018 roku też będzie przyrost, tylko, że pewnie będzie to względem 2,7 mln km2 2018 do 3,9 mln dla 2019 roku. A potem w 2020 spadek do 3,5 mln kn2 i znów przyrost Zaś w 2022 roku ponowny spadek tym razem do 1,9 mln km2. Tak to może wyglądać. Więc jak teraz będzie przyrost, to będzie, po tak powinno być, chyba, że nie będzie. Ale oczywiste jest to, że lód tam prędzej czy później zniknie. I nie jest to perspektywa 100 lat, a 5 do maksymalnie 10 lat.

   Usuń
  4. Właśnie tak to będzie wyglądać.

   Usuń
  5. Mam wrażenie, że jak nie zniknie ten lód latem i nie przetestują chciwi rosjanie i amerykanie złóż i tras to te plany klimatyczne wytyczone na 2020 i 2100 zostaną odłożone na dłużej.
   Plan 2020 oznacza 80% redukcję emisji co2, a 2100 przywrócenie stabilności atmosferycznej i odrodzenie równowagi w basenie arktycznym.

   Usuń
  6. Ten lód nie stopnieje latem w całości przed 2024,ale po tym roku?

   Usuń
  7. Będzie spadać światowa konsumpcja ropy,to dzięki coraz wydajniejszym silnikom mercedesa.

   Usuń
  8. Spada przez naciski polityczne, w końcu zmotoryzowane chiny, indie to nie na rękę rosji i usa. W chinach buduje się gigantyczne ilości dróg i to w wysokich standardach, oddają po kilka tysięcy kilometrów.

   Usuń
  9. Chińczycy na potęgę kupują auta elektryczne,to nie w smak rosji,Rosja to kolos na glinianych nogach.

   Usuń
  10. Rząd chin dofinansowuje zakup elektrycznych samochodów na kwotę około 31 000 zł.

   Usuń
  11. Cały świat zmierza w kierunku aut EKO.Więc rosjo drżyj.

   Usuń
  12. Rząd chin przeznaczył około 40 mld euro na wycofywanie paliwożernych aut z chińskich dróg.

   Usuń
 2. Po niskiej koncentracji lodu w rejonie pacyfiku widać że ten lód jest szczególnie zagrożony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten lód wygląda marnie.

   Usuń
  2. Śmieszny tekst
   http://www.ijis.iarc.uaf.edu/seaice/extent/Sea_Ice_Extent_v2_L.png

   Dzięki niemu pierwszy niż na syberii może przynieść śnieg i mróz, to o 2 tygodnie wcześniej niż rok temu, ewidentnie lód pomaga
   http://i746.photobucket.com/albums/xx101/pbirkin/siberiasnow9thsug2014_zpsd47fd9ed.png

   Usuń
 3. Jest coś wiadomo ile w tej chwili uwalnianego jest metanu,i jaka jest anomalia termiczna wód w głębinach oceanu arktycznego.?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie da się pomierzyć temperatury głębin oceanów bo jest za głęboko.

   Usuń
 4. Szanse na el nino topnieją znowu nie będzie zimy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W grudniu tego roku nie zdołają naśnieżyć stoków tak jak w zeszłym.

   Usuń
  2. Nie zdołają.

   Usuń
 5. Z tego co wiem to ostatnio nad Arktykę stężenie metanu jest całkiem duże, średnio jakie 2 do 2,5 ppm. 2 sierpnia zanotowano 2,52 ppm metanu, co jest wartością dość dużą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to wartość wyższa niż rok temu?

   Usuń
  2. Zimą też tak było, wysokie koncentracje metanu, ale to nie ma większego znaczenia, może większe erupcje podmorskie.

   Usuń
  3. Udokumentowane jest to że to jesienią są największe stężenia metanu w arktyce.

   Usuń
  4. W trakcie nocy polarnej stężenie metanu jest największe, bo gromadzi się on i nie jest rozbijany przez promienie słoneczne.

   Usuń
  5. W zeszłym roku w listopadzie było 2,5 ppm metanu,tyle co teraz w sierpniu,aż strach pomyśleć ile ppm będzie w listopadzie tego roku na pewno więcej niż 3 ppm.

   Usuń
 6. To bardzo dziwne poziom 400 ppm,był przebijany trzykrotnie a wtej chwili znowu spada dzięki biomasie?

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak to jest możliwe że nad arktyką stężenie co2 jest większe niż nad stanami zjednoczonymi,a nik tam nic nie emituje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może to wynikać z tego że atmosfera nad arktyką nie wznosi się tak wysoko jak nad stanami zjednoczonymi a poza tym nad arktyką nie ma biomasy któraby pochłaniała co2.

   Usuń
  2. I nic nie pochłania, biała, lodowa pustynia, niewiele sama woda, która jest zimna jak diabli.

   Usuń
  3. Zimna woda lepiej radzi sobie z pochłaniem co2,niż ciepła.

   Usuń
 8. Podobno gdy ilość co2 przekroczy 1000 ppm,staniemy się głupi jak małpy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla zdrowia odczuwalne to jak przekroczy 1500ppm, norma tak przewiduje.

   W wyniku oddziaływania dwutlenku węgla na organizm zwiększa się szybkość oddychania, tzw. efekt hiperwentylacji. Przyjmuje się następujący wpływ stężenia CO2 na organizm ludzki:

   0,15% – powietrze odczuwane jest jako nieświeże i duszne;
   0,2% – u osób osłabionych, z chorobami układu oddechowego pojawia się kasłanie, a niekiedy występują zasłabnięcia lub omdlenia,
   1% – wzrasta częstotliwość oddechów;
   1,5% – wdychanie powietrza przez dłuższy czas powoduje łagodny stres metaboliczny, objawiający się przyspieszeniem oddechu i zaburzeniami równowagi kwasowo-zasadowej krwi. Jest to maksymalne tolerowane stężenie w specyficznych warunkach pracy, takich jak np. praca na okrętach podwodnych i statkach kosmicznych. W tym wypadku zalecane jest wykonywanie prac pod stałym nadzorem medycznym;
   2% – wzrasta jeszcze bardziej częstotliwość oddechów, a zbyt długa ekspozycja powoduje występowanie m.in. bólów głowy. Przebywanie w atmosferze zawierającej 2% CO2 jest krótkotrwale tolerowane przez organizm;
   2,5% – występują stany zamroczenia u nurków;
   3–4% – zwiększają się trudności w oddychaniu, występują efekty podobne do działania narkotyków, np. osłabienie słuchu, bóle głowy, wzrost ciśnienia tętniczego krwi i przyspieszenie akcji serca;
   5% – występują objawy takie, jak: brak swobody w oddychaniu, dzwonienie w uszach, zaburzenia widzenia, a dwutlenek węgla przybiera ostry zapach podobny do woni wody sodowej;
   7–10% – w ciągu kilku minut następuje utrata przytomności;
   10% – szybka utrata przytomności, stężenie to jest uważane za śmiertelne.

   Usuń
  2. To przy 1500 ppm,nie będziemy mieli buzi jak chita.

   Usuń
  3. Co za bzdury pierwszę słyszę żeby twarzo-czaszka miałaby ulec zmianą w małpią poprzez zwiększenie ppm co2.

   Usuń
  4. Chyba przedmówca jest fanem filmu,Planeta maup.

   Usuń
 9. Globalne ocieple to wielki problem na krajów na przyszłość.


  Filstrant

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nizinnych i wyspowych, zagrożonych przez opady i morza, zalewać będzie porty i tereny zdatne pod uprawy. O ile pierwszy czynnik można rozwiązać przez migracje, to drugi już trudno przeskoczyć. Nie ma o co się martwić tak myślę, że w końcu działalność gospodarcza uwzględni to ocieplanie i problem się odwróci.

   Usuń
  2. Dowiedzione że para wodna zwiększa dodatnie sprzeżenie zwrotne.

   Usuń
  3. Bez zwrotnego.

   Usuń