wtorek, 3 maja 2022

Niekorzystne wiatry doprowadzają do poważnych zmian w czapie polarnej Arktyki

Ostatnie kilka dni w Arktyce, to wzmożona fragmentacja pokrywy lodowej, a także sprzyjający późniejszym roztopom dryf lodu morskiego. Sprzyjały temu warunki atmosferyczne, których efekt działania został wzmocniony globalnym ociepleniem - wyższe temperatury atmosfery, oceanów, oraz cieńsza niż kiedyś pokrywa lodowa. Zdjęcie obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje aktualny zasięg i koncentrację arktycznego lodu morskiego. Widać m.in. rozległą szczeliną w paku lodowym Morza Beauforta. Jednak nie tylko to stanowić może punkt zapalny dla ewentualnych szybkich roztopów w okresie letnim.
 
Seria zdjęć satelitarnych pokazująca zmiany w pokrywie lodowej Morza Beauforta w dniach 27 kwietnia - 2 maja 2022 roku. NASA Worldview
 
Sama szczelina nie musi od razu oznaczać poważnych zmian w pokrywie lodowej Arktyki, oznaczających rekordowe topnienie. Przykładem jest tutaj rok 2016. Dużo poważniejszy problem stanowi dryf lodu, a więc jego przenoszenie w obszary, gdzie może potem roztopić się w szybszym tempie.  
 
Dryf arktycznego lodu morskiego w dniach 28-30 kwietnia i 30 kwietnia - 2 maja 2022 roku. Eumetsat/OSI SAF
 
W ostatnich dniach, jak pokazuje powyższe zestawienie map, dryf lodu był niekorzystny, a więc w obecnej porze roku przygotowujący grunt dla szybkich roztopów w czerwcu, lipcu i sierpniu. Strzałki pokazują kierunki dryfu. Na Morzu Beauforta lód był w dniach 28 kwietnia - 2 maja kierowany od wysp Archipelagu Arktycznego w kierunku Morza Czukockiego, gdzie topnienie pokrywy lodowej jest z reguły szybsze.  Z kolei w Basenie Arktycznym wiatr generował dryf, który wyprowadzał lód do cieśniny Fram. Lód, który już jako kra lodowa wpada w cieśninę Fram i przez nią przepływa, jest skazany na całkowite roztopienie. 
 
Seria zdjęć satelitarnych pokazująca ruch lodu w cieśninie Fram w dniach 27 kwietnia - 2 maja 2022 roku. NASA Worldview
 
Lód wpada w płynący na południe Prąd Grenlandzki, który wynosi kry lodowe na niższe szerokości geograficzne. W ten sposób fragmenty lodu pochodzące z Basenu Arktycznego ulegają szybkiemu stopieniu. Animacja pokazuje, jak szybko kry lodowe wpadają i następnie przechodzą przez cieśninę Fram.

Na razie sytuacja w Arktyce według prognoz ma się uspokoić, ale najprawdopodobniej od 7 maja dodatni dipol arktyczny ma wrócić ponownie. 

Zobacz także:
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz