sobota, 29 maja 2021

Degradacja lodu w Arktyce

Temperatury nad Oceanem Arktycznym coraz częściej przekraczają punkt odwilży. W niektórych miejscach wzrastają do 1oC powyżej zera. Ostatnio na Wyspie Wrangla zanotowano 3,8oC. Nie są to wartości rekordowe, ale od wielu dni utrzymuje się permanentny stan temperatur w mniejszym lub w większym stopniu przekraczających średnią wieloletnią. Mapa obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje aktualny zasięg lodu morskiego w Arktyce. Lód topi się od spodu i od góry - powiększają się połynie, które kilka tygodni powstały głównie pod wpływem wiatru.
 
Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2021 roku względem wybranych lat oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC
 
28 maja zasięg lodu morskiego według danych NSIDC wyniósł 12,28 mln km2, daleko poza podium, a tempo spadku zasięgu pokrywy lodowej jest od kilku tygodni zbliżone do średniej wieloletniej. Kilka dni temu nastąpiło nieznaczne przyspieszenie wycofywania się granicy lodu.  Jednak sam jego zasięg nie jest tak istotnym czynnikiem stanu pokrywy lodowej. Poza samą grubością i objętością lodu dobrym miernikiem jest koncentracja - stosunek powierzchni (area) do zasięgu (extent). Wykres obok pokazuje, że koncentracja lodu w Arktyce jest bardzo niska. Im niższa, tym gorszy stan czapy polarnej, gdzie więcej jest szczelin, pęknięć i przede wszystkim kry lodowej. Na koncentrację oraz na zasięg i powierzchnię lodu wpływają przy okazji stawy roztopowe - woda na powierzchni lodu, która wprowadza w błąd system pomiarowy. Ale obecność wody na lodzie świadczy i szybkim topnieniu śniegu, który zapewnia dobre albedo dla czapy polarnej. 
 
Stawy roztopowe na przybrzeżnym paku lodowym Morza Łaptiewów obok wyspy Stolbowoj (Wyspy Nowosyberyjskie) 28 maja 2021 roku. Sentinel Playground
 
Śnieg z powierzchni czapy polarnej zaczyna znikać, w jego miejscu pojawia się woda, co widać na powyższych zdjęciach satelitarnych. Zdjęcie obok przedstawia ogólny widok na okolice Wysp Nowosyberyjskich z zaznaczonym miejscem sfotografowanym przez satelitę Sentinel. Zmiana albedo w połączeniu ze stale utrzymującymi się dodatnimi temperaturami będzie oznaczać dalsze, coraz szybsze topnienie pokrywy lodowej. Jeśli pogoda nie ulegnie znaczącym zmianom, umocni się efekt dodatniego sprzężenia zwrotnego: ciemne powierzchnie wody będą pochłaniać energię słoneczną, co spowoduje dalsze topnienie lodu i nagrzewanie się jeszcze większej powierzchni lodu, co doprowadzi do dalszego topnienia czapy lodowej. Zbyt późna zmiana warunków pogodowych na pochmurne i chłodne nie zatrzyma wtedy roztopów. 

Kra lodowa w północno-wschodniej części Morza Łaptiewów  28 maja 2021 roku.Sentinel Playground

Pokrywa lodowa na północnym krańcu Morza Łaptiewów przy Basenie Arktycznym ma postać kry lodowej. Zdjęcie satelitarne pokazuje też, że część kry lodowej zanurza się w wodzie. Mniejsze kry mogły zostać przewrócone pod wpływem sztormu, który kilka dni temu uderzył w region. Spód kry lodowej jest ciemniejszy od jej powierzchni.  

Kra lodowa na Morzu Wschodniosyberyjskim 28 maja 2021 roku. W prawej części zdjęcia widoczna Wyspa Wrangla. NASA Worldview

W sumie cały region rosyjskiej części pokrywy lodowej jest w złym stanie, i ewidentnie zmierza do szybkich roztopów w czerwcu. Dominować zaczyna kra lodowa, co wpływa oczywiście na albedo, przyspieszając dalsze topnienie lodu. Zdjęcie satelitarne Sentinela obok przedstawia fragment w powiększeniu. To gęsto opakowana, ale jednak już tylko kra lodowa. Szczeliny między krami pochłaniają energię słoneczną. 

