środa, 18 maja 2022

Szykuje się duży wzrost temperatur w Arktyce

Zarówno w kwietniu jak i w pierwszej połowie maja tempo topnienia czapy polarnej Arktyki utrzymywało się w granicach średniej wieloletniej, a nawet wolniej niż zwykle. Z drugiej strony rozmiary czapy polarnej - zasięg lodu (extent) utrzymywały się zdecydowanie poniżej średniej. To może jednak się zmienić, gdyż w Arktyce formują się warunki atmosferyczne sprzyjające roztopom.

Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2022 roku względem wybranych lat oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC

Tempo spadku zasięgu lodu morskiego w dniach 1-17 maja według danych NSIDC było mniejsze - niespełna 40 tys. km2/dzień, podczas gdy średnia 1981-2010 wynosi 50 tys. km2/dzień. W rezultacie obecne zlodzenie Arktyki pozostaje poza pierwszą dziesiątką najmniejszych w historii pomiarów wartości, ale wciąż utrzymuje się poniżej średniej. 

Powierzchnia lodu morskiego w 2022 roku na tle wybranych lat, średnich dekadowych oraz jej odchylenia w stosunku średniej 2000-2019. Dane NSIDC, wykres Nico Sun

Podobnie jest w przypadku powierzchni (area), choć tutaj doszło do wyraźnego spadku w pierwszej dekadzie maja, gdzie przez trzy dni znikało ponad 100 tys. km2 lodu.  

Prognozowane na 19-22 maja 2022 roku warunki pogodowe w Arktyce i obszarach rozciągających się wokół niej. Tropical Tidbits

Możliwe, że jest to tylko cisza przed burzą. Według prognoz sytuacja może ulec zmianie. Nad Morzem Beauforta ponownie wraca do gry ośrodek wysokiego ciśnienia, który będzie odrywał kluczową rolę w redukcji lodu. Tym razem w kontekście wzrostu temperatur. Choć wiatr wywołany przez wyż, jak możemy zauważyć na mapach, także będzie miał niekorzystny dla czapy polarnej wpływ, rozszerzając m.in połynie powstałe u wybrzeży Alaski. Animacja obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje, że wyż baryczny spowoduje wzrost dodatnich anomalii temperaturowych (+ 3-5
oC względem wielolecia), co w praktyce oznacza naprawdę duży wzrost temperatur. W pierwszej połowie maja temperatury w sektorze pacyficznym były wysokie, ale obejmowały dość niewielki obszar Oceanu Arktycznego. Teraz to się zmieni.

Wizualizacja prognozowanych na 22 maja 2022 układu wiatrów i temperatur w Arktyce. Earthnet

Ogólnie w sektorze pacyficznym, czyli od wybrzeży Alaski, Jukonu do wybrzeży wschodniej części Syberii w najcieplejszym momencie dnia było -8oC. Na Wyspie Wrangla w pierwszym tygodniu maja było nawet -11oC. W ciągu ostatnich dni około -3oC. Teraz może dojść do wzrostu temperatur powyżej zera na dłużej niż tylko dwa dni, jak to miało miejsce w dniach 14-15 maja. Co warto podkreślić, wyż baryczny spowoduje na tyle duży wzrost temperatur, że odwilż (jak pokazuje to powyższa mapa) dotknie obszary centralnej Arktyki, powyżej 80oN. I to dość spore połacie regionu, a nie punktowo. 

Amerykańska część Morza Czukockiego 17 maja 2022 roku. NASA Worldview

Jakie dokładnie będą tego skutki, i jak wpłynie na wrześniowe minimum zasięgu lodu morskiego, tego do końca nie wiadomo. Z pewnością taki wzór pogodowy odciśnie swój ślad w czapie polarnej i przyspieszy topnienie w trzeciej dekadzie maja. 
 
Wysokie temperatury w Arktyce, silne roztopy latem przekładające się potem na dalsze wysokie temperatury, to przepis na wzorce pogodowe, które negatywnie wpływają na rolnictwo i gospodarkę przede wszystkim państw leżących w Europie. 

Zobacz także:

19 komentarzy:

 1. Witaj Hubert, nie będzie wyżu w Arktyce , dalej będzie dominował niż do 15 czerwca i w tym czasie nie będzie dużego topnienia ponad normy.

  OdpowiedzUsuń
 2. A w Europie i u nas dalej mało deszczu to co spadnie nie wiele zmieni, a Europa i Polska mogła by mieć tyle wody co w zeszłym roku bo on był bardzo deszczowy i urodzajny, ale kogo to obchodzi?

  OdpowiedzUsuń
 3. Przewiduje , że w połowie lipca będą warszawiaki stać po wode przy beczkowozach, może w końcu kogoś to zainteresuje , ale strat w uprawach nie da sie już nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
  2. OK. Tylko, co tu się stało, że tylko jeden Janusz jest czy czasem Jan? Reszty nie ma. Poszli sobie. Kiedyś nawet kobiety były.

   Usuń
 4. Czytam regularnie ale nie wypowiadam się bo nie mam wiedzy by merytorycznie zajmować głos jak niektórzy to robią. Myślę Panie Hubercie że zasięg bloga jest znacznie większy niżby to wynikało z ilości komentarzy. Pozdrawiam i proszę kontynuować.

  OdpowiedzUsuń
 5. Również myślę, że blog czyta więcej osób, ale ta część co komentowała zniechęciła się poziomem merytorycznym wpisów Janusza...

  OdpowiedzUsuń
 6. Dokładnie tak, blog jest super ale poziom komentarzy Janusza i Jana jak widać wszystkich, którzy mają coś ciekawego do napisania zniechęcają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, ale nie chcę usuwać. Dopóki jest kultura nie chcę banować. Jak nikt nie gada, że Słońce schłodziło planetę, też nie banuję.

   Nie mogę po prostu zmuszać ludzi do określonych postaw i od razu wyganiać ich.

   Usuń
  2. To prawda. Ja też często tu zaglądam ale w obecnych czasach moja praca jest lekko licząc 5x więcej warta niż jeszcze kilka miesięcy temu. Dlatego czasu na komentarze mam niewiele.

   Usuń
  3. Arek zobaczymy w pierwszego Września

   Usuń
 7. Witaj Hubert, jak was zniechęcają moje wpisy to napiszcie mi, przestan pisać głupoty bo nic sie nie sprawdza, ale nie możecie zaprzeczyć , a juz wiele razy pisałem co napisałem że sie nie sprawdziło.
  Pisałem pod koniec stycznia, że coś sie zbliża co nigdy nie miało miejsca i co 16 lutego sie nie sprawdziło?. 50 tyś domów uszkodzonych w Polsce.
  Pisałem 24 lutego , że z związku z wojną na Ukrainie Portugalia i Hiszpania po 10 miesiącach suszy będą opady do 15 kwietnia i zaczęło tam padać po 8 dniach prawie do końca kwietnia tam padało. Wypisywałem wtedy głupoty? sprawdziło sie ?. U nas cały marzec była susza a tam padało prawie 2 miesiące. I co samo sie to zrobiło?.
  Jeśli wypisuje bzdury to napiszcie , że tak nie było.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. Korekta, Witaj Hubert, jak was zniechęcają moje wpisy to napiszcie mi, przestan pisać głupoty bo nic sie nie sprawdza, ale nie możecie zaprzeczyć , a juz wiele razy pisałem co napisałem że sie sprawdziło.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 11. Tu są linki jaka tam jest susza, ale już nie długo to sie zmieni.
  Susza w Hiszpanii i Portugalii przybiera na sile
  https://www.tvp.info/58488441/hiszpania-portugalia-susza-uderza-w-rolnictwo
  https://podroze.onet.pl/aktualnosci/hiszpania-susza-w-hiszpanii-odslonila-wioske-duchow-aceredo/tdvn7vl
  To pisałem 24 lutego. Teraz nic nie piszą czy tam jest dalej susza.

  OdpowiedzUsuń
 12. Kiedyś pisałem co jest największym kataklizmem dla ziemi , najgorszy jaki jest to brak wody.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wiem co jest największym kataklizmem dla tego forum 😉

   Usuń
 13. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń