niedziela, 12 maja 2013

Śnieżna susza na Grenlandii

Latem 2012 roku nastąpił wzrost temperatur na Grenlandii, to spowodowało wyjątkowo intensywnie topnienie śniegu i lodu. Topnienie to objęło swoim zasięgiem praktycznie całą powierzchnię lądolodu. Zakończyło się ono rekordowym ubytkiem ponad 500 Gt lodu. Sytuację dodatkowo pogarszało niskie albedo, które miało rekordowy poziom (patrz - następny wykres).
Sytuacja 8 i 12 lipca 2012 roku na Grenlandii, czerwony kolor oznacza obszar który się topi, biały to tereny wolne od topnienia.
Taka sytuacja może powtórzyć się także w tym roku. Powodem jest tzw. śnieżna susza. Chodzi tu o wyjątkowo niskie opady śniegu na Grenlandii. Przyczyną niskich opadów śniegu są zmiany, jakie zachodzą w ostatnich latach. A mianowicie zmiany w układach barycznych (ujemna oscylacja NAO). Nad Grenlandią przez długi czas utrzymywał się wyż w wyniku, czego wyspę tę dosłownie nawiedziła susza. Śnieg jest istotny na Grenlandii, gdyż chroni lądolód przed stopieniem. Poniższy wykres pokazuje nam zmiany w albedo na Grenlandii w ostatnich latach i w tym roku.
Zmiany w albedo na Grenlandii w poszczególnych latach, czarna linia oznacza 2013 rok.

Im mniej śniegu, tym bardziej narażony na topnienie jest lądolód. Śnieg działa jak swoista tarcza, która chroni lądolód. Kiedy latem zaczyna się topnienie, pierw topi się śnieg, a następnie lądolód. Z reguły jest tak, że nim stopi się śnieg, szczególnie na obrzeżach wyspy, zapada noc polarna. Temperatury spadają i pojawiają się też opady śniegu, który się już nie topi. Choć na Grenlandii zazwyczaj panuje sucha pogoda, to jednak od czasu do czasu przetaczają się przez wyspę niże, które przynoszą opady śniegu. Sytuację tego lata mogą dodatkowo pogorszyć zanieczyszczenia pochodzące z przemysłu. Osadzająca się sadza, zmniejsza albedo i powoduje w ten sposób większe pochłanianie promieni słonecznych. Na szczęście obecnie w ostatnich dniach doszło do ochłodzenia na Grenlandii i obecnie temperatury są niższe niż być powinny. Fakt ten może opóźnić topnienie, o ile niskie temperatury się utrzymają. Ponadto pocieszeniem dla klimatologów jest fakt, że takie topnienia jak te z lipca 2012 roku występują raz na 150 lat. Ale to w wyniku ocieplania klimatu może się zmienić.
Na podstawie : Arctic Sea Ice Neven

2 komentarze:

  1. Ciekawe kiedy topnienie z 2012 roku się powtórzy. I ile czasu potrzeba żeby w tym tempie doprowadzić do roztopienia się lądolodu...

    OdpowiedzUsuń
  2. Może nie w tym roku, choć na pewno jakiś tam procent będzie się topić. Pewnie co parę lat. A po 10 latach, to chyba już co rok.

    Ile czasu trzeba? To zależy ile CO2 pójdzie w niebo i w jakim czasie. Trudno powiedzieć.

    OdpowiedzUsuń