wtorek, 22 czerwca 2021

Porównanie kriosfery - jest tak samo źle jak rok temu

Szanse na tak silne topnienie czapy polarnej w Arktyce w tym roku są takie same jak w zeszłym. Oczywiście wszystko będzie zależało od rozwoju warunków pogodowych w kolejnych tygodniach. Dotychczasowe warunki nie były tak ekstremalne jak w 2012 roku, ale nie hamowały też zmian, tak jak w latach 2013-2014. Czerwiec jak na razie, co pokazuje mapa obok, jest jednym z najcieplejszych w historii pomiarów. Nad dużą częścią Oceanu Arktycznego temperatury w okresie 1-19 czerwca były od 2 do 4oC wyższe od średniej wieloletniej. O tej porze roku anomalie zanikają. Zjawisko to ma miejsce w tym roku, ale efekt wygląda inaczej niż kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu.
 
Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego w 2020 i 2021 roku dla 21 czerwca. AMSR2, University of Bremen 
 
Wysokie temperatury, to efekt zmian klimatycznych. Szybko topniejący śnieg powoduje, że ląd się nagrzewa wcześniej niż zwykle, stąd bardzo wysokie temperatury na wybrzeżu Morza Łaptiewów. Teraz czapa polarna jest prawie taka sama jak rok temu. Przypomnijmy, że w zeszłym roku omal nie doszło do pobicia rekordu z 2012 roku. Letnia pogoda w ostatnich latach jest dość łaskawa dla sezonu roztopów. Jednak taki stan rzeczy nie będzie trwać w nieskończoność.
 
Powierzchnia lodu morskiego w 2021 roku na tle wybranych lat, średnich dekadowych oraz jej odchylenia w stosunku średniej 2000-2019. Dane NSIDC, wykres Nico Sun
 
Powierzchnia lodu (area) sukcesywnie spada. Dzienne spadki znacznie przekraczają 100 tys.
km2 - zmiany są szybsze niż w przypadku zasięgu lodu (extent), co świadczy o tym, że wiatr mocno manipuluje zasięgiem, rozpraszając krę lodową, która cały czas się topi. O ile nie dojdzie do większego pogodowego zastoju, to lód będzie się topić szybko. Sprzyja temu nie tyle co sama temperatura, ale też grubość pokrywy lodowej. Ta, jak pokazuje mapa obok (kliknij, aby powiększyć) wygląda dość słabo. 2/3 istniejącej czapy polarnej, to lód, który ma mniej niż dwa metry grubości. Lód, który ma 2,5 metra i więcej zajmuje niewielki procent powierzchni czapy polarnej.
 
Zmiany powierzchni lodu morskiego na poszczególnych akwenach Oceanu Arktycznego w 2021 roku w zestawieniu ze zmianami z lat poprzednich. NSIDC
*Przedstawione dane uwzględniają większy obszar arktycznych akwenów niż geograficzny. Obejmują część wód Basenu Arktycznego. Morze Beauforta ma 476 tys. km2, Czukockie 620 tys. km2, Wschodniosyberyjskie 987 tys. km2, Łaptiewów 662 tys. km2.

 
Zmiany są dość podobne do tych sprzed roku. Słabe topnienie w sektorze amerykańskim (chodzi tu o Morze Beauforta) i duże w rosyjskim. Przyspiesza topnienie lodu na Morzu Czukockim, na Morzu Wschodniosyberyjskim powierzchnia lodu jest nieco większa niż rok temu, ale idzie na rekord. Najgorzej jest na Morzu Łaptiewów. Na tych dwóch akwenach sytuacja szybko się nie zmieni.  
 
Szybko topniejący pak lodowy wokół Wyspy Wrangla 21 czerwca 2021 roku. NASA Worldview
 
Mokra kra lodowa na pograniczu Morza Łaptiewów, Wschodniosyberyjskiego i Basenu Arktycznego 21 czerwca 2021.
 
Wiele mówią zdjęcia satelitarne. Stan lodu w Arktyce jest tak zły, że nie trzeba tego oglądać w podczerwieni, by zobaczyć fatalne albedo powierzchni. Ani też żadnych retuszy, by wyraźnie zobaczyć krę lodową.  Lód jest "brudny" od glonów, pozbawiony śniegu i mokry od mgieł i opadów deszczu, czasem też i mokrego śniegu, który potem szybko się topi w słońcu. Na obecną chwilę perspektywy nie wyglądają dobrze.
 
 
Zobacz także:

17 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wyczułem tu sarkazmu. Zatem: co za bezmyślna wypowiedź...

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Gdzie komentarzach pisałem o ociepleniu pomyliłeś się zima ma być ostra wtedy pogadamy jak nie będzie prądu gazu to mnie martwi a nie ocieplenie mało realne przyznam ci rację jak będzie inaczej klapka zapadnie 2 do 4 lat teraz moich wiadomości stawiam na ocieplenie klimatu 35% na oziębienie 65% dwa lata temu obstawiał bym na odwrót zmieniły się warunki i wiedza moja o czywiscie na półkuli północnej .wiem że 35 tysięcy naukowców podpisało się że gaz CO2 opowiada za ociepleniem klimatu nie całe 100 naukowców że zbliża się duże oziębienie .Przez 20 lat 7 godzin dziennie mierzyłem temperaturę otoczenia i skał taka miałem pracę termometry atestowane zwykły był duży 30 centymetrów i elektroniczny pomyłka pomiaru groziła katastrofa i życiu setek ludzi żeby była prawidłowa temperatura to nawet kilka minut czekałem na pomiar temperatury okropnie był wolny zwykły elektroniczny był często niedokładny .Termometry miały kurtki atest wozili je poza zakład zrobić nowy atest 3 miesiące do 6 miesięcy

   Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 2. Witam tak jak pisałem 14 czerwca koniec ochrony od 15 06 21 wszystko może być tak jak napisałeś @Filstrant już od wczoraj Polska tego doświadczyła , a dopiero czerwiec. Co będzie dalej zobaczymy. Już Polska mogła pływać w marcu jak rzeki były skute lodem i zaczęła sie odwilż, ale jeszcze miała ochronę i wszystko spłynęło bez szkód.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ta ochrona to od kogo? Św. Łucja, Matka Boska, Jezus król Polski? :D

   Usuń
  2. Święty Wit @Puncore. Jego to święto 15 czerwca. Poza tym 15 06 21 to:
   1+5=5
   0+6=6
   2+1=... no dobra ale jak 3 pomnożymy przez 2 to też 6
   A 666 to numer bestii 🤫😈😈😈

   Usuń
  3. Oż w mordę! Szatan zmienił mój wynik dodawania! 1+5=6 oczywiście!

   Usuń
  4. https://meteomodel.pl/klimat/poltemp/akt_mon/plot10.svg
   Mamy pierwszy rekord na 10 dniowej średniej dla Polski. Anomalią też już tylko na -0,56 st.

   Usuń
  5. Oczywiście @Użytkowniku, ani przez moment nie mówiłem o przyszłości. Stwierdzam jedynie, że teraźniejszość wygląda obecnie o niebo gorzej 😉 niż miesiąc temu 🙂

   Usuń
  6. Ale zauważ, że ta norma odnosi się do okresu referencyjnego 1991-2020. Gdyby odnieść ją do okresu 1971-2000 to bylibyśmy już na plusie.

   Usuń
  7. Latach 70 była taka pogoda jak ostatnie dni tak co roku .70 latach tam gdzie mierzono temperatury były na peryferiach miasta na odludziu było o wiele mniej nie było sekundowego pomiaru temperatury co godzinę od pisali aktualną temperaturę nie każdemu chciało się pisać jak było więcej musieli puźniej robić sprawozdanie .miasta się rozrastają i są terenie zabudowanym ciekawi mnie czy termometry ktoś sprawdza czy skazują dokładnie .Teraz pomiary temperatur jest tysiącach .ostatnie lata temperatury na ziemi ☀️ a teraz się trochę zmieniło to co też będą ostre zimy jak latach 70

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na razie nie jest tak źle. Według NSIDC w maju był 9 zasięg w historii pomiarów. O 740 tys. km2 więcej niż w rekordowym 2016 r. Z kolei w Nauce o Klimacie jest zalinkowana praca (3 link pod spodem) z ubiegłego roku Jennifer Francis i Bingyi Wu, w której jest wyjaśnione, że zmienność klimatyczna powoduje uporczywe powstawanie pochmurnych układów niżowych, dlatego też w drugiej połowie lata, tak od sierpnia czy też od początku września tuż przed kulminacją topnienia lód wolniej w Arktyce topnieje i nie pada rekord najmniejszego zasięgu lodu morskiego w Arktyce.
  https://nsidc.org/arcticseaicenews/2021/06/storms-were-the-norm/
  https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/arktyczna-spirala-smierci-443
  https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-9326/abc047

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to właśnie efekt Demona. Gość z tego forum wpadł już na to dobre kilka lat temu.

   Usuń
 5. Czekamy na kolejne newsy o Biomie.

  OdpowiedzUsuń