niedziela, 13 marca 2022

Brutalny początek sezonu topnienia 2022

Sezon zamarzania 2021/22 już się zakończył. Jest mało prawdopodobne, by doszło do odwrotu sytuacji. Zważywszy na to, że w ciągu ostatnich kilku dni spadł nie tylko zasięg lodu (extent), ale i powierzchnia (area), a więc faktyczny obszar lodu morskiego, a nie ten, gdzie uwzględniane są wolne przestrzenie. Teraz w Arktyce formują się warunki atmosferyczne, które wzmocnią topnienie w sektorze atlantyckim. Mapa obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje aktualny zasięg i koncentrację arktycznego lodu morskiego. To, co się rzuca w oczy, to wyłom w lodzie na północ od Svalbardu, co świadczy nie tylko o samej atlantyfikacji arktycznych wód, ale też presji pogodowej.

Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2022 roku w stosunku do wybranych lat i średnich dekadowych. JAXA

Presja pogodowa zresztą także jest związana z tym zjawiskiem, gdyż otwarte wody wpływają na warunki atmosferyczne regionu arktycznego. Jak pokazuje wykres, maksimum zasięgu lodu morskiego już minęło, a obecnie widzimy, że Arktyka konsekwentnie traci lód. Owszem, może się to zmienić, ale szans na przebicie maksimum już nie ma. 

Powierzchnia lodu morskiego w 2022 roku na tle wybranych lat, średnich dekadowych oraz jej odchylenia w stosunku średniej 2000-2019. Dane NSIDC, wykres Nico Sun

Biorąc też pod uwagę, że spada także powierzchnia lodu, co świadczy, że nie tylko wiatr jest czynnikiem redukującym, ale temperatury. W ciągu ostatnich 6 dni powierzchnia lodu skurczyła się o 0,25 mln km2.  

Dzisiejsze prognozowane warunki pogodowe w Arktyce i obszarach rozciągających się wokół niej na 14-16 marca 2022 roku. Tropical Tidbits

Początek sezonu topnienia będzie charakteryzował się dość brutalnymi okolicznościami pogodowymi. Nad Morzem Baffina i Labradorskim rozwija się system silnych ośrodków niskiego ciśnienia, które ulegną wzmocnieniu. 14 marca na południe od Grenlandii rozwinie się bardzo głęboki niż baryczny o ciśnieniu 930 hPa. Tyle zwykle mają cyklony tropikalne. Tak duża siła jest związana z różnicami temperatur pomiędzy zimną Grenlandią a coraz cieplejszymi wodami Oceanu Atlantyckiego. Cyklon będzie tłoczyć ciepłe powietrze na północ, co doprowadzi do wzmocnienia innego niżu i powstania sztormu w cieśninie Fram. Powstanie swoisty łańcuch przenoszący morskie ciepło nad Ocean Arktyczny. Ten pogodowy system niżów zasilanych różnicą temperatur Grenlandia-Atlantyk utrzyma się przynajmniej do 16 marca.


Dzisiejsze i prognozowane na 14-16 marca odchylenia temperatur od średniej 1981-2010 w Arktyce. Karsten Haustein

Największym problemem dla czapy polarnej będzie wiatr - jego siła fizyczna, która będzie prowadzić do fragmentacji paku lodowego, ale temperatury też nie będą bez wpływu. Wiatr będzie wykorzystywać energię cieplną fal morskich północnych krańców Atlantyku. Ponadto niże baryczne spowodują powstanie silnej adwekcji, w wyniku czego temperatury na biegunie północnym mogą wzrosnąć niemal do zera.

Północny kraniec Morza Barentsa, po lewej widoczny jest archipelag Svalbardu 12 marca 2022. NASA Wordview/Terra

Na pewno temperatury między Svalbardem a biegunem północnym wzrosną do zera i możliwe, że w niektórych miejscach przez kilka godzin będzie powyżej zera, co oznacza już ewidentne topnienie. 

Według prognoz będzie to sytuacja, która potrwa najwyżej kilka dni. Będzie to jednak zdarzenie pogodowe o bardzo ekstremalnym wymiarze. Zwykle o tej porze roku w Arktyce jest spokój, a temperatury oscylują w okolicy -30oC, a nie zera. W przeszłości owszem też występowały podobne zdarzenia w drugiej połowie zimy czy na początku wiosny, ale w ostatnich latach jest to już nowa norma. Te warunki negatywnie wpłyną na stan lodu, zwiększając ryzyko ogromnych roztopów latem. Jednocześnie też może zadziałać to w drugą stronę, jak w ostatnich latach. 

To się okaże.

Zobacz także:

 

16 komentarzy:

 1. W tym roku niby wir polarny był silny ale podczas (jeszcze trwającego z resztą) jego rozpadu było wyjątkowo ciepło na półkuli. Trochę przymroziło w Rosji, ale nic ponad normę. To chyba początek końca długich, lodowatych zim na naszej półkuli, a na pewno w Europie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czym większy wir polarny tym cieplej Europie. Czy na pewno rozpadł się wir polarny

   Usuń
 2. Witaj Hubert. Myślicie , że Arktyka ma problem z topnieniem, nie to nic z porównaniem co Europe czeka a tym samym nas. Pisałem, że Hiszpania i Portugalia będzie miała wode i sie skończy susza po 10 miesiącach i wystarczyło nie całe 2 tygodnie i jaka tam jest zmiana.
  LINK z przed paru dni https://prnt.sc/VbwUFLZGXbb5

  Atak było przed moim pisaniem

  Janusz24 lutego 2022 14:30
  Tu są linki jaka tam jest susza, ale już nie długo to sie zmieni.
  Susza w Hiszpanii i Portugalii przybiera na sile
  https://www.tvp.info/58488441/hiszpania-portugalia-susza-uderza-w-rolnictwo
  https://podroze.onet.pl/aktualnosci/hiszpania-susza-w-hiszpanii-odslonila-wioske-duchow-aceredo/tdvn7vl
  https://forsal.pl/biznes/energetyka/artykuly/8353868,susza-portugalia-kontynuacja-produkcji-energii-z-wegla-kamiennego.html
  Nie powinno być katastrofalnych powodzi tylko normalny padający deszcz i bardzo dużo tego deszczu,
  ciekawe czy ktoś to doceni.

  Kolejny dowód na to co pisze tak zaczyna sie dziać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę że osobiście podziękuję Ci rządy Hiszpanii i Portugalii. Pomnik Janusza, wolisz w Madrycie czy Barcelonie?

   Usuń
 3. Europa ma poważny problem , który już sie zaczął dziać i to nie jest wina uchodźców tylko klimatu.
  New Eocen@ teraz napisz co z tym zrobić bo tak samo ciebie to dotknie.

  Pisałem , że w marcu nie będzie ciepło tylko do 10 stopni a w nocy przymrozki i co znowu sie sprawdziło i dalej jest zimno.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaka pogoda w Polsce 14 Maja, co przypuszczasz?

   Usuń
 4. dzidizdiz@ jak na razie to mamy przerąbane do końca maja, 25 marca będzie około 20 stopni i to początek ciepłych ładnych dni.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zobaczcie co miało być według tego portalu, a będzie tak jak pisałem.
  Nie powinno być katastrofalnych powodzi tylko normalny padający deszcz i bardzo dużo tego deszczu,
  a tu jest link : https://dobrapogoda24.pl/artykul/ulewy-i-wichury-w-prognozach-mozliwe-lokalne-powodzie-blyskawiczne-to-przez-antycyklon-nad-polska

  A jeszcze jedno takie opady i teraz jakie tam występują to jest coś co nie powinno być bo to występuje na jesień w tych krajach.
  Tam to potwierdzają w tym linku wystarczy przeczytać.
  Dalej tam tak będzie do 15 kwietnia, opady deszczu nic nie niszczące , ale wody będzie coraz więcej.

  OdpowiedzUsuń
 6. New Eocen@ teraz pytanie co dalej u nas będzie, pisz bo nic od ciebie nie ma oprócz dalszych drwin z pomnikiem, zobacz jaka pogoda w tym tygodniu nas czeka i pytanie dla ciebie co dalej będzie????????
  tu jest link: https://prnt.sc/grdPeF6Nk98I

  OdpowiedzUsuń
 7. No ciekawie to wygląda.Pewnie ten "rekordowy" zasięg stanie się niebawem rekordowym minimum.
  A my jako ludzkość dalej będziemy zachowywać się jak bezmyślne istoty dążąc do samozagłady. Smutne to wszystko jest.

  OdpowiedzUsuń
 8. Witaj Hubert, niedługo mam wyjazd na pare dni i pogoda sie szykuje zgodnie z moimi przewidywaniami.
  Link: https://prnt.sc/sEMaJOZTlwYj
  Zawsze tak mam kiedy jade na pare dni, ale będe do Ciebie zaglądać bo beze mnie jakoś tu jest cicho,
  a New Eocen@ nie odpisuje na moje zapytanie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Janusz powiedzi na jakich podstawach kreujesz swoje przewidywania? Jak to działa?

   Usuń
  2. Karol@ moge ci tylko napisać, że jak chcesz jechać na urlop i chcesz mieć słońce cały czas to zaplanuj urlop od 15 lipca do 05 sierpnia.

   Usuń
  3. Prognoza w tym terminie to dotyczy jakiegoś regionu? Całej Polski Europy?

   Usuń
 9. ''moge ci tylko napisać, że jak chcesz jechać na urlop i chcesz mieć słońce cały czas to zaplanuj urlop od 15 lipca do 05 sierpnia.''to nie jest odpowiedzi na moje pytanie. Powiedz proszę na jakiej podstawie prognozujesz zachowanie pogody i klimatu?

  OdpowiedzUsuń