czwartek, 23 listopada 2017

Fale ciepła sunące ku Arktyce nie ustepują

Pochód ciepła w Arktyce trwa. Choć nie jest to taka sytuacja jak rok temu, to patrząc na rozgrywające zmiany, sytuacja ta zaczyna zmierzać w kierunku jesieni 2016. Brak spadku temperatur w niektórych częściach Arktyki, a nawet ich wzrost skutkują problemami z zamarzaniem Oceanu Arktycznego.

Zasięg lodu morskiego w 2017 roku w stosunku do ostatnich lat. JAXA

Od 10 listopada nastąpiła wyraźna zmiana w przyroście lodu morskiego Arktyki. Jak pokazują dane JAXA, zasięg lodu rośnie bardzo wolno - w tempie 20-50 tys. km2 dziennie. Rezultatem jest przybliżanie się zasięgu lodu do wartości sprzed roku - wtedy miał miejsce rekord, co ilustruje wykres. Pokrywa lodowa jest o 2 mln km2 mniejsza od średnich wartości z lat 80. XX wieku.


Powierzchnia lodu morskiego w 2017 roku względem wybranych lat. Dane NSIDC, wykres Nico Sun

Powierzchnia lodu, będąca obok grubości zmienną dla objętości lodu także rośnie powoli, i zbliża się do wartości z 2016 roku. Od powierzchni pokrywy lodowej będzie zależeć objętość lodu morskiego.

 Prognozowane warunki pogodowe w Arktyce i wokół niej na 24-26 listopada 2017. Tropical Tidbits

Wyże baryczne nie opuściły Arktyki, ale teraz na niewiele się zdają. Prąd strumieniowy pozwala, by do Arktyki wędrowało ciepło, a wyże i niże tak są ustawione, że ciepło może wędrować daleko, pokonując wielkie odległości. Szczególnie pomocne okazują się sztormy wokół Arktyki, nad Atlantykiem i Pacyfikiem, które zaciągają ciepło z niższych szerokości geograficznych, gdzie woda ma kilka czy nawet kilkanaście stopni Celsjusza.

Prognozowane odchylenia temperatur od średniej w Arktyce na 24-26 listopada 2017. Climate Reanalyzer

Najbliższe godziny i dni nie oznaczają poprawy sytuacji, która pod koniec października zaczęła się zmieniać. Historia lubi się powtarzać, z tą różnicą ze wszystko dzieje się miesiąc później. Rok temu fale ciepła rozpoczęły swój pochód pod koniec września, w tym roku - pod koniec października. Co prawda cały październik był wyraźnie cieplejszy od średniej, ale głównie z powodu działania wyżów barycznych, co oznaczało zamarzanie Oceanu Arktycznego i oddawanie ciepła. Od kilkunastu dni do gry weszły masy powietrza i anomalie prądu strumieniowego. Kiedy jedna fala ciepła się wycofa, wejdzie następna, co ilustruje powyższa animacja.

Temperatury w Arktyce dla 23 listopada 2017. Earthnet

-7oC wzdłuż północnych wysp Archipelagu Arktycznego może dla laika wydawać się normą. Ale o tej porze roku jest tam zwykle -30oC jak nie więcej. To samo dotyczy Ziemi Baffina i okolic, gdzie o tej porze powinien być trzaskający mróz. 

Mozaika zdjęć pokrywy lodowej Basenu Arktycznego i Morza Wschodniosyberyjskiego z 20-22 listopada 2017 roku. Sentinel, Sea Ice Denmark

Listopad okazuje się być przeciwieństwem spokojnego października. W sumie to było do przewidzenia, że prędzej czy później sytuacja w Arktyce zacznie się pogarszać, choć jak na razie jest wciąż lepsza od zeszłorocznej. Poza tym raport PIOMAS zweryfikuje sytuację, jaka miała miejsce w listopadzie. 


Zobacz także:

7 komentarzy:

 1. Temperatura -10 st. C. późną jesienią na biegunie północnym to faktycznie coś koszmarnego. I pomyśleć, że tam jet teraz noc polarna a mimo to człowiek nie zmarzłby ubrany w zwykłą kurtkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zmarzłby jak diabli, bo wieje i wilgoć. Tam faktycznie panują teraz koszmarne warunki - ciemno, mroczno, zimno i do wiosny daleko. Zresztą -10 to wciąż temperatura ujemna, więc lód zamarza.

   Usuń
  2. Nie przesadzaj Michał wiatr 12 km/h a temp.-11 st. C. Miejsce - biegun północny, czas - godz. 15.40 27.11.2017. W tych warunkach zamarznąć może tylko afroamerykanin ;-)

   Usuń
 2. Zwróćcie uwagę na to co dzieje się nad Morzem Czukockim. Anomalia na poziomie +30 stopni!
  http://cci-reanalyzer.org/wx/fcst/#gfs.arc-lea.t2anom
  Jaka jest przyczyna tego stanu rzeczy? Przypuszczalnie niże nad Morzem Beringa ale czy tylko? Ocean oddaje to co zmagazynował. Rafał Skibiński miał rację. To już nie są żarty... :-(

  OdpowiedzUsuń
 3. http://cci-reanalyzer.org/wx/fcst/#gfs.arc-lea.t2anom
  Jeśli można napisz Hubercie coś o tej zadziwiającej, bo utrzymującej się dokładnie nad niezamarzniętym Morzem Czukockim anomalii, która trwa i trwać będzie jeszcze przez co najmniej tydzień (!). Myślę, że na początku grudnia Wyspa Wrangla jeszcze takich wysokich temperatur przez tak długi okres jeszcze nie doświadczała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 30 listopada będzie Arctic News, czyli raport z drugiej połowy miesiąca.

   Na anomalię ma wpływ brak lodu, to raz, a dwa, napływ ciepła znad Pacyfiku. Między 17 a 26 listopada. Teraz nie ma tego napływu, ale woda wciąż jest pozbawiona lodu. Anomalia powinna się za jakiś czas zmniejszać.

   Usuń
  2. Dzięki Hubert! Przeanalizowałem dane dotyczące pokrywy lodu na Morzu Czukockim i okazuje się, że pierwszy raz w historii, w roku 2016, całe morze aż po Cieśninę Beringa zamarzło dopiero w Boże Narodzenie. W latach wcześniejszych zamarzało zawsze przed 15 grudnia a często już 1 grudnia i wcześniej. Ciekawe czy w tym roku doczekamy się rekordu?
   Tu można wszystko przeanalizować (link oczywiście z Twojego bloga):
   https://seaice.uni-bremen.de/databrowser/#p=sic
   Ten brak lodu, o którym piszesz może być już efektem dużego nagromadzenia w niej energii przez okres wiosenno-letni. Sprawdzę jeszcze jak szybko w latach 2016 i 2017 lód ustępował z tego akwenu bo to też może być kluczowe.

   Usuń