niedziela, 10 czerwca 2018

Lód Morza Łaptiewów szybko topnieje w obliczu ekstremalnych temperatur

Brutalna fala ciepła rozlała się po północnej Syberii podnosząc temperaturę do surrealistycznych wartości. Na animacji obok (kliknij, aby powiększyć), można zobaczyć zmiany zasięgu lodu morskiego na Morzu Łaptiewów w dniach 5-9 czerwca 2018. Prognozy wskazują, ze sytuacja na północy Syberii i nad rosyjskimi akwenami nie ulegnie większym zmianom.Odchylenia temperatur od średniej 1979-2000 na półkuli północnej dla 10 czerwca 2018 po prawej. Po lewej, średnie temperatury dobowe dla tego dnia. Climate Reanalyzer

Średnia dobowa temperatura na większością Oceanu Arktycznego przekroczyła zero stopni. Największe wartości rzędu 2-4oC notowane są po rosyjskiej stronie Oceanu Arktycznego, głównie nad Morzem Łaptiewów sięgając miejscami nawet 6oC. Na Syberii padły rekordy temperatur. W miejscowości Khatanga na południu półwyspu Tajmyr (71oN) temperatura osiągnęła 9 czerwca 29,1oC. Wysokie temperatury i w większości bezchmurna pogoda szybko podniosły anomalie temperatur wolnych od lodu obszarów Oceanu Arktycznego, co pokazuje mapa obok.


 Prognozowane warunki pogodowe w Arktyce dla 11 czerwca 2018. Tropical Tidbits

Prognozy wskazują, że sytuacja się nie zmieni, a może się jeszcze pogorszyć. Wysokie ciśnienie będzie występować nad rosyjskimi akwenami arktycznymi  przez kolejne dni. 

Prognozowane odchylenia temperatur od średniej 1979-2000 w Arktyce dla 11-12 czerwca 2018 roku. Climate Reanalyzer

W ciągu najbliższych dni wysokie temperatury będą występować na północnych krańcach Syberii. W zależności od miejsca będzie to od 22 do nawet 28oC, za kołem polarnym rzecz jasna. Wyjątek oczywiście będą stanowić pasma górskie. Bezpośrednio nad powierzchnią Morza Łaptiewów i Wschodniosyberyjskiego temperatury będą sięgać 3-4oC. Inna fala ciepła, co też pokazuje animacja właśnie wędruje nad Zatokę Hudsona i zachodnią część Kanady.

Skutki pokazują poniższe zdjęcia satelitarne:

 Pokrywa lodowa na Morzu Łaptiewów i Karskim 9 czerwca 2018 roku. NASA Worldview

Wyż baryczny i napływ rozgrzanego kontynentalnego powietrza sprawił, że zachmurzenie nad rosyjską częścią Arktyki znacznie spadło. Na zdjęciu można zobaczyć ciemną powierzchnię oceanu pochłaniającą energię słoneczną i stawy topnienia - błękitne odcienie na lodzie. 

Ogromna wyrwa w lodzie Morza Łaptiewów i stawy topnienia. W górze zdjęcia widoczne ujście Leny. NASA Worldview

Śnieg pokrywający lód morski szybko się roztopił, w innych miejscach także się topi. Powstają z racji tego obszary wody na powierzchni lodu - stawy topnienia, które pochłaniają ciepło. Nawet gdy zamarzną przy zmianie pogody, to tylko na powierzchni. Głębokie stawy potrzebują około dwóch miesięcy, żeby ponownie zamarznąć po samo dno.

Pozostaje więc czekać na dalszy rozwój sytuacji w Arktyce.

Zobacz także:

9 komentarzy:

 1. Dzięki,, grubemu"lodowi przy wybrzeżach Syberii, zasięg spada narazie zadziwiająco wolno, jak na rekordowe temperatury.
  Można wręcz powiedzieć, że topnienie jest takie sobie, gdyby nie szybki spadek grubości, za którym niebawem winien podążyć, szybki spadek powierzchni i zasięgu, jeśli temperatury będą wciąż biły rekordy.

  OdpowiedzUsuń
 2. A więc co niektórzy się doczekali. Czarny ocean chłonie energię i choćby to były jej minimalne ilości to i tak, zamiast wrócić w kosmos, to grzęźnie ona w bezkresie wód...
  Pragnę również zaznaczyć (o czym zapominają zwolennicy bilansu), że promieniowanie odbite to dalej promieniowanie krótkofalowe, które bez przeszkód opuszcza Ziemię, zaś promieniowanie pochłonięte zmienia się w długofalowe, które (przez obecność CO2) wypromieniować jest bardzo trudno.
  Teraz tylko czekać na pożary tajgi aby dopełnić hiobowych wieści.
  BTW. Arku zasięg nie spada zadziwiająco wolno tylko przeliczenie następuje ze średniej z bodajże 5 dni.

  OdpowiedzUsuń
 3. No dobrze, a co z Morzem Beauforta? Kiedy wreszcie lód na nim zacznie się topić? Zdaje się, że ten akwen omijają ostatnio dodatnie anomalie.

  OdpowiedzUsuń
 4. coś strasznie wolno spada ten zasięg mimo takich anomalii nad zatoką Hudsona i północną Syberią.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zasięg zasięgiem ale spójrzcie co będzie się działo w najbliższych dniach z grubością lodu na Morzu Beauforta:
  https://www7320.nrlssc.navy.mil/GLBhycomcice1-12/navo/arcticictn_nowcast_anim30d.gif

  OdpowiedzUsuń
 6. Morze Łaptiewów faktycznie szybko topnieje, ale na Karskim i Wschodniosyberyjskim jest w tym roku tragedia.
  http://masie_web.apps.nsidc.org/pub/DATASETS/NOAA/G02186/plots/4km/r05_Kara_Sea_ts_4km.png
  http://masie_web.apps.nsidc.org/pub/DATASETS/NOAA/G02186/plots/4km/r03_East_Siberian_Sea_ts_4km.png

  OdpowiedzUsuń
 7. topnienie wyhamowało jeszcze bardziej niż w 2016 roku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie topnienie wyhamowało a spadek zasięgu.

   Usuń
  2. Zasięg, powierzchnia i grubość, są ze sobą powiązane. Owszem nie ma ścisłego związku między nimi.Po pewnym jednak czasie, wszystkie parametry winny spadać, równie szybko, bądź równie wolno-w zależności od warunków pogodowych, i nie ma sensu stale rozróżniać- spadku zasięgu, powierzchni, i grubości-w procesie topnienia.
   Jeśli zaś potrzebne jest rozróżnienie, to znaczy, że nie ma jednoznacznie dobrych, ani też jednoznacznie złych warunków, dla topnienia. Warunki są chwiejne-w każdej chwili mogą się zatem poprawić, bądź pogorszyć.
   Takie jest moje zdanie, w tej sprawie.

   Usuń