Dzisiejsze i prognozowane warunki pogodowe w Arktyce i obszarach rozciągających się wokół niej na 30 maja - 1 czerwca 2021 roku. Tropical Tidbits

Albedo będzie działać przez co najmniej kilka najbliższych dni. W rosyjskim sektorze będzie dominować układ wysokiego ciśnienia zapewniający wysokie nasłonecznienie. Wyż będzie się rozbudowywać i 1 czerwca obejmie 2/3 obszaru Oceanu Arktycznego. Jednocześnie układy niskiego ciśnienia pomogą z zaciąganiu ciepłych mas powietrza znad rozgrzewającej się Syberii. Animacja obok przedstawia prognozowane na 31 maja i 1 czerwca odchylenia temperatur od średniej 1979-2000. W pobliżu wybrzeży Morza Łaptiewów i Wschodniosyberyjskiego przewiduje się bardzo silny wzrost temperatur, o ponad 20
oC powyżej średniej wieloletniej.

Prognozowane na 29 maja - 2 czerwca uśrednione dobowe temperatury w Arktyce, oraz ich odchylenia od średniej 1979-2000. Climate Reanalyzer
 
Przynajmniej do 2 czerwca temperatury nad prawie całym Oceanem Arktycznym będą 1-3
oC wyższe od średniej wieloletniej. W najcieplejszym momencie dnia dodatnie temperatury obejmą niemal cały obszar Oceanu Arktycznego. W tym przypadku - 1 czerwca 6 godzina UTC - odwilż może objąć niemal cały obszar rosyjskich wód arktycznych. Nawet setki kilometrów od wybrzeża temperatura może wzrosnąć do 3oC. Na lądzie, za kołem polarnym temperatury przekroczą 20oC - będzie cieplej niż w Polsce, w której od wielu tygodni z powodu zmian klimatycznych w Arktyce utrzymują się niskie temperatury. 
 
Powierzchnia pokrywy śnieżnej w 2021 roku dla Ameryki Północnej, Europy i Azji w zestawieniu ze średnią 2000-2019. Mapa obok przedstawia odchylenia od średniej 2000-2019. NSIDC, grafika Nico Sun

Wzrost temperatur spowoduje całkowite stopienie śniegu wcześniej niż powinno mieć to miejsce. Mapa pokazuje, że śnieg przykrywa jeszcze część obszarów leżących za kołem polarnym, ale jego zasięg jest mniejszy niż być powinien. Zbyt szybkie topnienie pokrywy śnieżnej umocni dalsze adwekcje ciepłych mas powietrza nad Ocean Arktyczny. Co ciekawe, szybkie topnienie dużej ilości śniegu spowoduje wzrost ilości pary wodnej w atmosferze, co wzmocni latem efekt cieplarniany na Syberii. 
 
Wygląda na to, że silne roztopy faktycznie mogą dojść do skutku, ale obecna sytuacja nie przesądza oczywiście o wyniku wrześniowego minimum. 

Zobacz także:

15 komentarzy:

 1. Panie Hubercie winszuję. Po ciężkim dniu dzisiejszym, leżąc na łóżku i odpoczywając, mając chwile dla siebie pomyślałem - a może jakiś nowy news dot. Arktyki, wchodzę i jest.

  Niech Pan sje nie przejmuje tymi bęcwałami, co mówią że jest Pan amatorem. To nie prawda. Jest Pan profesionalistom, w prawdziwym tego słowa znaczeniu.

  Bęcwały które tak mówią to zwykli ignoranci. Nie ogarniają że aby być prawdziwym profesionalistom trzeba być prawdziwym hobbistom-jak Pan Hubert. A jeśli nje ma się lepszych warunków robić to co się może. Nie umniejsza to niczemu.
  Bęcwały tego nie ogarniają. Beka z was wieczna. Po wielki wieków ament.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To impreza skończyła się przed 17.00?
   🤔
   Huberta chwalić nie trzeba, jest zawodowcem i tyle a nieprofesjonalistom 😉 już dziękujemy.
   Niestety i do nas już wolno zmierzają upały, a niech tam, cieplolubom też coś się należy mam tylko nadzieję, że w górach 20 st.C. nie przekroczymy.

