piątek, 13 maja 2022

Jakość arktycznej pokrywy lodowej uległa znacznemu pogorszeniu

Rosnące od końca lutego temperatury w Arktyce sprawiają, że pokrywa lodowa coraz bardziej ulega fragmentacji. Temperatury nie przekraczają jeszcze zera stopni, ale zbyt lekki mróz powoduje, że pęknięcia nie znikają. Nie znikają szczeliny i luki między krami lodowymi - lód ulega więc postępującej fragmentacji, co przyspieszy dalsze jego topnienie. Mapa obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje aktualny zasięg i koncentrację arktycznego lodu morskiego. 

Zmiany koncentracji arktycznego lodu morskiego w 2022 roku na tle wybranych lat, średnich dekadowych. Dane NSIDC, wykres Nico Sun

Kiedy temperatura wynosi kilkanaście stopni poniżej zera, powstające w paku lodowym szczeliny szybko zamarzają, więc pomiary ich nie uwzględniają. Pak lodowy w skali całego dnia ma litą postać. Jeśli jednak temperatury wzrosną i mróz jest bardzo lekki, to szczeliny zamarzają znacznie wolniej. Aktualnie średnia temperatura wokół bieguna północnego wynosi -9oC.  Do tego Słońce świeci całą dobę, więc ciemna powietrza wody w szczelinie nagrzewa się i w końcu nie jest już w stanie zamarznąć. Dlatego, jak pokazuje powyższy wykres, koncentracja lodu spada. Wartość koncentracji lodu, czyli stosunku powierzchni (area) do zasięgu (extent) ociera się o rekordowe wartości z 2012, 2016 i 2020 roku.
 
Powierzchnia lodu morskiego w 2022 roku na tle wybranych lat, średnich dekadowych oraz jej odchylenia w stosunku średniej 2000-2019. Dane NSIDC, wykres Nico Sun
 
Zasięg lodu kurczy się nieco wolniej niż powierzchnia lodu, ale obie wartości kurczą się tempie podobnym do średniej z ostatnich kilkunastu lat. Dane NSIDC pokazują, że od końca kwietnia zasięgu lodu pozostaje poniżej lub na granicy odchylenia standardowego średniej 1981-2010. Innymi słowy, zasięg lodu jest zdecydowanie mniejszy niż wynosi średnia wieloletnia, choć nie jest rekordowy. 

Pofragmentowany pak lodowy na Morzu Beauforta 12 maja 2022 roku. NASA Worldview

Na uwagę zasługuje szczególnie obszar Morza Beauforta, którego duża część lodu wchodzi w skład grubego paku lodowego - wieloletniego lodu. Jak pokazuje zdjęcie satelitarne, na tym akwenie znajdują się kry lodowe. Oczywiście są to ogromne płyty wielkości miast, ale lód nie ma już litej postaci, gdzie tylko miejsca występują szczeliny i pęknięcia. 

Kry lodowe na Morzu Czukockim u wybrzeży Alaski 12 maja 2022 roku. NASA Worldview

Dużo gorzej wygląda sytuacja na Morzu Czukockim, którego lód jest bardziej wystawiony na działanie ciepłych mas powietrza niż ten na Morzu Beauforta. Akwen Beauforta posiada gruby lód także z uwagi na właściwości wody związane z obecnością wiru Morza Beauforta. 

Zniszczony łuk lodowy na Morzu Lincolna 12 maja 20202 roku.

Te zniszczone obszary paku lodowego nagrzewają się, np. rozległa szczelina ciągnąca się od ujścia rzeki Mackenzie do wylotu Kanału Parry'ego ma już temperaturę około -0.8oC. Szczelina teraz się kurczy, ale nie ze względu na temperatury, a silny wiatr, który spycha kry lodowe w stronę wybrzeża Kanady. Z kolei na Morzu Lincolna w dalszym ciągu odłamują się fragmenty lodu, które wpadają do Cieśniny Naresa, a następnie na wody Morza Baffina. Tam lód ulega stopieniu, podobnie jak w przypadku cieśniny Fram. 

