środa, 1 maja 2013

Ciepła północ

Obszar Arktyki wciąż pozostaje cieplejszy niż wynosi norma wieloletnia. Choć w ostatnich tygodniach doszło do zmniejszenia różnicy, to wciąż średnie odchylenie temperatury powietrza jest duże.  Na większości obszarów Arktyki odchylenie wynosi około 5oC, ale są miejsca np. między Svalbardem, a Ziemią Franciszka Józefa, gdzie odchylenie wynosi od 10 do nawet 15oC. Jedynie w części Grenlandii i na Morzem Beauforta jest zimniej niż powinno być. Te miejsca pozostają jednak w mniejszości.  Poniższa mapa pokazuje nam rozmieszczenie termicznych anomalii na całym świecie. Ale my jednak skupiamy się na Arktyce, w której po prostu jest zbyt ciepło.


Górna mapa pokazuje nam rzeczywiste temperatury, zarówno w Arktyce, jak na całym świecie. Widać, że w Arktyce występuje lekki mróz, a w niektórych miejscach temperatura przekracza zero stopni. Dolna mapa to odchylenia od normy. Przeważa kolor dodatnich odchyleń, gdzie niewiele jest nawet miejsc o temperaturze uznawanej jako norma.Ta mapa jest już nam znana z poprzednich newsów. Pokazuje nam rozkład termicznych anomalii  powierzchni oceanów. Sytuacja uległa pogorszeniu. Fakt, we wspomnianym ostatnio Morzu Beringa minimalnie się ochłodziło, ale wzrosła liczba miejsc z dodatnim odchyleniem. Cieplejsze od normy są wody Morza Labradorskiego, przez co zaczął topić i kruszyć się tamtejszy lód, zwiększył się udział ciepłych wód w Morzu Barentsa i w rejonie Grenlandii. Efektem jest przyspieszenie topnienia lodu.
Ponieważ mamy nowy miesiąc, to od teraz na końcu każdego artykułu będzie pojawiał się odnośnik "zobacz także" dzięki czemu będzie łatwy dostęp do tematów, które mają związek z wyżej omawianymi artykułami. Ponadto dzięki temu czytelnik będzie mógł zajrzeć do wcześniejszych wydarzeń mających miejsce w Arktyce. Czasami jest tak, że internauci niechętnie odwiedzają archiwalne tematy, zwłaszcza, gdy jest i bardzo dużo. W ten sposób będzie można łatwo dostać się do informacji, jakie miały miejsce we wcześniejszych miesiącach/latach, bez żmudnego wertowania spisu treści znajdującego się po prawej stronie. Z drugiej jednak strony zachęcamy osoby zainteresowane tematyką Arktyki do czytania wszystkich tematów.
Zobacz także :

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz