piątek, 4 czerwca 2021

Trzeci sztorm w tym sezonie

Topnienie czapy polarnej na Oceanie Arktycznym postępuje. Mimo przedstawianych wcześniej prognoz NOAA, trudno jest przewidzieć, jak naprawdę zachowa się tegoroczne topnienie lodu. Patrząc na obecne zmiany i prognozy pogody, widać wysokie ryzyko silnych roztopów.

Powierzchnia lodu morskiego w 2021 roku na tle wybranych lat, średnich dekadowych oraz jej odchylenia w stosunku średniej 2000-2019. Dane NSIDC, wykres Nico Sun

Jak pokazuje powyższy wykres, tempo topnienia lodu (spadek powierzchni) było nieco szybsze od średniej wieloletniej. Powierzchnia (area) kurczy się szybciej niż zasięg lodu. Częściowo jest to związane z błędem pomiaru z powodu pojawienia się stawów roztopowych, w tym wypadku u wybrzeży Syberii. Tyle tylko, że stawy te oznaczają wyrok śmierci dla lodu morskiego. Chyba że potem dochodzi do trwałego ochłodzenia - wzrostu zachmurzenia i spadku temperatur poniżej zera. 

Prognozowane warunki pogodowe w Arktyce i obszarach rozciągających się wokół niej na 5-8 czerwca 2021 roku. Tropical Tidbits

Według prognoz na najbliższe dni sytuacja ulegnie pogorszeniu. Należy spodziewać się, że tempo topnienia pokrywy lodowej przyspieszy.  Arktyka doświadczy już trzeciego w tym sezonie roztopów sztormu, który będzie powstawał w warunkach dodatniego dipola arktycznego. 

Prognozowane na 6-7 czerwca porywy wiatru w km/h. Meteologix

W miarę wzrostu temperatur każdy kolejny sztorm w Arktyce jest coraz silniejszy. Część Arktyki jest zimna, ale inne obszary szybko się nagrzewają. Powstają więc warunki dla ekstremalnych wzorców pogodowych takich jak sztormy. Ten nadchodzący będzie silniejszy od tych z maja. Obszar o prędkości wiatru powyżej 60 km/h będzie większy. Ten sztorm, to nie tylko siła fizyczna oddziałująca na pokrywę lodową. To także napływ powietrza z południa, które niesie za sobą duże ilości wilgoci - pary wodnej w atmosferze, która jest gazem cieplarnianym. Sama zaś większa ilość wilgoci w atmosferze to efekt globalnego ocieplenia. Większe opady śniegu zimą na Syberii, czy też cieplejsze oceany oznaczają, że nad czapę polarną może dostać się więcej pary wodnej. Ostatnie lata pokazują, że w miarę silne roztopy pojawią się nawet przy pochmurnej pogodzie, tak jak miało to miejsce np, w 2016 roku. Do podbicia rekordu we wrześniu nie dochodzi, ale topnienie do słabych nie należy. 

Prognozowane na 4-8 czerwca uśrednione dobowe temperatury w Arktyce, oraz ich odchylenia od średniej 1979-2000. Climate Reanalyzer

W dalszym ciągu będą się utrzymywać dodatnie odchylenia temperaturowe w Arktyce. Znaczny obszar Oceanu Arktycznego w ciągu najbliższych dni doświadczy odwilży, co przełoży się na topnienie lodu. Relatywnie chłodny będzie jedynie obszar Morza Beauforta. Podobnie jak rok temu topnienie powinno być tam powolne. Przynajmniej z obecnej perspektywy.

Kra lodowa na pograniczu Morza Wschodniosyberyjskiego i Basenu Arktycznego 3 czerwca 2021 roku. NASA Worldview

Kra lodowa na Morzu Wschodniosyberyjskim, w lewej części zdjęcia widoczna Wyspa Wrangla. NASA Worldview

Stawy roztopowe na przybrzeżnym paku lodowym Morza Wschodniosyberyjskiego 3 czerwca 2021 roku. Sentinel Playground

Dodatni dipol arktyczny 5 i 6 czerwca będzie przenosił lód w kierunku Oceanu Atlantyckiego. Z kolei sztorm doprowadzi do dalszej degradacji lodu morskiego, dalszej fragmentacji kry lodowej. Są to zjawiska, które przyspieszą dalsze topnienie lidu, choć nie muszą oznaczać nowego rekordu. 2012 miał swoje unikalne warunki, ale ten rok też może takie mieć. 

 

Zobacz także:

33 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Janusz napisał "...można będzie tam coś zrobić i zatrzymać to topnienie, ale musze wiedzieć dokładnie które to są."
  😳😳😳
  Tego jeszcze nie grali...🤔
  Daj Janusz znać jak udało Ci się tego dokonać. Hubercie, nie zwlekałbym ze sporządzeniem listy narażonych mórz dla Janusza.

  OdpowiedzUsuń
 3. Już to przerabiałem , skoro jesteś taki mądry wytłumacz mi dlaczego w tym roku jest tak zimno w Europie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zimno w Europie? Kurcze w Polsce NW od kilku dni juz upały

   Usuń
 4. Wytłumacz mi dlaczego nie ma Huraganów w zatoce Meksykańskiej, dlaczego na Alasce nie umierają łososie tak jak to było w 2019 roku, które umierały z powodu ciepłej wody. Link w tym roku z Alaski z None gdzie w marcu 2019r była wolna od lodu. https://prnt.sc/113c5pv. Australia gdzie lato w tym roku było chłodniejsze nisz w okresie 4 lat poprzednich, dlaczego tam nie było pożarów? Dlaczego w tym roku jest na Kasprowym śnieg w czerwcu a w zeszłych latach go nie było? Dlaczego zimne Ogrodniki w tym roku były ciepłe i nic nie zmarzło? Dlaczego w zeszłym roku u nas nie było powodzi tylko u naszych sąsiadów były powodzie, a u nas tylko były powodzie błyskawiczne.? Dlaczego cała Europa dostała tyle śniegu w górach co nikt nie pamięta takich opadów i dlaczego zwolniły swoje topnienie lodowce w Europie i nie tylko? Dlaczego w Ameryce zostały przekroczone 120 x normy temperatury od 1890 r ?Co ci jeszcze wymienić? Dlaczego w Polsce w 2018 i 2019 mimo suszy Polska i tak miała opady żeby przetrwać susze, 25 cm było w Wiśle wody.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dlaczego 3/4 świata notuje super urodzaje zbóż , Australia która miała od 3 lat susze a w zeszłym roku zanotowała nadwyżkę zboża i w tym roku tez. nawet Irak ma urodzaj, Rosja jeszcze w Grudniu przewidywała niski urodzaj zbóż z powodu suszy , a w tym roku będą zbiory na bardzo dobrym poziomie. Jedna zima a jak dużo zmieniła. Masz jeszcze jakieś obiekcje co do mojego pytania do Huberta?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proponuję zgłębić temat La Nini i El Nino. Choć może nie...🤔
   Aż strach pomyśleć do jakich wniosków możesz dojść.
   Niemniej jeśli to Tobie zawdzięczamy to globalne ochłodzenie to działaj dalej!
   😉

   Usuń
 6. I to wszystko zawdzięczamy to Panie? Dziękujemy nie wiedzieliśmy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wg indeksu ONI właśnie mamy za sobą najsilniejsze La Ninia od dekady. Janusz nawet nie zauważył. Przypadek? Nie sądzę.

   Usuń
 9. A tymczasem najbardziej wysnieta fińska stacja pogodowa!(70.1) notuje prawie 30*C https://m.imgur.com/RCrMyI4

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 11. Puncore, a ty myślisz że by było tak silne w tym roku jak by nie było takiego ochłodzenia? coś sie bierze z czegoś.
  dzidizdiz a wiesz , że jest czerwiec i takie zjawisko może być normalne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Janek, a czy ja się przejmuje? Chyba nie wiesz z kim masz doczynienia.

   Usuń
 12. Porównajcie sobie rok do roku ile było w tamtym roku strat, 150 mld $ a zobaczymy jakie będą straty w tym z pewnością dużo mniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 13. I kolejny rok bez rekordu się zapowiada... A za nami lodowaty maj. Kiedy to wszystko wreszcie się zmieni? Co się stało z globalnym ociepleniem w ciągu ostatniego roku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie chwal dnia przed zachodem słońca, matołku. Rekord wciąż może zostać pobity. Jedyne co się nie ziści to irracjonalne przewidywania NOAA. Tymczasem, na przekór twoim płaczliwym wypocinom, globalne ocieplenie hula sobie w najlepsze - stacje meteorologiczne w arktycznych regionach Finlandii odnotowały w tym tygodniu rekordy temperaturowe. Zmień światopogląd, wyjrzyj wreszcie poza swoje jałowe intelektualne poletko.

   Usuń
  2. Mam nadzieję, że szlag je trafił i teraz taki kwiecień i maj będą już normą. A tak na serio to tylko chwila wytchnienia. I ciesz się nią Michał, zwłaszcza, że czerwiec leje żarem z nieba.

   Usuń
  3. Panie Nowy eOcen, nie zgadzam się.

   Potrzebuje ciepły maj w przyszłym roku.

   Usuń
  4. Przykro mi.
   Jeśli wszystko pójdzie dobrze to początkiem maja śnieg będzie dopiero topniał 😉🙃

   Usuń
  5. Nie krakaj. 14maja ma być słońce, pierwsze 17*C i powiew wiosny w powietrzu.

   Jeśli się zgodzisz to zgodzę się na zimny kwiecień i deszczowy, jeśli lubisz.

   Usuń
  6. Bardziej mnie martwi że jest 7 czerwca i do tej pory u nas nawet 30 stopni nie było. Tym bardziej że gdzieś tam w Finlandii już było. 25 stopni w czerwcu to nie jest żaden żar tylko takie minimum przyzwoitości. Jeżeli 25 to dla Ciebie za dużo to nie wiem jak Ty przeżyłeś czerwiec 2019:) Ja tam mam tylko cichą nadzieję że chociaż lato w tym roku nam wynagrodzi te wiosenne chłody. Kiedyś powinno nastąpić odreagowanie. I że w Arktyce wreszcie coś drgnie, bo od 10 lat nic się nie dzieje ciekawego. Wy możecie oczywiście dalej kibicować zimie przez okrągły rok, ale ja mam zupełnie inne upodobania.

   Usuń
  7. Nie przeżyłbym Michał, właśnie wtedy byłem już w górach. Już sierpień 2015 był dla mnie ostrzeżeniem. Wtedy podjąłem decyzję o wyprowadzce z Wrocławia.

   Usuń
 14. Witam, na razie wszystko chyba idzie dobrze co do topnienia, Hubert zobacz ten link https://prnt.sc/14e6fys czy tak ma być, czy on idzie w dobrą stronę ten wykres?
  Jeśli tak to wszystko idzie po mojej myśli. Zobaczymy jak będzie dalej Nitfluad czy NOAA się nie pomyliła z tym mega topnieniem, ale jak na razie krzyżują się jej przewidywania.
  Pierwszy rok z zimnych ogrodników co nic nie zmarzło i zbiory zbóż w tym roku będą większe.
  Jedno co jest przerażające to susza w Brazylii na południu i powodzie na północy w lasach deszczowych, tam jest tak klimat zakłócony przez tego szaleńca Bolsonaro przez wycinkę lasów deszczowych, że nie wiadomo czy da się to już odwrócić?

  OdpowiedzUsuń
 15. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na DMI jest: http://ocean.dmi.dk/arctic/meant80n.uk.php Tylko, że jest mały. Jest jeszcze u Zacka Labe: https://sites.uci.edu/zlabe/arctic-temperatures/ ale z opóźnieniem danych.

   Co mam do ciebie napisać?

   Usuń
 16. Byle co, tylko żebym mógł do ciebie napisać.

  OdpowiedzUsuń