piątek, 18 czerwca 2021

Rozległy cyklon wymusi dalsze topnienie w sektorze rosyjskim

Jest jeszcze za wcześnie, by twierdzić, jak zakończy się tegoroczny sezon roztopów w Arktyce. Dotychczasowe zmiany pokazują, że wrześniowe minimum może spaść poniżej 4 mln km2. Jak pokazuje mapa obok (kliknij, aby powiększyć) powstałe miesiąc temu punkty zapalne dla szybkich roztopów mają postać rozległych już obszarów pozbawionych lodu. Mocno w oczy rzuca się rozległy obszar na Morzu Łaptiewów. Prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych dni na rosyjskich akwenach wodnych obszar pozbawiony lodu będzie się szybko zwiększać 
 
Powierzchnia lodu morskiego w 2021 roku na tle wybranych lat, średnich dekadowych oraz jej odchylenia w stosunku średniej 2000-2019. Dane NSIDC, wykres Nico Sun
 
O ile w dniach 6-12 czerwca tempo topnienia zwolniło, to potem zaczęło przyspieszać. W ciągu dwóch dni zniknęło blisko 0,4 mln km2 lodu. Rosnące temperatury i wzorce pogodowe doprowadziły ostatnio do szybkiego spadku na Morzu Beauforta, na którym w pierwszej dekadzie czerwca lód nie topił się w ogóle, jeśli chodzi o zmiany powierzchni. Szybko znika lód na rosyjskich akwenach wodnych.
 
Dzisiejsze i prognozowane warunki pogodowe w Arktyce i obszarach rozciągających się wokół niej na 19-20 czerwca 2021 roku. Tropical Tidbits

Obecne i prognozowane warunki pogodowe w Arktyce doprowadzą do szybkich zmian na Morzu Łaptiewów i Wschodniosyberyjskim. Trwały cyklon ulokowany przeważnie w rejonie Morza Karskiego i Barentsa będzie wymuszać tworzenie silnych wiatrów. 

Dzisiejsze i prognozowane na jutro temperatury i wiatr w Arktyce. Earthnet
 
Siła fizyczna wiatru będzie wynosić lód z regionu rosyjskiego do centrum, a następnie rozległy cyklon będzie kierować pak lodowy w pobliże Grenlandii i cieśniny Fram. Mapa obok przedstawia prognozowaną na 19 czerwca sytuację baryczną w Arktyce. Choć nie jest to dodatni dipol, to rozległy układ niskiego ciśnienia będzie przenosić lód do cieśniny Fram. Taka sytuacja oznacza, że czapa polarna będzie tracić lód. Powyższa zaś animacja pokazuje, że ten niż baryczny zaciąga i będzie zaciągać ciepłe masy powietrza znad rozgrzanej już Syberii. Za kołem polarnym na Syberii temperatury sięgają prawie 30oC.

Morze Łaptiewów w dużym stopniu pozbawione lodu 17 czerwca 2021. NASA Worldview

Topniejący pa lodowy na Morzu Czukockim 17 czerwca 2021.

W Tiksi nad Morzem Łaptiewów zanotowano wczoraj 21oC. Dodatnie temperatury cały czas będą obejmować niemal cały obszar Oceanu Arktycznego. Na drugim zdjęciu satelitarnym widać, że pak lodowy jest mokry i tworzy się tam kra lodowa. Lód ma tam poniżej 2 metrów grubości, a więc za miesiąc na wyżej przedstawionym obszarze będzie widać otwarty ciemny ocean. Słońce wtedy wciąż będzie świecić wysoko.


Zobacz także:

18 komentarzy:

 1. Hubercie masz rację że w tym roku spadnie poniżej 4 000 000 km2 no ale bądźmy dobrej myśli,jeśli teraz się stopi za dużo czyli poniżej 3 000 000 km2 to następne topnienie będzie przypominać to z 2013,no ale ja chciałbym zadać pytanie wam wszystkim, co się stanie z klimatem Europy gdy lód nie będzie zamarzać w zimie na biegunie,czy klimat europy z małej będzie przypominać ten z północy Mali, czy znad środkowych stanów USA,Oklahoma,Arkanazas,ja osobiście uważam że rosnąca plama chłodu nad Atlantykiem uratuje klimat Europy przed potencjalnym pustynnieniem,będzie dla Europy tym czym są góry skaliste dla Oklahomy,no ale i plama chłodu na Atlantyku sprowadzi do Polski Twistery takiej mocy jak nad Minesotą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Dzidizdiz dobrze, że ten komentarz usunąłeś bo chluby to on ci by nie przyniósł.
   Upał zrobił się niemiłosierny i pewnie znów w europejskiej części Rosji padną rekordy. Teraz gdybym był we Wrocku to bym chyba zwariował. Normalnie gorzej niż w Dubaju. Przyroda już cierpi.

   Usuń
  3. Szybka refleksja nastąpiła.

   Tak czy siak, nie wiadomo dokładnie jak będzie, skąd wiadomo że nie lepiej? Nie ma takich symulacji komputerowych uwzględniających wszystkie składowe aby poprawnie to wyliczyć.

   Usuń
  4. Mieszkam 62 km na północ od Wrocka u mnie było 34 stopnie,dało się wytrzymać.

   Usuń
  5. 34 stopnie 😳
   W naszym klimacie takie coś mnie zamiata.
   W Dubaju, Arabii czy Egipcie przeżywałem (ledwo, ledwo) krótkie chwile przy 45 st.C. ale u nas przyducha towarzysząca 30 stopniom jest nieporównywalna z dubajską bryzą.

   Usuń
  6. "co się stanie z klimatem Europy gdy lód nie będzie zamarzać w zimie "

   No a niby jakim cudem miałoby się to stać ? Lód będzie zawsze topniał w sezonie wiosenno-letnim i odbudowywać się w sezonie jesienno-zimowym. Temperatury w Arktyce zawsze zimą będą grubo poniżej zera, ponieważ jest to okres gdzie w ogóle nie dociera tam energia słoneczna, mamy przecież noc polarną. GO może spowodować, że z dekady na dekadę będzie więcej lodu ubywało w sezonie wiosenno-letnim i mniej będzie go przybywać w sezonie jesienno-zimowym, ale nigdy nie będzie tak, że nagle w grudniu czy w styczniu Arktyka będzie wolna od lodu.

   Usuń
  7. Klimat górach skalistych USA szkoła podstawowa

   Usuń
 2. Hiszpania - Polska 1:1 !!! Nawet mi sie to podobało. Tak dalej. Dobranoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio grali bez cohones,w tym meczu zmyli skazę braku charakteru.

   Usuń
 3. https://meteomodel.pl/klimat/poltemp/akt_mon/plot1.svg
  Jak widać z wykresu (Janie błagam nie otwieraj tego linka😉) mamy w Polsce kolejny rekord dla konkretnego dnia (19.06) w temperaturze dobowej. To już drugi w tym roku. Zobaczymy co będzie dalej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie rok chłodny ale do 31 grudnia jeszcze daleko.

   Usuń
 4. Około 10 czerwca na wykresie jest większa temperatura dobowa niż twoja 19 .06 to i tak niemal rekordu czerwca

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mówiłem abyś nie otwierał tego linka 😆😆😆
   Przeczytaj ze zrozumieniem:
   "rekord dla konkretnego dnia (19.06) w temperaturze dobowej"
   Potem spójrz w lewy dolny róg podlinkowanej ryciny i zastanów się dlaczego tam jest mowa o dwóch rekordach.
   Nie gniewaj się Janie ale zadziwia mnie Twój "piękny" umysł 🤔
   Proszę, napisz, że to tak dla jaj, nie na serio bo stracę wiarę w ludzkość.

   Usuń
  2. To jest satelity nie podają miasta temperatury🙄ty masz umysł haha satelita ha ha po latach 50 60 70 nie było satelit wiem o jaki dzień ci chodzi ma być zmierzone na ziemi

   Usuń
  3. To dane ze stacji meteo, naziemnych. Janie mam propozycję. Zarejestruj się na meteomodel blog i przekaz swoje cenne uwagi Piotrowi Djakowowi. Myślę, że docenią twoje wynurzenia w odpowiedni sposób 😉

   Usuń
  4. Daj spokój, już wystarczy tutaj tych mądrości;)

   Usuń
 5. Ja to olewam co piszez meteo model ma wiarygodność 1% dawno tego blogu zrezygnowałem

  OdpowiedzUsuń