czwartek, 7 czerwca 2018

Maj 2018 - czapa polarna drugą najmniejszą w historii pomiarów

Nie do końca spokojne topnienie sprawiło, że obszar lodu morskiego pozostawał blisko rekordowych wartości. Temperatury nad Oceanem Arktycznym były wyższe od średniej za sprawą przeważnie wysokiego ciśnienia, ale część regionów była chłodna.

Średni zasięg arktycznej pokrywy lodowej w maju 2018 roku. Fioletowa linia pokazuje średni zasięg lodu dla okresu 1981-2010 dla maja. Sea Ice Index - NSIDC

Zasięg lodu morskiego był w maju drugim najmniejszym w historii pomiarów, wyniósł 12,2 mln km2. Obszar zajmowany przez lód był o 0,31 mln km2 większy od rekordowego z maja 2016 roku. Stopień zlodzenia był większy niż zwykle w części Morza Barentsa, na Morzu Karskim, Baffina i w Cieśninie Davisa. Zupełnie inna sytuacja miała miejsce na Morzu Czukockim i wzdłuż wschodnich wybrzeży Grenlandii. Przy czym na Morzu Grenlandzkim wiązało się to z brakiem transportu lodu przez Cieśninę Frama. Mapa obok pokazuje anomalie koncentracji lodu morskiego dla maja 2018 roku.

W związku ingerencją wysokich temperatur po stronie Oceanu Atlantyckiego (na Svalbardzie było 6oC cieplej niż zwykle), lód bardzo szybko się wycofywał w pasie Grenlandia-Svalbard-Ziemia Franciszka Józefa. Wolne od lodu obszary na koniec maja sięgnęły 82oN

 Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego w 2018 roku w stosunku do ostatnich lat i średniej 1981-2010.

Całościowo tempo spadku zasięgu lodu było w maju szybsze od średniej i wyniosło 54 tys. km2 na dzień, podczas gdy średnia to 47 tys. km2. Wiązało się to z dość agresywnym początkiem maja. Przez większość miesiąca spadek zasięgu lodu był zbliżony do średniej. 

Zmiany zasięgu lodu morskiego w maju 2018 roku. AMSR2, Institute of Oceanography, University of Hamburg

Na Morzu Czukockim lód wycofywał się po stronie Alaski. Przyczyną tego stanu rzeczy są z jednej strony wiatry i ciepłe masy powietrza, a z drugiej działanie ciepłej wody z Oceanu Spokojnego. Oczywiście przyczyną jest też fakt tego, co działo się wcześniej na tym obszarze. Animacja pokazuje zmiany, jakie miały miejsce w maju tego roku. Z kolei na Morzu Karskim powolne topnienie wynikało nie tyle co z działania samej pogody (napływ/brak napływu ciepłych mas powietrza), a z obecności dużych ilości sniegu - zimny obszar na lądzie. Lód na Morzu Karskim nie topi się za pośrednictwem ciepłych wód Oceanu Atlantyckiego, gdyż barierę stanowi Nowa Ziemia. W grę wchodzą tu głównie kontynentalne masy powietrza.

Odchylenia temperatur od średniej 1981-2010 w Arktyce dla maja 2018 roku. Wartość anomalii na poziomie 2 metrów. NOAA/NCAR, Karsten Haustein

Maj charakteryzował się ponadprzeciętnym ciśnieniem nad Półwyspem Skandynawskim, co ilustruje mapa obok. Wyż obecny był także nad Oceanem Arktycznym, ale ciśnienie nie było tam wysokie. Z kolei nad Grenlandią skupiał się obszar bardzo niskiego ciśnienia. Taki układ sprowadzał ciepło nad Morze Barentsa i część Basenu Arktycznego. Dlatego też nad Morzem Barentsa temperatury były o ponad 5oC wyższe od średniej. Nad większością Oceanu Arktycznego temperatury były od 2 do 5oC wyższe od średniej, ale występowały też miejsca chłodne, co pokazuje mapa powyżej. 

 Średnie tempo spadku zasięgu lodu morskiego dla maja w latach 1979-2018.

Czapa polarna Arktyki kurczy się w tempie 36 tys. km2 rocznie, czyli 2,6% na dekadę. Tak więc w ciągu blisko 40 lat arktyczna kriosfera skurczyła się o 10%. W maju pokrywa lodowa skurczyła się o 1,7 mln km2, średnia wynosi około 1,5 mln km2

Na podstawie National Snow and Ice Data Center: Springtime for the Arctic

Zobacz także:

2 komentarze:

  1. ,, The early development of open water around these large ice floes can help accelerate melt thrugh absorption of solar energy. Some of these ice floes appear already partially covered by melt ponds"-ze strony Nsidc w oryginale, jakbym źle przetłumaczył.
    Wczesny rozwój otwartych wód, wokół wielkiej pływającej kry, może przyspieszyć topnienie, pochłaniając energię słoneczną. Widać przy tym częściowe pokrycie, stawami topnienia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Powinno być oczywiście through. Do tego jeszcze znalazłem informację, że 11 czerwca około 18(chyba UT, czyli około 20) ma być profesjonalne przewidywanie pokrywy lodowej,na początku września(niekoniecznie ostatecznego minimum).

    OdpowiedzUsuń