Zobacz także:

13 komentarzy:

 1. Witaj Hubert, wiesz że mega topnienie może być większe w czerwcu niż w lipcu, bez problemu może
  być takie zjawisko. Dlaczego ratować coś co ludzie niszczą na potęgę , wycinają lasy ile sie da , a następstwem tego jest susza bo nie ma wody , które lasy dają.
  Nic tego nie może zatrzymać , niszczenia na coraz większą skale.
  U nas jest mały las jakieś 20 h tam już 70% jest wyciętych drzew iglastych , gospodarka rabunkowa, tylko sie pieniądz liczy nic więcej .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej wstrzymałbym się z prognozami. Chociaż teoretycznie powinien paść rekord.

   Usuń
  2. Janusz. Pisałeś że niedaleko twojej miejscowości wycięli dużo lasu drzewa iglaste jedź dzisiaj tam gdzie składają drewno zobacz czy to są zdrowe czy chore drzewa. Dlaczego zadane pytanie jest duży problem dużo teraz piszę na temat wycinki drzew w lesie w telewizji prasie internecie pokazują fotografię obrazy ściętych tych drzew chodzi o iglaste ja znam się i oszacować do czego się nadają. 60% pokazanych zdjęcia i filmy nadają się tylko na opał z gnite i próchno 30% na wierzby na dach domów 10% na okna i drzwi mogę napisać na stolarkę budowlana. Mojej okolicy też wycinają drzewa tak samo wygląda same chore drzewa. Rozmawiałem właścicielami leśniczym nie ma zdrowych drzew nadających się na okna i drzwi na koniec ktoś widział zdrowe drzewo jak wygląda pień drzewa ściętego na składzie w lesie niech każdy obejrzy. Polsce lasu przybywa nie ubywa jak wycinają drzewa stare chore i sadzą nowe drzewka to nie jest gospodarka rabunkowa zasadą nowe drzewka a sarny i dziki z jedzą

   Usuń
  3. Dodam jeszcze drzewa iglaste jak żywica się leje z pnia drzewa takie drewno nie nadaje się na okna i drzwi tylko na więźby dachowe

   Usuń
  4. @Jan18 maja 2022 10:37

   No raczej to ubywa... biomasy. Powierzchnia się liczy. Trzeba ze 40 lat czemu aż drzewo osiągnie sensowne rozmiary.

   Usuń
 2. Polska i cała Europa mogła by mieć wody ile chce tak jak w tam tym roku, kukurydza u nas miała ponad 4 metry, ale dlaczego to trzeba robić na siłe bo jest tak wszystko już zniszczone, że natura nie chce produkować już tej wody i szykuje sie kolejny rok suchy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Susza w Stanach Zjednoczonych

  Zbiornik wodny Mead jest największy w Stanach Zjednoczonych i zapewnia wodę około 25 mln osób mieszkających w Arizonie, Nevadzie, Kalifornii i Meksyku. Susza spowodowana zmianami klimatycznymi sprawiła, że poziom wody w jeziorze drastycznie spadł i obecnie woda czerpana jest z wód głębinowych zbiornika.

  Poziom wody jest na tyle niski, że został odsłonięty jeden z zaworów wodnych wybudowany w 1971 roku, przez co niemożliwe jest czerpanie przez niego wody. CNN podaje, ze choć jeszcze nie zaczęło się lato, to już panuje ekstremalna susza w Nowym Meksyku, Arizonie i Kolorado. W Nowym Meksyku susza objęła już 68 proc. terenu stanu.
  Do czego doprowadziła działalność człowieka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świat cieplejszy o ponad 1oC oznacza postępujące Dust Bowl na zachodzie USA.

   Usuń
 4. Obstawiam agresywne topnienie latem, ale czy starczy to do rekordu to nie wiem, tak czy siak początek topnienia czyli wiosna wygląda blado przykładając to do ostatnich lat gdzie miało miejsce agresywne topnienie a przyszedł Czerwiec i nagle topnienie zamiast napędzać się spowalniało, w tym roku zwłaszcza początek lata może być podobny do 2012 r gdzie zaszło nagłe przyspieszenie roztopów

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiecie , że w Indiach i Pakistanie można obniżyć temperaturę o co najmniej 10 oC?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można, spokojnie w lodówce. Wystarczy podłączyć ją do sieci i odżałować kilka kilka tysięcy rupii na prąd.

   Usuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 7. A jak słońce zajdzie to temperatura nie spadnie?

  OdpowiedzUsuń