środa, 23 marca 2022

NSIDC - marcowe maksimum wypadło w lutym

Od 25 lutego minął już prawie miesiąc. Nie ulega więc wątpliwości, że arktyczny lód morski osiągnął swoje maksimum, i obecnie trwa tam sezon topnienia. Do końca marca pokrywa lodowa będzie się kurczyć dość wolno, ale szans na osiągnięcie wartości z 25 lutego już nie ma.

Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2022 roku względem wybranych lat oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC

Mamy już trzecią dekadę marca, a tym samym dzień polarny. Choć w przeszłości marcowe maksimum wypadało w trzeciej dekadzie miesiąca (tak było chociażby w zeszłym roku) to statystycznie maksymalna roczna wartość zlodzenia przypada zazwyczaj na drugą dekadę marca. Pod koniec marca Słońce świeci w regionie subarktycznym już zbyt mocno, by warunki atmosferyczne mogły podnieść zasięg lodu. Od 25 lutego do 22 marca czapa polarna skurczyła się o 0,37 mln km2, tak więc mało prawdopodobne, by zostało osiągnięte nowe maksimum. Powierzchnia lodu (area) także wykazuje spadek. Choć ostatnio doszło do spowolnienia, to od przełomu lutego i marca powierzchnia lodu skurczyła się o ponad 0,5 mln km2. Mapa obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje zasięg lodu morskiego w trakcie "marcowego maksimum" 2022 roku. Pomarańczowa linia to średnia 1981-2010 dla 25 lutego. 
 
Ranking 10 najmniejszych wartości marcowego maksimum. Tabela przedstawia wartości wyrażone w mln kilometrów i mil kwadratowych oraz daty.
 
"Marcowe maksimum" wyniosło w tym roku 14,88 mln
km2, co oznacza dziesiątą najmniejszą w historii pomiarów satelitarnych wartość. Tegoroczne maksimum jest o 0,77 mln km2 mniejsze od średniej wartości 1981-2010 i o 0,47 mln km2 większa od rekordowo niskiego z 7 marca 2017 roku. Przed rokiem 2019 cztery najniższe maksima wystąpiły w latach 2015-2018. Obserwacje satelitarne pokazują, że podobnie jak we wrześniu (wrześniowe minimum) maksymalny zasięg lodu jest coraz mniejsza. Data tegorocznego maksimum, czyli 25 lutego wystąpiła 15 dni wcześniej od średniej z lat 1981-2010 - tym dniem jest 12 marca. Tylko w dwóch latach maksimum wypadło wcześniej - w 1987 i 1996 roku, w obu przypadkach 24 lutego. W tym roku jest to druga najwcześniejsza data w zapisie satelitarnym, zrównana z rokiem 2015, w którym maksimum wystąpiło również 25 lutego.

Grubość lodu morskiego 22 marca 2022 roku. Naval Research Laboratory, Global HYCOM
 
Podobnie jak luty, prawdopodobnie także marzec będzie jednym z najcieplejszych miesięcy w Arktyce w ciągu ostatnich lat. W okresie od 1 do 21 marca na trzech czwartych Oceanu Arktycznego temperatury były co najmniej 3oC wyższe od średniej wieloletniej. Nad dużą częścią Oceanu Arktycznego między Archipelagiem Arktycznym a Svalbardem temperatury w tym okresie były od 6 do 9oC wyższe od średniej. W rezultacie grubość czapy polarnej na znacznym obszarze nie przekracza 2 metrów, a w sektorze atlantyckim dominuje pas lodu o grubości około jednego metra.
 

Na podstawie National Snow and Ice Data Center:  Arctic sea ice maximum at tenth lowest in satellite record

Zobacz także:

10 komentarzy:

 1. Czy tak wczesna data maksimum ma jakiekolwiek znaczenie dla dalszego topnienia? Czy w przyszłości można się spodziewać, że maksimum będzie występować coraz wcześniej a minimum coraz później?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnie lata pokazują, że nie. Bardziej wpływ ma to, jak szybko wiosną topi się lód.

   Usuń
 2. Witaj Hubert, dlaczego (JAXA)]nie pokazuje zasięgu lodu na Morzu Arktycznym?.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wiecie , że wzrost paliw zaczął sie od uderzenia Huraganu Aida, narobił strat na 65 mld$ w Ameryce.
  A inne państwa zaraz to wykorzystały by zaroić na ropie.
  Jak myślicie, czy Ameryka będzie bezpieczna w tym roku , a dokładnie zatoka Mexykańska?.  OdpowiedzUsuń
 4. Hubert, mam pytanie: można zmienić w Afryce klimat co do opadów deszczu , bo są tam okresy suche i deszczowe?.
  Czy da sie to zrobić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poznałem kiedyś szamana w tanzanii który mówił że może wywoływać deszcze i susze.

   Poważnie.

   Usuń
 5. Janusz robiłeś już dobrze w Ekwadorze , Portugalii a zapomniałeś o Polsce. Nie ma deszczu jest susza weź tam zadziałaj bo jak nie ty to kto inny może zmienić pogodę

  OdpowiedzUsuń
 6. Unknown@ Przecież zapowiadają ulewy w Polsce i w Europie, tu masz link:
  https://dobrapogoda24.pl/artykul/pogoda-dlugoterminowa-na-16-dni-sniezyce-ulewy-i-ochlodzenie-w-polsce-poczatek-kwietnia-bedzie-fatalny

  OdpowiedzUsuń
 7. Pisałem , że Polska będzie miała przerąbane i Europa też, myślicie że będzie dużo opadów tak jak piszą w tym linku bo ja to widze całkiem inaczej, kiedyś pisałem że ten rok będzie rokiem kataklizmów i katastrof. Pisałem tez w lutym , że nie będzie takich niszczących zjawisk jak to było 16 lutego i będzie spokojna pogoda i co znowu sie sprawdziło już prawie miesiąc minął choć na tym portalu co link wysłałem pisali , że w marcu będzie kolejny niszczący powiedzmy huragan.

  OdpowiedzUsuń
 8. Unknown@ Dlaczego każesz mi robić coś w co sam nie wierzysz, sam sprowadź deszcz.

  OdpowiedzUsuń