poniedziałek, 20 listopada 2017

Następna fala ciepła maszeruje nad Arktykę

Kolejna fala ciepła dotrze nad Ocean Arktyczny. Jesień w tym roku jest chłodniejsza niż w 2016, ale nie oznacza to, że w Arktyce jest zimniej niż zwykle. Już w pierwszej dekadzie listopada Arktyka została objęta bardzo wysokimi odchyleniami temperatur. Potem temperatury spadły, miejscami nawet do -25oC. Ale lada chwila wartości termiczne wzrosną.Zasięg lodu morskiego w 2017 roku w stosunku do ostatnich lat. JAXA

Mimo iż w Arktyce jest chłodniej, to podyktowane ocieplającym się klimatem warunki pogodowe (skutki arktycznego wzmocnienia) zakłócają proces zamarzania. Zmiany w listopadzie nie są porażające, wystarczy spojrzeć rok 2016, ale zasięg lodu jest o znacznie mniejszy niż 20 czy 30 lat temu. Ilustruje to powyższy wykres z przedstawioną obok rozpiską dla ostatnich lat. wykres obok (kliknij, aby powiększy pokazuje zmiany powierzchni lodu morskiego w ciągu ostatnich tygodni 2017 roku w zestawieniu z wybranymi latami i średnimi dekadowymi.

Zasięg lodu morskiego Arktyki w zestawieniu ze średnią dla lat 80. XX wieku. JAXA

Nawet względem nie tak odległych lat 90. XX wieku, aktualny zasięg lodu morskiego jest o 1,4 mln km2 mniejszy. Owszem, objętość lodu ma dużo większe znaczenie, ale obecny zasięg jak sama powierzchnia idąca z nim w parze, przekłada się na bilans energetyczny - ten staje się coraz bardziej dodatni. 


 Zmiany średnich temperatur w obszarze 80-90oN w 2016 i 2017 roku. DMI

Obecnie w Arktyce jest chłodniej niż rok temu. Chłodniej, nie oznacza, że zimno. Ilustruje to powyższe zestawienie zmian temperatur wokół bieguna północnego. Dodatnie anomalie są dość wyraźnie widoczne i mogą się nasilić.

Prognozowane warunki pogodowe w Arktyce i wokół niej na 21-22 listopada 2017. Tropical Tidbits

W ciągu najbliższych godzin i dni zmiany w pogodzie związane a anomalią prądu strumieniowego doprowadzą do zwiększenia temperatur. W ten sposób wyże baryczne, które sprowadzają zimne masy powietrza nad Europę, wpuszczą znad Oceanu Atlantyckiego ciepło, ale tym razem inną drogą, przez Morze Baffina. Jednocześnie niże znad Labradoru będą pomagać w tym transporcie ciepła.

Prognozowane odchylenia temperatur od średniej w Arktyce na 21-23 listopada 2017. Climate Reanalyzer. Na animacji możemy też przy okazji zobaczyć zmiany wokół Arktyki. Np. na zachodzie USA temperatury znacznie poszybują w górę.

Silna dawka ciepła będzie wdzierać się nad Ocean Arktyczny od strony Morza Baffina i północnej Kanady. Wciąż obecne będą wysokie anomalie termiczne nad Morzem Czukockim i Barentsa. Odchylenia dla całego regionu, jak pokazuje to animacja przekroczą 3oC.  


Mozaika zdjęć pokrywy lodowej Basenu Arktycznego i północnej części Morza Beauforta (po lewej) z 18-20 listopada 2017 roku. Sentinel, Sea Ice Denmark

Wzrost temperatur w Arktyce przełoży się na dalsze warunki pogodowe, ich przebieg, ale nie tylko w samej Arktyce. Spadek różnicy temperatur między Arktyką a tropikami prowadzi do zmian wzorców pogodowych wokół Arktyki. Należy się także spodziewać dalszych problemów z zamarzaniem Oceanu Arktycznego, chociaż jak na razie nie są one duże.


Zobacz także:

10 komentarzy:

 1. Anomalia w całej Arktyce przekroczy niebawem 4,5 st. C. a miejscami osiągnie (np. okolice Wyspy Wrangla) 25 stopni. Zastanawia mnie czy anomalie tego typu na stałe wpisały się już w krajobraz pogodowy Arktyki czy nie? Gdyby u nas zaistniała taka anomalia to mielibyśmy z 25 st. C. na plusie. Trudno przewidzieć nawet jakie rodziłoby to konsekwencje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla Arktyki tak duże wahania temperatur są normą, dla naszej szerokości geograficznej raczej nie.

   Usuń
  2. Ale pytanie brzmi czy w przyszłości będą czy raczej nie?

   Usuń
  3. Jak się roztopi lód w Arktyce, to klimat będzie mniej zmienny.

   Usuń
  4. A to ciekawe Bart bo większość klimatologów twierdzi, że klimat będzie bardziej zmienny.

   Usuń
  5. W Arktyce sie ustabilizuje jak zostanie sama woda ... Pytales o Arktyke, a nie reszte swiata ;)

   Usuń
  6. Prawda Bart, choć interesuje mnie również jakie w naszej strefie klimatycznej rodziłoby to konsekwencje. Bo jeśli nawet w Arktyce woda ustabilizuje temperatury to czy u nas będzie podobnie? Nawiasem pisząc to dla naszej przyrody temperatura w styczniu na poziomie np. 20 st. C. trwająca przez tydzień dla większości gatunków będących w spoczynku może się skończyć tragicznie.

   Usuń
 2. Egzaltacja nie sprzyja wiarygodności. Nawet gdyby zasięg lodu był dwukrotnie mniejszy niż niegdyś, nie byłby to rząd wielkości. Wiem że się czepiam, ale musiałem...

  http://www.wiw.pl/delta/rzedy.asp

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ale chciałem podkreślić jak wielka jest różnica między tym co było kiedyś a jak jest dziś. Ale oczywiście mogę to poprawić,

   Usuń
 3. Koniec listopada a na Wyspie Wrangla temperatury w najbliższych dniach będą wzrastały w okolice 0 st. C. Anomalia na poziomie blisko 30 st. (!)

  OdpowiedzUsuń