wtorek, 21 maja 2013

Kamery na biegunie północnym

20 maja bieżącego roku udostępnione zostały obrazy z dwóch kamer znajdujących się w pobliżu bieguna północnego. Od dziś można obserwować krajobrazy jakie roztaczają się w Arktyce, a dokładnie lód. Kamery będą robić zdjęcia do końca września, lub pierwszych dni października. Potem zostają wyłączone ze względu na panującą noc polarną i silne mrozy.

Zdjęcia z kamer zainstalowanych w pobliżu bieguna północnego, w zeszłym roku kamery dały radę, zobaczymy co będzie w tym roku. An Automated Scientific Observatory in the Central Arctic Ocean.


Nie są to zwykłe kamery, jakie można kupić w normalnym sklepie, tylko specjalne kamery przystosowane do niekorzystnych warunków atmosferycznych, jakie tam panują. Zatem taka kamera trochę kosztuje.   Lód w rejonie bieguna północnego cechuje się koncentracją rzędu 90-99%, co zresztą można zobaczyć na zdjęciu. Biały zwał ciągnący się w oddali to wybrzuszenie lodu, będącego w ruchu. Być może tam dalej ciągnie się kilkucentymetrowe lub kilkumetrowe pęknięcie.


Tym urządzeniom nic nie grozi, ponieważ są tak skonstruowana, że mogą bez przeszkód unosić się na wodzie. W przeciwieństwie do normalnych, dryfujących na paku lodowym stacji polarnych, w których przebywają ludzie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz