Być może rozpoczął się już sezon roztopów 2022. Od kilku dni zaobserwowano wyraźny spadek zasięgu pokrywy lodowej w Arktyce. Największe zmiany są widoczne na Morzu Beringa. Mapa obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje aktualny zasięg lodu morskiego. Na Morzu Beringa widać poważne ubytki. Ale roztopy zaczęły obejmować także obszar Morza Baffina i Labradorskiego. Prognozy zaś wskazują na dalsze zmiany na Morzu Beringa, a także Grenlandzkim i Barentsa.
Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2022 roku względem wybranych lat oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC
Według danych NSIDC 25 lutego (dane z pięciodniowej średniej) odnotowano wartość 14,875 mln km2, od tamtej pory całkowity zasięg lodu morskiego skurczył się o 0,17 mln km2.
Powierzchnia lodu morskiego w 2022 roku na tle wybranych lat, średnich dekadowych oraz jej odchylenia w stosunku średniej 2000-2019. Dane NSIDC, wykres Nico Sun
Rzeczywista powierzchnia lodu (nie zasięg) także wykazała spadek w ciągu ostatnich dni. Świadczy to nie tylko o działaniu wiatru, ale samych temperatur, głównie temperatur wód. Wiatr wykorzystuje energię cieplną, jaką gromadzi woda i topi lód. Woda oczywiście się wychładza, ale temperatury w Arktyce nie wykazują już spadku. Mapa DMI obok ilustruje odchylenia temperatur powierzchni arktycznych wód. Szczególnie właśnie na Morzu Beringa widać, że woda jest wyraźnie chłodniejsza. Tam miało miejsce najsilniejsze topnienie. Może oczywiście dojść do nawrotu lodu, ponieważ woda się wychłodziło i ma temperaturę zero lub nieco niższą niż zero stopni, ale utrzymującą się powyżej punktu zamarzania słonej wody. Zmiana kierunku wiatru może zmienić bardzo szybko sytuację.
Prognozowane warunki pogodowe w Arktyce i obszarach rozciągających się wokół niej na 5-8 marca 2022 roku. Tropical Tidbits
Prognozy nie wskazują jednak na to, by wiatr miał się zmienić. W drugiej połowie lutego zaczął rozpadać się wir polarny w stratosferze, w tej chwili można już mówić o jego końcu. Tak więc w ciągu najbliższych dni będzie reakcja w troposferze - zacznie rozpadać się wir polarny w dolnej warstwie atmosfery. U nas zagoszczą nienaturalnie silne mrozy, a do Arktyki zacznie płynąć ciepło z dwóch stron. Prognozowane do 8 marca uśrednione dobowe temperatury w Arktyce, oraz ich odchylenia od średniej 1979-2000. Nad Morzem Beringa uśrednione temperatury będą 1-2oC wyższe od średniej, co w praktyce oznacza bardzo lekki mróz. Nawet nad Morzem Czukockim mróz będzie jednocyfrowy. Podobna sytuacja będzie miała miejsce nad Morzem Barentsa, a szczególnie nad Grenlandzkim. Tam też na skutek presji baryczne wynikłej z rozpadu wiru polarnego, mróz będzie jednocyfrowy.
W takiej sytuacji nie będzie nawrotu lodu, ale spadki powinny być niewielkie. Sezon zamarzania zwykle kończy się między 10 a 15 marca, a więc już za tydzień. W rzeczywistości jednak lód będzie dalej przyrastać aż do kwietnia, bo w centralnej części Arktyki będzie narastać grubość czapy polarnej z uwagi na temperatury.
Zobacz także:
- Sezon zamarzania nadal trwa, środa, 23 lutego 2022 Sezon zamarzania wciąż trwa. W pierwszej połowie lutego doszło do wyhamowania i cofnięcia się granicy lodu, głównie na Morzu Barentsa.
- Jest za wcześnie, by mówić o rekordowo wczesnym maksimum, sobota, 12 lutego 2022
Gdyby ekolodzy protestowali przeciw wojnie domowej na Ukrainie to może by do tego nie doszło.
OdpowiedzUsuńTo chyba inwazja rosji a nie wojna domowa.
UsuńMoja firma właśnie skończyła obsługę rosyjskich szybów naftowych. Dzwonili jeszcze do mnie z prośbą o usunięcie ostatniej awarii oprogramowania ale rozłączyłem się i już zablokowałem numer i na full udzielam wsparcia serwisowego w zatoce perskiej. Tam jest sporo czasowo wyłączonych odwiertów a teraz wszystkie ręce na pokład. Czeka mnie ciężki tydzień.
Bywajcie.
Alwe właśnie Ukraina narozrabiała.Podobnie było z Gruzją.I nie są to jedyne ich występki.I ciekawe czy gdybyś mógł tylko z Rosją mieć interesy to byś takiego hojraka strugał.
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńUnknown@ Ty nic nie wiesz , nic nie umiesz ,a jeszcze głupoty wypisujesz, nie wiem jaki masz w tym cel żeby robić z siebie wariata. Dobrze wiesz , że Ukraina jest naszym przyjacielem i nie o ten rejon mi
OdpowiedzUsuńchodzi. Napisz coś sensownego bo nic z siebie nie dajesz oprócz twojej głupoty.
Dobrze wiem co robili banderowcy.Głupotą swoja sie martw.
UsuńWitaj Hubert, możesz napisać jaka tam jest sytuacja w zatoce Hudsona czy dalej jest cała pokryta lodem?.
OdpowiedzUsuńPrzewidują u nas na pogodzie długoterminowej, ze po 15 marca zacznie się ocieplać , ale to dopiero będzie po 25 marca, dalej będzie około 5-10 stopni w dzień w nocy przymrozki. Link:
https://dobrapogoda24.pl/artykul/pogoda-dlugoterminowa-na-16-dni-mroz-snieg-i-wyz-w-polsce-w-prognozach-wysokie-temperatury
No to chyba oczywiste, że jest pokryta lodem. Lód zacznie się tam topić w kwietniu, a zniknie w czerwcu lub w lipcu w zależności od pogody.
UsuńI nie piszemy o polityce nic, bo głupoty musze potem usuwać.
Pytając się o zatokę Hudsona Janusz pokazałeś kim jesteś? Odpowiedź...nikim. Masz się za speca a nie wiesz że tam przynajmniej do połowy marca będą kilkunasto, kliku dziesiętne mrozy
UsuńUnknown. Zgadzam się z tobą że
UsuńUnknown@ taki jesteś mądry na takie małe zapytanie mnie bierzesz co z zatoką Hansona myślisz , że nie wiem co tam może być i jaka tam jest sytuacja?
OdpowiedzUsuńDobrze wiem co sie dzieje na całym świecie, komu pomóc i co zrobić, żeby było dobrze.
Zobacz , że nie piszą o żadnych większych kataklizmach na świecie bo ich nie ma na razie.
ć
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńZ całym szacunkiem ale tych bredni nie da się już czytać, przez takie wpisy z ciekawego i bardzo fajnie prowadzonego przez Hubera bloga robi się cyrk. Nie wiem skąd ty się Janusz urwałeś ale pisanie w stylu "Ile już takich zjawisk powstrzymałem" - no szanujmy się i pracę Huberta i nie róbmy z tego kabaretu.
OdpowiedzUsuńZ całym szacunkiem , pomyśl kto ci napisze co sie stanie 20 dni do przodu?
OdpowiedzUsuńArek_s Pisałem 24 stycznia że zbliża sie coś co nigdy nie miało miejsca i jakie mogą być tego skutki 50 tyś domów zniszczone co, nie sprawdziło sie 16 lutego jakie były skutki , czy wy czytacie co ja pisałem wcześniej i to naprawdę było , ludzie nie widzicie , że wszystko sie sprawdza, ile dowodów wam trzeba jeszcze? Kto wam napisze co będzie 20 dni do przodu?
OdpowiedzUsuńJanusz, wysyłając linki zapobiegasz kataklizmom....dobrze się czujesz....telefon przemyciłeś na oddział intensywnej terapii psychicznej? Hubert to jest całkiem fajny blog ale ten Pan psuje go całkowicie. Opowiada bajki,komentuje każdy post i do tego jest agresywny w wypowiedziach
OdpowiedzUsuńJanusz powodzie w Australii, czemu nic nie zrobiłeś?
OdpowiedzUsuńNie będę nic usuwać ze względu na brak wulgaryzmów. Poza tym dialog się rozwinął, więc musiałbym ostatecznie wywalić wszystkie komentarze.
OdpowiedzUsuń