piątek, 31 maja 2013

Sztorm na biegunie północnym

Od kilku dni w centralnej części Arktyki trwa sztorm. Na pierwszy rzut oka nie ma w tym nic nadzwyczajnego, gdyż latem w Arktyce z reguły panuje pochmurna pogoda, gdzie co jakiś czas pojawiają się układy niskiego ciśnienia. W raz z nimi zwiększa się siła wiatru, a w zależności od temperatury występują śnieżyce/ulewy. Jednakże w ostatnich latach stan lodu się pogorszył. Arktyka nie jest pokryta grubym na 5 metrów lodem, odpornym na silne wiatry czy deszcze. Lód ma teraz około 2, a miejscami 1,5 metra grubości, do tego zaczął się już topić. Sztorm będzie więc go niszczył. Popękany w krę lód szybko się przemieszcza, wiatry wywracają krę na drugą stronę, przez co ciemniejszy spód wystawiony jest na działanie słońca. Do tego dochodzi do mieszania się wód powierzchniowych, gdzie na powierzchnię oceanu dostają się cieplejsze, słone wody przyspieszając topnienie. Silny wiatr łamie osłabiony, jednoroczny lód, a to przyspiesza topnienie powodując dodatnie sprzężenie zwrotne, kiedy po sztormie pojawia się słoneczna pogoda.

Sytuacja baryczna w Arktyce 30 maja 2013 roku. Na mapie widoczny w centrum Arktyki niż baryczny, Wetterzentrale.
Sztorm, który znajduje się w centralnej części Arktyki nie jest silny, jednakże pozostaje stabilny i według prognoz ma takim pozostać. Wewnątrz cyklonu panuje 995 - 1000 hPa, zaś nad Grenlandią utrzymuje się wyż. To powoduje powstawanie silnych wiatrów nad pokrywą lodową. Wysokie ciśnienie panuje też nad Rosją.

Na poniższej mapie pokazany jest stan lodu na 30 maja. Widoczne są już wyraźne ślady pogorszenia jakości lodu w rejonie bieguna północnego.

Zasięg i koncentracja arktycznego lodu  Uni Bremen, AMSR2.

Według prognoz niż nad biegunem ma się utrzymywać przez kilka najbliższych dni. Co więcej nad brzegami Oceanu Arktycznego, m.in nad Morzem Karskim będzie panować słoneczna i pogoda i wysokie ciśnienie. Według meteorologów (pamiętajmy, że to prognoza) nad Arktykę mogą dostać się ciepłe masy powietrza z nad Rosji.

 

Zestaw map pokazujących sytuację baryczną w Arktyce 31 maja i prognozy na następne dni, Wetterzentrale.

W wyniku działania sztormu pogorszeniu ulegnie stan lodu w centralnej części Arktyki. Sprawa jest o tyle poważna, że ma to miejsce na przełomie maja i czerwca. Poza tym kiedy topnienie będzie postępować dalej, wolne od lodu wody oceanu nagrzeją się, co doprowadzi do powstania następnego niżu i w konsekwencji - sztormu.


Grubość lodu 30 maja 2013 roku i prognoza na 7 czerwca, ACFNS.

 

Prędkość i kierunek dryfu arktycznego lodu morskiego 31 maja 2013, ACNFS.

Na poniższym zdjęciu satelitarnym widać stan lodu w rosyjskiej części Arktyki w pobliżu bieguna. Wyraźnie widoczna jest jak na razie gęsto opakowana kra. Taki lód jest podobny na niszczenie w wyniku działania silnego wiatru.

Pokrywa lodowa między biegunem północnym a Rosją, 30 maja 2013 roku, zdjęcie Terra.
Na podstawie - Arctic Neven

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz