wtorek, 8 czerwca 2021

Brudny lód na Morzu Wschodniosyberyjskim

Dodatnie temperatury i obecność wody ze stopionego śniegu sprawiają, że lód szybko się topi, staje się cienki. To sprawia, że na jego powierzchni pojawiają się glony. Kwitną one pod spodem lodu, mając dostęp do promieni słonecznych - bo lód jest cienki. Na końcu glony wybijają się na powierzchnię. To sprzężenie zwrotne przyspiesza topnienie czapy polarnej. Mapa obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje aktualny zasięg i koncentrację lodu morskiego. 

Odchylenia temperatur od średniej 1981-2010 w Arktyce 1-5 czerwca 2021 roku. NOAA/ESRL

Początek czerwca 2021 jak pokazuje powyższa mapa, cechował się w Arktyce ponadprzeciętnie wysokimi temperaturami. Dwie trzecie obszaru nad Oceanem Arktycznym w 1-5 czerwca charakteryzowało się temperaturami co najmniej 2oC wyższymi od średniej 1981-2010. Najcieplejszy region to Morze Wschodniosyberyjskie - nawet 12oC więcej niż wynosi średnia wieloletnia. 

Stawy roztopowe i "brudna" kra lodowa na Morzu Wschodniosyberyjskim 7 czerwca 2021 roku. Poniżej zdjęcia Sentinela pokazują obszar w centrum obrazu satelitarnego Terra. NASA Worldview

W strefie do 50 km od wybrzeży na Morzu Wschodniosyberyjskim jak i też Łaptiewów temperatury wzrosły do 3-4oC powyżej zera. Dziś punkt odwilży doświadczyło 2/3 powierzchni Oceanu Arktycznego. W takiej sytuacji topi się śnieg, którego już w wielu miejscach na powierzchni lodu morskiego nie ma. Do tego przechodzą fronty atmosferyczne, w dodatniej temperaturze mży, pojawia się mgła. Efektem są stawy roztopowe.

Glony na krze lodowej Morza Wschodniosyberyjskiego 7 czerwca 2021. Sentinel Playground

Ten sam obszar w przybliżeniu pokazujący krę lodową z glonami na powierzchni.

Woda na powierzchni lodu przyspiesza jego topnienie, bo działa albedo. Lód staje się cienki. Efektem są widoczne na zdjęciu wielkie połacie glonów, które także drastycznie zmieniają albedo. Ten lód jest skazany na całkowity zanik w ciągu najbliższych dni. 

Stawy roztopowe na Morzu Łaptiewów.

Tam, gdzie nie ma takich glonów, są stawy. Na tym zdjęciu widać setki oczek wodnych, które powstały na skutek topnienia śniegu, a częściowo też z opadów atmosferycznych. Ten lód, jeśli temperatury nie spadną poniżej zera, roztopi się w ciągu kilku do kilkunastu dni.

Zobacz także:

7 komentarzy:

 1. Denerwuje mnie to. Dlaczego nadal stosujesz średnia 81-2010 a nie 91-2020. Wiem dlaczego, żeby pokazać bardziej spektakularne różnice w zachodzących zmianach.

  Jednakże myślę że lata 81-90 to już tak odległy termin że mógłbyś z nich zrezygnować i zgarnąć 10 lat ostatnich do wykresów. Wszystkich. To będzie bardziej aktualne, no ale mniej spektakularne. Ale czy nam na tym zależy? No nie bardzo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zmiany pokazuje się od stanu początkowego, a nie środkowego, a one są zbierane od 1979 roku. Prawdopobnie wcześniej było jeszcze więcej lodu.

   Usuń
 2. Ale lipa, nie przewidują El Niño.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to akurat dobrze...i bez tego jest gorąco na świecie

   Usuń
  2. Jak jest gorąco na świecie? Dopiero od kilku dni w Europie temp dobiły z pod kreski do średniej. A na płk południowej cały czas od ok 6 miesięcy jest poniżej średniej.

   Usuń
  3. Europa vs półkula południowa? Bądź poważny.

   Usuń
 3. Jaki wpływ miało zaćmienie Słońca na temperatury w Arktyce?

  OdpowiedzUsuń