   Usuń
  2. Obyś nie musiał w jaskini siedzieć aby nie umrzeć z przegrzana. Chociaż za tą twoją uszczypliwość powinieneś dostać prezent w postaci 35*C.

   Usuń
  3. Oj żarty to tylko 😉
   A swoją drogą właśnie wyruszam w wyższe partie Krowiarek aby łyknąć trochę rześkiego powietrza.

   Usuń
  4. Dzidizdiz robimy zakłady ja stawiam na 10 naj mniejsze miejsce zasięgu lodu Arktyce jakie ty wybierasz

   Usuń
  5. A jaka jest cena jakiego miejsca?

   Usuń
 2. Niestety? Moim zdaniem w końcu i nareszcie. Wystarczy tej zimnej patologii. Żeby w maju t.max.miała problem z odbiciem do 20 stopni kiedy to nocne temperatury powinny oscylować w widełkach 12-17 o tej porze roku. A tymczasem notujemy je w porze dziennej. Najlepszy okres w roku zmarnowany przez zimne wieczory. Dobrze że to już się kończy i niech nie wraca do listopada a ujemne anomalie z przyjemnością przywitam od grudnia do lutego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja liczę na anomalnie chłodny lipiec, sierpień i wrzesień. Trzeba trochę odpocząć od tych ostatnich lat rodem ze strefy śródziemnomorskiej.

   Usuń
  2. Maj niestety wyjątkowo zimny, a na Śnieżce rekordy historyczne pokrywy śnieżnej. Czekam na 20-25 stopni w masywie Śnieżnika by wybrać się na enduro/trail na rower. W tym miesiącu byłem tylko raz.

   Usuń
  3. Bart, kupiłem właśnie niedawno rower Kellys Gate 30 2020, da się tym pojeździć jak się znasz?

   Usuń
 3. A można ściślej wyjaśnić jak zmiany klimatyczne w Arktyce doprowadziły do tak zimnej wiosny w Europie i w Polsce? Wydaje się że ochłodzenia powinny mieć charakter incydentalny i krótkotrwały a tu dominuje trwały i solidny chłód. Co w takim razie jest jego rzeczywistą przyczyną?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyczyną tego stanu jest mniej W/m2 od Słońca

   Usuń
 4. https://www.reuters.com/article/climatechange-methane-satellites-idUSL1N2DZ0KI bardzo ciekawy art. Mógłbyś nawet napisać na ten temat

  OdpowiedzUsuń
 5. @ Unknown wytłumaczę ci dlaczego w Polsce jest tak zimno,nie bez znaczenia jest ta plama chłodu nad północnym Atlantykiem powodowana przez słodką wodę pochodzącą z topniejących lodów Grenlandzkich, wodę która jest lżejsza od słonej i nie dopuszcza ciepłej słonej na powierzchnię,proces ten raczej będzie się nasilać, to jest jedna sprawa,druga to Prąd strumieniowy który ostatnio lubi południkowe przepływy,no i sam Biom jeśli w tym roku stopi się nieprzesadnie poniżej rekordu z 2012 to kolejna wiosna pogodowo w Polsce będzie taka sama,na taką tendencję wskazują ostatnie sezony topnienia i ich wpływ na pogodę w następnym roku w naszych szerokościach geograficznych,ale jeśli Biomu za dużo się stopi w tym roku czyli sporo poniżej rekordu z 2012,to następne topnienie będzie przypominać to z 2013 co z kolei doprowadzi że wiosna w 2022 roku w Polsce będzie cudowna,nie będę zdradzać na jakie topnienie Biomu na Morzu lincolna i nie tylko liczę bo jestem trochę rozdarty bo chciałbym żeby kolejnego lata były w Polsce nastały tropikalne upały,bo to już na 100% w tym roku w Polsce przyjdzie późno i będzie takie sobie z rzadka upalne,podobne jak w zeszłym roku.

  OdpowiedzUsuń